Պաշտպանը Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանին է ներկայացրել ադրբեջանական վայրագություններն Արցախի բնակչության և գերեվարվածների նկատմամբ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն այսօր առցանց հանդիպում է ունեցել Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսի հետ։
ՄԻՊ աշխատակազմի հանրային կապերի բաժնի հաղորդմամբ՝ հանդիպման ընթացքում Պաշտպանը ներկայացրել է ադրբեջանական վայրագությունները, խոշտանգումներն ու անմարդկային վերաբերմունքն Արցախի խաղաղ բնակչության և գերեվարված անձանց նկատմամբ։
Քննարկվել են նաև ադրբեջանական զինված հարձակումների պատճառով Արցախից Հայաստան հարկադրաբար տեղափոխված անձանց իրավունքների հետ կապված հարցեր՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով երեխաներին։
Դեսպանը բարձր է գնահատել Մարդու իրավունքների պաշտպանի դերը պատերազմական, ինչպես նաև վերջին օրերին Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների համատեքստում։
Մարդու իրավունքների պաշտպանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին կարևոր ուղղություններով համագործակցության համար:

Омбудсмен Армении представил послу США свидетельства жестокого обращения азербайджанцев с населением Арцаха и пленными
Защитник прав человека Армении Арман Татоян сегодня провел онлайн-встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Соединенных Штатов Америки в РА Лин Трейси.
В ходе встречи омбудсмен представил свидетельства зверств, пыток и бесчеловечного отношения азербайджанцев к мирному населения Арцаха и попавшим в плен лицам.
Были обсуждены вопросы, касающиеся прав лиц и в частности детей, которые из-за вооруженных нападений азербайджанской стороны вынуждены были переехать из Арцаха в Армению.
Посол высоко оценила роль Защитника прав человека в контексте военных действий, а также событий, происходящих в Армении в последние дни.