Շարունակվում են Օլիմպիական հերթափոխի պետական մարզական քոլեջի շինարարական և արդիականացման աշխատանքները
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանն այսօր այցելել է Երևանի օլիմպիական հերթափոխի պետական մարզական քոլեջ, որտեղ ընթանում են կապիտալ շինարարության ծավալուն աշխատանքներ: Այս մասին տեղեկացնում է ԿԳՄՍՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Քոլեջի տնօրեն (ժ/պ) Վաղինակ Գալուստյանը նախարարին ներկայացրել է հանրակացարանային նոր մասնաշենքի շինարարական և մարզօջախի տարածքի բարեկարգման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները։
Վ․ Գալուստյանը նշել է, որ նախատեսվում է բարելավել քոլեջի առաջնային նշանակության ենթակառուցվածքները, փոխել բոլոր ջրա և հոսանքագծերը, վերանորոգել դաշտերը, շարունակել ծառատունկը։ Նախարար Ա․ Հարությունյանը շինարարական աշխատանքների տեմպը բավարար չի համարել՝ հորդորելով աշխատել առավել արդյունավետ և կատարել համապատասխան շտկումներ։ ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է ստեղծել սպորտային կրթության ժամանակակից չափանիշներին համապատասխան բոլոր պայմանները։
Քննարկվել են նաև կատարվող աշխատանքներն ավելի արդյունավետ կազմակերպելու ուղիները, քոլեջի գործունեության հիմնական մոտեցումները և մի շարք ընթացակարգային հարցեր:
Հիշեցնենք, որ Կառավարության մայիսի 7-ի որոշմամբ ԿԳՄՍ նախարարության 2020 թվականի բյուջետային հատկացումների վերաբաշխման արդյունքում շուրջ 743 մլն 769 հազար դրամ գումար է տրամադրվել Քաղաքաշինության կոմիտեին: Միջոցները նախատեսված են 51 ուսումնական և մարզական հաստատությունների շենքային պայմանների բարելավման և նախագծային աշխատանքների համար:
Հատկացված միջոցներից 176 մլն դրամը տրամադրվել է Երևանի օլիմպիական հերթափոխի պետական մարզական քոլեջի հանրակացարանային նոր մասնաշենքի շինարարական աշխատանքներն ավարտին հասցնելու համար:
Հանրակացարանի առաջին հարկում կգործեն գրադարանը, բուժկետը, քոլեջի թանգարանը, նախատեսվում է նաև ունենալ ամֆիթատրոն։ Մյուս չորս հարկերում կլինի 44 սենյակ՝ նախատեսված 150 մարզիկի համար։

Продолжаются работы по строительству и модернизации Ереванского государственного спортивного колледжа олимпийского резерва
Министр образования, науки, культуры и спорта РА Араик Арутюнян сегодня посетил Ереванский государственный спортивный колледж олимпийского резерва. Об этом сообщает отдел информации и по связям с общественностью МОНКС.
Директор колледжа Вагинак Галустян представил министру работы по благоустройству территории строящегося общежития учебного заведения.
По словам В. Галустяна, предусматривается привести в порядок инфраструктуры и спортплощадки, провести посадку деревьев.
Министра не удовлетворили темпы строительных работ. А.Арутюнян призвал работать более результативно, внести необходимые изменения, создать все условия, соответствующие современным стандартам спортивного образования.
Напомним, что решением правительства от 7 мая Комитету градостроительства было выделено 743 млн 769 тысяч драмов на ремонт зданий свыше 50 учебных и спортивных учреждений, осуществление проектных работ.
176 млн драмов из вышеуказанной суммы было выделено на завершение строительства нового общежития Ереванского государственного спортивного колледжа олимпийского резерва.
В общежитии предусмотрены 44 комнаты на 150 спортсменов. Будут действовать библиотека, медпункт, музей.