Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է իր գլխավորած կառավարության առաջիկա անելիքները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուք իր էջում ներկայացրել է այն քայլերը, որոնք պատրաստվում է անել իր գլխավորած կառավարությունը հետպատերազմական իրավիճակում։ Վարչապետի գրառումը ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև․
«Վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում բազմիցս խոսել ենք սեպտեմբերի 27-ից սկսված պատերազմի, նրանում մեր ունեցած անհաջողությունների, դրանից հետո ստեղծված վիճակի եւ այդ վիճակի մանրամասների մասին:
Եկել է ժամանակը խոսելու ստեղծված վիճակը հաղթահարելու ուղիների, մեթոդների եւ ծրագրերի մասին: Ասել եմ արդեն, որ ինձ եմ համարում ստեղծված վիճակի թիվ 1 պատասխանատուն:
Իրավիճակը հաղթահարելու եւ երկրում կայունություն ու անվտանգություն հաստատելու հիմնական պատասխանատուն նույնպես ես եմ: Ընդգծում եմ, որ ոչ միայն մտադիր չեմ հրաժարվել այդ պատասխանատվությունից, այլեւ ամբողջությամբ լծված եմ այդ գործին:
Առաջիկայում մեր ամենակարեւոր անելիքների ճանապարհային քարտեզը հետեւյալն է.
1. Ղարաբաղի հարցի բանակցային գործընթացի վերականգնում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության ձեւաչափով՝ Արցախի կարգավիճակի եւ իրենց բնակության վայրեր արցախցիների վերադարձի հարցի առաջնահերթության ընգծմամբ:
- Ապահովել արցախցիների վերադարձը իրենց հայրենի օջախներ: Ամբողջությամբ վերականգնել Արցախի բնականոն կյանքը: ԼՂ իշխանությունների վերահսկողության տակ գտնվող տարածքների վնասված տների, բնակարանների եւ ենթակառուցվածքների վերականգնում:
- Զոհված զինծառայողների եւ քաղաքացիների ընտանիքների սոցիալական երաշխիքների ապահովում:
- Պատերազմական գործողությունների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության տարածքում տուժած բնակելի եւ հանրային կառույցների եւ ենթակառուցվածքների վերականգնում:
- Հաշմանդամություն ստացած զինծառայողների սոցիալական երաշխիքների, պրոթեզավորման գործընթացի եւ մասնագիտական վերապատրաստման ապահովում:
- Գերեվարված զինվորականների եւ քաղաքացիական անձանց շուտափույթ վերադարձ: Նրանց ընտանիքների սոցիալական երաշխիքների ապահովում: Անհետ կորածների ճակատագրերի շուտափույթ պարզաբանում: Նրանց ընտանիքների սոցիալական երաշխիքների ապահովում:
- Պատերազմին մասնակցած անձանց եւ ընդհանուր առմամբ հանրության հոգեբանական ռեաբիլիտացիայի համակարգի ձեւավորում:
- Զինված ուժերի բարեփոխումների ծրագրի հաստատում եւ բարեփոխումների մեկնարկ:
- Կորոնավիրուսի համավարակի հաղթահարում եւ դրա հետեւանքների վերացում:
- Տնտեսական ակտիվության միջավայրի վերականգնում:
- Ժողովրդագրական խնդիրների լուծման ծրագրերի ակտիվացում:
- Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների եւ կուսակցությունների մասին նոր օրենքի ընդունում:
- Մասնագիտացված դատավորների ինստիտուտի ներդրում՝ որպես հակակոռուպցիոն դատարանի ստեղծման առաջին քայլ: Ապօրինի գույքի բռնագանձման օրենքի կիրարկման մեկնարկ:
- Հայաստանյան քաղաքական և քաղաքացիական համայնքի ներկայացուցիչների հետ մշտական թեմատիկ կոնսուլտացիաների անցկացում:
- Սփյուռքի հայկական կառույցների և առանձին անհատների հետ մշտական թեմատիկ կոնսուլտացիաների անցկացում: Հայաստանյան և սփյուռքի առանձին անհատների և կառույցների ներգրավում վերոնշյալ գործընթացների մեջ:
Այս ամենի կարեւորագույն նպատակը Հայաստանի ժողովրդավարական կայունության ապահովումն է եւ երաշխիքների ստեղծումը, որ Հայաստանում իշխանության ձեւավորմանը ժողովրդի ազատ կամարտահայտման միջոցով որեւէ բան չի սպառնում:
Այս ճանապարհային քարտեզի իրագործման համար կառավարության կազմում փոփոխություններ եմ իրականացնում։
Փոփոխությունների իմաստը եւ նպատակը կլինի վերը նշված ծրագրի առավել արդյունավետ իրականացումը եւ կառավարության կազմի առավելագույն հարմարեցումը հենց նշված ճանապարհային քարտեզի իրագործմանը:
Սիրելի հայրենակիցներ, սիրելի ժողովուրդ.
Այս միջոցառումների իրագործումը անշրջելի ինստիտուցիոնալ ռելսերի վրա դնելը կտեւի վեց ամիս: 2021 թվականի հունիսին հանդես կգամ ճանապարհային քարտեզի իրագործման հաշվետվությամբ, ինչի արդյունքներով հանրային կարծիքը ու արձագանքը հաշվի առնելով որոշում կկայացնենք հետագա անելիքների վերաբերյալ:
Ուզում են նաև առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնել ՀՀ պետական կառավարական համակարգի աշխատակիցներին, ինչպես նաև ՀՀ ԱԺ «Իմ քայը» խմբակցությանը այս դժվարին ժամանակահատվածում ցուցաբերած աշխատանքի և համախմբվածության համար։ Մենք շատ աշխատանք ունենք կատարելու և պարտավոր ենք հաջողել։ Ի գործ»։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, on his FB page, described the steps his government plans to take in the post-war situation.
Over the past week, we have talked many times about the war that started on September 27, the failures we had in it, the situation after that and the details of that situation.
It is time to talk about ways, methods and programs to overcome the current situation. I have already said that I consider myself the number one person responsible for the current situation.
I am also responsible for overcoming the situation and establishing stability and security in the country. I emphasize that not only do I not intend to relinquish that responsibility, but I am fully committed to it.
The roadmap for our most important activities in the near future is the following.
* Restoration of the Karabakh peace process in the format of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, emphasizing the status of Artsakh and the priority of the return of Artsakh residents to their places of domicile.
* Ensure the return of the people of Artsakh to their homes. To completely restore the normal life of Artsakh. Rehabilitation of damaged houses, apartments and infrastructure in the territories under the control of the NKR authorities.
* Providing social guarantees for the families of killed servicemen and citizens.
* Rehabilitation of residential and public structures and infrastructure damaged during the war in the territory of the Republic of Armenia.
* Providing social guarantees, prosthetics, and professional training for disabled servicemen.
* Immediate return of captured soldiers and civilians. Providing social guarantees for their families. Quick clarification of the fate of the missing. Providing social guarantees for their families.
* Formation of a system of psychological rehabilitation of the people who took part in the war and the society in general.
* Approval of the Armed Forces Reform Program and launch of reforms.
* Overcoming the coronavirus and eliminating its consequences.
* Restoration of economic activity environment.
* Activation of demographic programs.
* Adoption of a new law on amendments to the Electoral Code and parties.
* Introduction of the Institute of Specialized Judges as the first step in establishing an anti-corruption court. Launch of the law on confiscation of illegal property.
* Conducting regular thematic consultations with representatives of the Armenian political and civil community.
* Conducting regular consultations with Armenian organizations and individuals of the Diaspora. Involvement of Armenian private individuals and Diaspora structures in the above-mentioned processes.
The most important goal of all this is to ensure the democratic stability of Armenia and to create guarantees that nothing threatens the formation of power in Armenia through the free will of the people.
I am making changes in the government to implement this road map.
It will take six months to put these measures on a reversible institutional track. In June 2021, I will make a report on the implementation of the road map. Then, we will make a decision on what to do next, taking into account public opinion.