ԱՄՆ պետդեպարտամենտի ամոթալի գրաքննությունը մի զեկույցի, որը Թուրքիային սև ցանկի մեջ էր ընդգրկում
Յուրաքանչյուր անցնող օրվա հետ բացահայտվում են Թուրքիայի վատ վարքագիծը քողարկելու Օբամայի վարչակազմի ամոթալի նոր դավադրությունները:
Նորագույն խայտառակությունը կապված է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի` Աշխարհում կրոնի ազատության հարցերով ԱՄՆ հանձնաժողովի զեկույցի բովանդակությունը փոխելու քողարկված փորձի հետ: Զեկույցում Թուրքիայի կառավարությունը դատապարտվում էր քրիստոնյա փոքրամասնությունների կրոնական իրավունքները ոտնահարելու համար: Հանձնաժողովը ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից հիմնադրված անկախ, երկկուսակցական, դաշնային մարմին է, որը կարող է «առաջարկություններ անել կրոնական ազատության պաշտպանության վերաբերյալ` զերծ մնալով արտաքին քաղաքականության նկատառումներից», Հանձնաժողովի անդամներից մեկի համաձայն:
Մարտի 20-ին Հանձնաժողովը հրապարակեց մեծածավալ զեկույց, որում մանրամասնորեն նկարագրվում են «թուրքական կառավարության կողմից կրոնի կամ հավատքի ազատության նկատմամբ կիրառվող շարունակական և արտասովոր սահմանափակումները, որոնք բացասական են անդրադառնում Թուրքիայի բոլոր կրոնական համայնքների վրա և հատկապես սպառնում են երկրի ոչ մուսուլմանական կրոնական փոքրամասնություններին»:
Զեկույցում առաջարկվում էր, որ ԱՄՆ Կառավարությունը Թուրքիային համարի կրոնական ազատությունը ոտնահարող 16 վատագույն պետություններից մեկը՝ Բուրմայի, Չինաստանի, Եգիպտոսի, Էրիտրեայի, Իրանի, Իրաքի, Նիգերիայի, Հյուսիսային Կորեայի, Պակիստանի, Սաուդյան Արաբիայի, Սուդանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի, Ուզբեկստանի և Վիետնամի հետ միասին:
Հանձնաժողովի առաջարկությամբ` Թուրքիան կտրուկ զիջեց իր տեղը «վերահսկվող երկրների ցուցակից» և մտավ 16 «հատուկ մտահոգության առարկա երկրների» սև ցուցակի մեջ:
Ինչպես և ակնկալվում էր, թուրք պաշտոնատարները դիմեցին իրենց սովորական անարգական քարոզարշավին` ժխտելով Հանձնաժողովի հրապարակած արդյունքները: Առավել անհանգստացնող էին ԱՄՆ պետդեպարտամենտում թուրքասերների նենգ գործողությունները: Հանձնաժողովի ինն անդամներից մեկը` Նինա Շեան հրապարակել էր մի ահազանգող հոդված, որտեղ բացահայտում էր այն ծածուկ ճնշումները, որոնք Օբամայի վարչակազմը գործադրում էր Հանձնաժողովի վրա` Թուրքիայի դատապարտումը մեղմացնելու համար:
Տիկին Շեան Ամերիկայի խոշորագույն «Նեշնլ Ռեվյու» պարբերաթերթի իր հոդվածում հայտնեց, որ Պետքարտուղարի Մարդու իրավունքների հարցերով օգնական Մայքլ Պոսները, Օբամայի կողմից նշանակված հանձնաժողովի մեկ անդամի կողմից տեղեկանալով, որ Հանձնաժողովը 5 կողմ և 4 դեմ ձայներով որոշել է իր տարեկան զեկույցում Թուրքիային ընդգրկել սև ցուցակում, ստիպել է հանձնաժողովի մեկ այլ անդամին փոխել իր դիրքորոշումը հօգուտ Թուրքիայի: Մինչ այդ, զեկույցն արդեն հրապարակվել էր և շատ ուշ էր փոխել Հանձնաժողովի առաջարկությունը, որտեղ Թուրքիան նշվում էր որպես կրոնական ազատության հիմնական ոտնահարող։ Ինչպես և պահանջվում էր, զեկույցը ներկայացվել է նախագահ Օբամային, ԱՄՆ պետքարտուղար Քլինթոնին և ԱՄՆ կոնգրեսի ղեկավարներին։
Հետագայում պարզվեց, որ Քրքլենդ, Վաշինգտոնում Northwest համալսարանի նախագահ Դոն Արգուն հանձնաժողովի այն անդամն էր, ում ստիպել էին փոխել Թուրքիայի մասին իր դիրքորոշումը։ Հետաքրքիր է, որ զեկույցը հրապարակելուց երկու օր հետո Շեայի, Արգուի և հանձնաժողովի երեք այլ անդամների պաշտոնավարման ժամկետն ավարտվեց։
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը, կտրուկ արձագանքելով Հանձնաժողովի կողմից Թուրքիայի քննադատությանը, հայտարարեց զեկույցն «առոչինչ»։ Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպան Նամիկ Թանը բնութագրեց զեկույցը որպես «քաղաքական դրդապատճառներով թելադրված»: Հանձնաժողովի նախագահ Լեոնարդ Լեոն ուշադրություն չդարձրեց Թուրքիայի բողոքներին։ «Ինձ չի հետաքրքրում, թե ինչ է մտածում [Թուրքիայի] արտաքին գործերի նախարարը, քանի որ այս զեկույցը նրա համար չէ, այն ԱՄՆ պետական դեպարտամենտի համար է», ասաց Լեոն Թուրքիայի «Զեման» թերթին։
Ցավոք սրտի, ԱՄՆ պետդեպարտամենտի խոսնակը, EurasiaNet.org–ին տված իր հարցազրույցում, շարունակեց քողարկել Թուրքիայի վատ վարքագիծը` նշելով, որ «ԱՄՆ դեպարտամենտը չի սատարում Թուրքիայի «հատուկ մտահոգության առարկա երկրների սև ցուցակի» մեջ ներառումը, թեև կարծում է, որ կրոնական ազատությունը խթանելու հարցում Թուրքիան դեռ անելիքներ ունի»:
Հանձնաժողովի զեկույցը ներառում էր լուրջ մեղադրանքների մի երկար ցանկ, որով մեղադրվում էր Թուրքիայի կառավարությունը՝
-- «խիստ կանոնակարգեր» կիրառելու, «կրոնական խմբերի լիիրավ իրավական կարգավիճակը մերժելու [և] բոլոր կրոնական համայնքների կրոնական ազատության իրավունքները խախտելու համար»,
-- «փոքրամասնությունների կրոնական համայնքների գործերին միջամտելու, հասարակական խտրականության և կրոնական փոքրամասնությունների նկատմամբ պատահական բռնությունների, կրոնական հանդերձանքի հարցում սահմանափակումներ մտցնելու և Թուրքիայի հասարակությունում ու մամուլում անտիսեմիտիզմի համար»,
-- «ոչ մուսուլմանական համայնքներին հոգևորականներ կրթելու, կրոնական կրթություն առաջարկելու և պաշտամունքի վայրեր ունենալու ու պահպանելու իրավունքները մերժելու համար»,
--«Թուրքիայում ապրող կրոնական փոքրամասնությունների համայնքների կենսունակությանն ու գոյատևմանը սպառնացող» երկարաժամկետ քաղաքականություն վարելու համար,
-- «հունական, հայկական և սիրիական ուղղափառ եկեղեցիների, հռոմեական կաթոլիկ և բողոքական եկեղեցիների ու հրեական համայնքի, ինչպես նաև Սուննի մուսուլմանական համայնքի և երկրի ամենամեծ փոքրամասնության` Ալևիների կրոնական ազատությունը սահմանափակելու համար»։
Զեկույցում հանգմանալից նկարագրվում են հայկական համայնքի նկատմամբ կիրառվող սահմանափակումները, ներառյալ նոր հոգևորականների պատրաստման Թուրքիայի կառավարության կողմից արգելումը և նրա միջամտությունը «Հայկական Պատրիարքության կրոնական առաջնորդության ընտրության գործընթացում»։
Հանձնաժողովն առաջարկել է, որ ԱՄՆ կառավարությունը ստիպի Թուրքիային «վերացնել Թուրքիայի քրեական օրենսգրքի 301–րդ հոդվածը, որը սահմանափակում է մտքի և խոսքի ազատությունը և բացասական ազդեցություն ունի կրոնի կամ հավատքի վրա»։ Զեկույցը նաև ընդունում է, որ «նույնիսկ 100 տարի առաջ տեղի ունեցած քրիստոնյաների ցեղասպանության վերաբերյալ քննարկում բացելը Թուրքիայում քրեորեն հետապնդվում է»։
Զավեշտալի է, որ Հարավային Կորեայում մարտի 26–ին Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի հետ հանդիպումից հետո նախագահ Օբաման հայտնեց մամուլին. «Ես շնորհավորեցի վարչապետին Թուրքիայում կրոնական փոքրամասնությունների իրավունքները պաշտպանելուն ուղղված նրա ջանքերի համար»։
Ամոթալի է, որ ԱՄՆ անսկզբունք պաշտոնատարները վերաբերվում են գերատեսչության տքնաջան հետազոտությանը և հիմնավորված առաջարկություններին նման արհամարհական ձևով։

Each passing day brings new revelations of the Obama administration’s shameful schemes to cover up Turkish misconduct.
The latest scandal involves the State Department’s covert attempt to alter the contents of a report by the U.S. Commission on International Religious Freedom (USCIRF), condemning the Turkish government’s violations of the religious rights of Christian minorities. USCIRF is an independent bipartisan federal agency established by the U.S. Congress to make "recommendations unburdened by foreign policy considerations other than the defense of religious freedom," according to a Commission member.
The Commission issued a lengthy report on March 20, outlining in great detail "the Turkish government’s systematic and egregious limitations on the freedom of religion or belief that affect all religious communities in Turkey, and particularly threaten the country’s non-Muslim religious minorities."
The report recommended that the U.S. government designate Turkey as one of the world’s 16 worst violators of religious freedom, along with Burma, China, Egypt, Eritrea, Iran, Iraq, Nigeria, North Korea, Pakistan, Saudi Arabia, Sudan, Tajikistan, Turkmenistan, Uzbekistan, and Vietnam.
The Commission’s recommendation sharply downgraded Turkey’s status from a previous "watch" list country to the black list of 16 "Countries of Particular Concern" (CPC).
As expected, Turkish officials resorted to their usual disparaging tactics, rejecting the Commission’s findings. Far more troubling were the insidious actions of turkophiles in the State Department. Nina Shea, one of the nine USCIRF commissioners, wrote an alarming article revealing how the Obama administration quietly pressured the commission to soften its condemnation of Turkey.
Ms. Shea disclosed to the National Review, a major national publication, that Assistant Secretary of State for Human Rights Michael Posner had forced one of the commissioners to change his position in Turkey’s favor, after being tipped off by another commissioner, an Obama appointee, that the Commission had voted 5-4 to black list Turkey in its annual report. By then, the report had been issued and it was too late to alter the Commission’s recommendation, designating Turkey as a major violator of religious freedom. As required, the report was submitted to Pres. Obama, Secretary of State Clinton, and Congressional leaders.
It was later revealed that Don Argue, President of Northwest University in Kirkland, Washington, was the Commissioner who was pressured into changing his mind on Turkey. Ironically, two days after this report was issued, the terms of service of Shea, Argue and three other commissioners ended.
The Turkish Foreign Ministry, reacting sharply to the Commission’s critical designation of Turkey, declared the report to be "null and void." Turkey’s Ambassador to Washington, Namik Tan, described the report as "politically motivated." The Commission’s chairman, Leonard Leo, shrugged off the Turkish protestations. "I don’t really care what the [Turkish] Foreign Minister thinks, because the report is not for him, it’s for the State Department," Leo told the Turkish Zaman newspaper.
Regrettably, a State Dept. spokesperson persisted in covering up Turkey’s abusive record when he told EurasiaNet.org: "the Department does not support Turkey’s CPC designation, although it believes the country needs to do more to expand religious freedom."
The Commission’s report included a long list of grave charges, accusing the Turkish government of:
-- imposing "burdensome regulations," denying "full legal status to religious groups, [and] violating the religious freedom rights of all religious communities."
-- interfering with "minority religious communities’ affairs; societal discrimination and occasional violence against religious minorities; limitations on religious dress; and anti-Semitism in Turkish society and media."
-- denying "non-Muslim communities the rights to train clergy, offer religious education, and own and maintain places of worship."
-- continuing longstanding policies that "threaten the survivability and viability of minority religious communities in Turkey."
-- restricting the religious freedom of "the Greek, Armenian, and Syriac Orthodox Churches, the Roman Catholic and protestant Churches, and the Jewish community as well as for the majority Sunni Muslim community and the country’s largest minority, theAlevis."
The report described in great detail the restrictions imposed on the Armenian community, including the Turkish government’s prohibition of training new clergy, and its interference "in the selection process of the Armenian Patriarchate’s religious leadership."
The Commission recommended that the U.S. government urge Turkey to "abolish Article 301 of the Turkish Penal Code which restricts the freedom of thought and expression and negatively affects the freedom of religion or belief." The report also acknowledged that "even starting a discussion on genocide of Christians that occurred 100 years ago is a criminal offense in Turkey."
Ironically, after meeting with Turkish Prime Minister Erdogan in South Korea on March 26, Pres. Obama told the media: "I congratulated the Prime Minister on the efforts that he has made within Turkey to protect religious minorities!" It is shameful that unscrupulous U.S. officials are treating a federal agency’s painstaking research and solid recommendations with such contempt!