ԱԱԾ-ի դրական ու բացասական զարգացումներն ըստ ՄԻՊ-ի
Պաշտպանի գնահատականը ՀՀ կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության գործունեության ոլորտում 2011 թ. զարգացումներին
ՀՀ արդարադատության նախարարության կազմում ընդգրկված «Երևան-Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկը քաղաքացիների մեծամասնության կողմից ընկալվում է որպես Ազգային անվտանգության ծառայության կառույց և իր ամենօրյա կազմակերպչական բնույթի լիազորություններն իրականացնելիս առաջնորդվում է ԱԱԾ ներքին կանոնների համաձայն: Չնայած եղել են որոշակի քննարկումներ, այնուամենայնիվ իրավիճակը մնացել է նույնը և խնդրին հնարավոր կլինի լուծում տալ ՀՀ արդարադատության նախարարության «Երևան-Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկը ազգային անվտանգության ծառայության վարչական շենքից դուրս բերելով միայն:
Առանձին դեպքերում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին են դիմել քաղաքացիներ և հայտնել, որ սահմանային անցակետի տեսուչները` խախտելով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի ՀՀ կառավարության 1998 թվականի դեկտեմբերին ընդունված թիվ 821 որոշման պահանջները, վերցրել են քաղաքացու անձնագիրն առանց դրա հիմքերն ունենալու (առկա է եղել ենթադրաբար կեղծ վիզա կամ այլ պատճառ)` հետագայում հրաժարվելով այն վերադարձնել: Հետագա խնդիրներից խուսափելու համար նշված քաղաքացիները չեն ցանկացել իրենց գործերին ընթացք տալ: Չնայած ԱԱԾ պատրաստակամությանը՝ բողոքի առկայության պայմաններում ուսումնասիրելու նմանատիպ ցանկացած դեպք և խստորեն պատժելու կարգազանց տեսուչներին, այնուամենայնիվ գտնում ենք, որ անհրաժեշտ է կանխարգելիչ միջոցներ ձեռնարկել՝ բացառելու համար նման դեպքերը:
Եղել են դեպքեր, երբ ծառայությունը մերժել է քաղաքացիներին տրամադրել իրենց վերաբերյալ տեղեկություններ: Այսպես, քաղաքացին ցանկացել է ԱԱԾ-ից վերցնել տեղեկանք այն մասին, թե վերջին անգամ երբ է հատել պետության օդային կամ ցամաքային սահմանը, սակայն ստացել է պատասխան՝ պատճառաբանությամբ, թե տվյալները չեն պահպանվում: ԱԱԾ-ն ներկայացրել է հիմնավոր պատճառաբանումներ, որ հարցված տեղեկատվությունը օբյեկտիվ պատճառներով և օրենքով սահմանված ժամկետներին համապատասխան չի պահպանվել: Գտնում ենք, որ պետք է համապատասխան իրավական ակտերով սահմանվի այն բոլոր դեպքերն ու պայմանները, երբ քաղաքացիները կարող են ստանալ վերոնշյալ տեղեկությունը, քանի որ անձին իր վերաբերյալ տեղեկությունների չտրամադրումը հանգեցնում է արդյունավետ իրավական պաշտպանության իրավունքի խախտմանը:
Պաշտպանին հասցեագրված ԱԱԾ-ի դեմ ուղղված դիմում-բողոքները որոշ դեպքերում վերաբերել են նաև ԱԱԾ քննչական վարչության աշխատակիցների գործողություններին՝ օբյեկտիվ, լրիվ ու բազմակողմանի քննություն չիրականացնելուն: Պաշտպանի լիազորությունները նախաքննության ընթացքում խիստ սահմանափակ են, ինչի պատճառով էլ քաղաքացիների դիմումներով հիմնականում կայացվել է կա՛մ դիմողին իր իրավունքների պաշտպանության հնարավորությունները ներկայացնելու մասին, կա՛մ դիմումը չքննարկելու մասին որոշումներ:
Դրական է այն, որ 2011 թվականի ընթացքում ԱԱԾ մարմինների օպերատիվ աշխատանքների արդյունքում կանխվել են մի շարք լրտեսության դեպքեր, բացահայտվել են այլ պետական մարմինների պաշտոնատար անձանց կողմից կաշառակերության դեպքեր, մաքսանենգության դեպքեր, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանը ապօրինի կերպով հատելու դեպքեր:

“Yerevan-Kentron” PI, included into the system of the RA Ministry of Justice, is perceived by the majority of citizens as a national Security Service Institution and in the course of implementation of its daily organizational authorities is guided   by the internal rules of the National Security Service. Though some discussions have been held, the situation has not changed, and the problem may be resolved only after bringing out “Yerevan-Kentron” PI under the RA Ministry of Justice out from the administrative building of the National Security Service.
In some cases, some citizens have applied to the RA Human Rights Defender informing that checkpoint inspectors, violating the requirements of the decision N821 of the RA Criminal Procedural Code adopted by the RA Government in December 1998, took a citizen’s passport without having grounds for it (there was probably a fake visa or any other reason) further refusing to return it.  To avoid further problems the citizens did not want to process their cases. Despite the National Security Service’s readiness to consider any cases of the kind – in cases of existence of complaints- and severely punish the law-breaking inspectors, nevertheless, we find that preventive measures are necessary to be taken to eliminate such cases.
There were cases, when the Service refused to provide citizens with information about them. Thus, a citizen wanted to take a reference from the National Security Service on the fact when he had crossed the border by land or air for the last time, but received an explanation that the data was not preserved. The National Security Service presented substantial reasons,  that the surveyed information was not preserved due to objective reasons and in accordance with the terms prescribed by law.  We consider, that all the cases and conditions when citizens can get the abovementioned information should be defined by appropriate legal acts, as not providing a citizen with an information about him/her leads to violation of the right of effective legal protection.
The complaints addressed to the Ombudsman towards the NSS in some cases referred to the activities of NSS Investigation Department officers for failing to implement an objective, complete and thorough investigation. The Ombudsman’s powers in the course of investigation are very limited; consequently either the citizens were provided with information on the mechanisms for the protection of their rights, or their applications were not discussed.
However, in 2011 a number of espionage cases were prevented in the result of operative actions of NSS officers as well as cases of corruption by other state officials, smuggling and cases of illegal RA state border crossing.
The introduced Chapter (10) of the HRD Annual Report 2011 is available in full at http://pashtpan.am/pages/downloadPdf/file_id/553 .