Նիկոլ Փաշինյան. «Ռուսական առաջարկներն ամերիկյան կողմի հետ չեն քննարկվել»
Հայաստանը ռուսական առաջարկներն ամերիկյան կողմի հետ չի քննարկել: Այս մասին այսօրվա՝ նոյեմբերի 16-ի ասուլիսին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անհեթեթ որակելով հարցը, թե արդյոք ճի՞շտ է, որ ռուսական առաջարկներն ընդունելու համար վարչապետը երկար ժամանակ խորհրդակցել է ԱՄՆ ներկայացուցիչների հետ:
Վարչապետը նշեց, որ պատերազմի ընթացքում ԱՄՆ ներկայացուցիչների հետ ունեցել է ընդամենը հինգ խոսակցություն: «Երեք անգամ ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Օ'Բրայենի հետ, երկու անգամ՝ պետքարտուղար Պոմպեոյի։ Եվ այդ ժամանակ քննարկել ենք ոչ թե ռուսական առաջարկներ, այլ՝ ամերիկյան, բացառությամբ առաջին խոսակցության, երբ Միացյալ Նահանգները հանդես էր եկել հրադադարի նախաձեռնությամբ: Ռուսական առաջարկներն ամերիկյան կողմի հետ ընհանրապես չեն քննարկվել»,- նշեց վարչապետը:
Նա շեշտեց, որ այս ընթացքում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ մշտական կապի մեջ է եղել: «Օր է եղել՝ մենք 5-6 անգամ հեռախոսով զրուցել ենք»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

Н.Пашинян: “Российские предложения не обсуждались с американской стороной”
Армения не обсуждала российские предложения с американской стороной. Об этом заявил на пресс-конференции 16 ноября премьер-министр Никол Пашинян, назвав абсурдным вопрос о том, правда ли, что для принятия российских предложений премьер долгое время консультировался с представителями США.
По словам Пашиняна, в в ходе войны он разговаривал с представителями Соединенных Штатов всего пять раз. “Три раза я беседовал с советником президента США по вопросам национальной безопасности О’Брайеном, два раза – с госсекретарем Помпео. Тогда мы обсуждали не российские, а американские предложения. Исключение составил первый разговор, когда Соединенные Штаты выступили с инициативой объявления перемирия. Российские предложения не обсуждались с американской стороной”,- сказал премьер.
Он подчеркнул, что все это время постоянно поддерживал связь с президентом России Владимиром Путиным. “Были дни, когда мы 5-6 раз беседовали по телефону”,- отметил Н.Пашинян.