Արթուր Վանեցյանը ձերբակալվել է իշխանությունը յուրացնելու եւ սպանության նախապատրաստման կասկածանքով
ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանի պաշտպանները հայտարարություն են տարածել Արթուր Վանեցյանի ձերբակալման և նրա հարազատների բնակարանում խուզարկություն կատարելու մասին: Այն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
«Քաղաքական, հակաազգային հետապնդումները թևակոխում են նոր, ավելի այլանդակ փուլ։ Ապօրինի խուզարկություններ են իրականացվել «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանի ծնողների բնակարանում, Արթուր Վանեցյանի բնակարանը խուզարկել չի ստացվել, քանի որ իրավապահ մարմիններն անգամ չեն կարողացել պարզել բնակարանի հասցեն ու խուզարկության թույլտվություն էին ստացել բոլորովին այլ հասցեով։
Ինչից հետո, առանց խուզարկության չհեռանալու միտումով, ձեռնամուխ են եղել նաև «Հայրենիք» հիմնադրամի գրասենյակի խուզարկությանը, որի թույլտվությունը չունեն։ Այսօր Արթուր Վանեցյանը հրավիրվել, ներկայացել է ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ և ձերբակալվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-235 հոդվածի 2-րդ մասի (մի խումբ անձանց կողմից, նախնական համաձայնությամբ զենք, ռազմամթերք կրելը, փոխադրելը կազմակերպելը), 35-300-րդ հոդվածի 1-ին մասի (իշխանությունը յուրացնելու փորձը), 35-305-րդ հոդվածի (սպանություն նախապատրաստելը) կասկածանքով։
Միայն պետության ներսում քաղաքական հակառակորդներին լռեցնելու ուղղությամբ «ստեղծագործելու» ունակ իշխանության մտքի թռիչքը հասել է արդեն իշխանության յուրացման ու Նիկոլ Փաշինյանի սպանության նախապատրաստման մեղադրանք «ծննդաբերելուն»։
Այս ամենն արդեն իրավական ոլորտում որևէ կերպ մեկնաբանելն անհնար է։ Սա խայտառակ քաղաքական հետապնդում է, ուղղված իշխանական աթոռներին ամեն կերպ կառչելուն, հակապետական ծրագրերն ու հայրենիքը թշնամուն հանձնելը ավարտին հասցնելուն։

Lawyers for Artur Vanetsyan, the former director of Armenia’s National Security Service (NSS) and leader of the Homeland Party, today reported that their client was re-arrested today after being summoned to the NSS Investigation Department.
The lawyers say Vanetsyan was arrested on suspicion of violating the following articles of Armenia’s Criminal Code: Article 235. Illegal procurement, transportation or carrying of weapons, ammunition, explosives or explosive devices; Article 300. Usurping state power; Article 305. Assassination of a state, political or public figure.
Earlier today, according lawyers Lusineh Sahakyan and Yervand Varosyan, NSS employees searched the house of Vanetsyan’s parents.
They labelled the arrest and search further proof of a wave of political and anti-nationalist persecution in Armenia.
Vanestyan’s Homeland Party and other opposition groups have called for Armenian PM Nikol Pashinyan’s resignation.
Vanetsyan and others were detained on November 11 for organizing an opposition rally in Yerevan. He was later released.