«Ես կարգախօսներով հայրենադարձութիւնը չեմ ընդունում»,- ասում է Սպարտակ Ղարաբաղցեանը
Հայաստանում շատ չեն այն գրողների, մտաւորականների թիւը, որոնք իրաւ լաւ գիտեն սփիւռքը, ապրում են սփիւռքի հոգսերով ու ցաւերով… Սպարտակ Ղարաբաղցեանը այդ քչերից մէկն է: Նա ծանօթ է ոչ միայն ժամանակակից սփիւռքին, այլ նաեւ` 1946 թուականին սփիւռքից Հայաստան ներգաղթածների խնդիրներին, հոգեբանութեանը:
Սպարտակը նաեւ գրքերի հեղինակ է, որոնց մէջ գրում է հէնց այդ թեմաների մասին, այն մասին, թէ ինչի՛ է հանդիպում սփիւռքահայը Հայաստանում, հայ մարդն ընդհանրապէս ինչպէս է վերադառնում ու գտնում իր արմատները: Եւ կարող ենք ասել` այդ թեմայով Հայաստանի մէջ լաւագոյն գրողներից մէկն է:
Նա նաեւ շարժանկարների բեմագրութիւններ է գրում. նրա հեղինակած «Մոմիկ», «Թորոս Ռոսլին», «21-րդ դարի վանդալները» (վերջինը նուիրուած է Ջուղայի խաչքարերի ջարդին) շարժանկարները ցուցադրուել են բազմաթիւ երկրներում եւ արժանացել գնահատականների:
Վերջերս Լիբանանում նկարահանւում էր Յարութիւն Խաչատրեանի «Անվերջ վերադարձ, անվերջ փախուստ» շարժանկարից մի հատուած, եւ Սպարտակ Ղարաբաղցեանը Լիբանան էր այցելել իբրեւ այդ շարժանկարի բեմագրութեան խորհրդական:
«Ազդակի» յարկի ներքոյ էլ տեղի ունեցաւ մեր այս հարցազրոյցը:
Դուք լաւ ծանօթ էք ներգաղթի ու արտագաղթի խնդիրներին: Խօսելով յատկապէս ներգաղթի մասին` կարո՞ղ էք ասել` այսօր հայրենադարձութիւն կա՞յ, եւ եթէ այո, ապա այսօրուայ եւ 1946-ի հայրենադարձութիւնների միջեւ ի՞նչ տարբերութիւններ կան:
Գաղտնիք չէ, որ անկախութիւնից յետոյ աւելի է աշխուժացել սփիւռքահայութեան մուտքը Հայաստան: Շատերն ուղղակի որոշում են ընդունում եւ բնակւում Հայաստանում, եւ եթէ այսօր սփիւռքահայութեան որոշ հատուածի վերադարձը Հայաստան կարելի է հայրենադարձութիւն համարել, ապա ասեմ, որ այսօրուայ եւ 1946-ի ներգաղթերի միջեւ տարբերութիւնը ե՛ւ կայ, ե՛ւ չկայ:
1946-ին դրսից հայութեան ներգաղթը Հայաստան ուրիշ երանգ ունէր: Նոյնիսկ այդ ներգաղթը կազմակերպելու մէջ նպատակ կար. քաղաքական ծրագիր էր իրականացւում եւ ներգաղթողների մեծ մասը դարձան այդ քաղաքական ծրագրի զոհը: Պատահական չէ, որ դեռ ոտքները գետնին չդրած` աքսորուեցին Սիպերիա կամ սփիւռքում ստիպողաբար զղջումնագիր գրեցին, որ հրաժարւում են Դաշնակցութիւնից եւ նման բաներ:
Բայց քաղաքական առումով 1946-ի կարգախօսը աւելի համոզիչ էր` յատուկ էմիսարներ (գործակալ, Ա.) են եղել, մի ամբողջ համակարգ է աշխատել, բերելու, երկիր լցնելու խնդիր է եղել: Յիշենք, որ առաջին ներգաղթը Բ. Համաշխարհային պատերազմից յետոյ եղաւ: Հետաքրքիր է, որ հիմա էլ պատերազմից յետոյ է, բայց այսօր մենք ունենք չլուծուած խնդիրներ` Ղարաբաղի հարցը դեռեւս լուծած չէ:
Չնայած դրան` յաղթական հոգեբանութիւն ունենք: Եւ շատ սփիւռքահայեր ինքնակամ ուզում են ապրել անկախ ու յաղթանակած Հայաստանում, սակայն նաեւ պետութիւնն ինքն է նրանց կանչում: Այսօր սփիւռքից հային Հայաստան բերելու գործում սխալ կարգախօսներ են գործածւում: Եւ նաեւ մտածողութեան տարբերութիւն կայ անցեալի եւ ներկայի միջեւ, սերունդների տարբերութեան հարց կայ: Այն ժամանակ, երբ հայրենադարձւում էին, պետականութիւն չունէինք, հիմա ունենք:
1946-ի ներգաղթից յետոյ սփիւռքահայերը այնքան էլ լաւ չընդունուեցին տեղացիների կողմից: Այսօր կա՞յ նման բան:
Իմ ապրած թաղում, որտեղ ծնուել, մեծացել եմ, սփիւռքահայերը լաւ էին ընդունւում: Մեր թաղի բնակիչները այդ ներգաղթից յետոյ կարծեմ իրենք իրենց աւելի ապահով էին զգում` ե՛ւ նիւթապէս, ե՛ւ բարոյապէս: Երբ որ տեսնում էին` ով է գալիս, երբ որ տեսնում էին, որ արտասահմանում ապրողը վեր է կենում եւ գալիս իր հետ ապրում, նրանք հոգեբանօրէն կազդուրւում էին, լաւ էին զգում, մէջքը շտկելու գործընթաց էր տեղի ունենում…
Բայց հետագայում պիզնըսը, առեւտուրը, առեւտրային յարաբերութիւնները ամէն ինչի վրայ ազդեցին, եւ հայրենադարձութիւնը պղտորուեց այդ յարաբերութիւնների մէջ: Պէտք է անկեղծ լինել եւ ասել այդ: Սփիւռքահայը նոյն հարթութեան վրայ չկանգնեցուեց, ինչ նախկինում: Չգիտես ինչու` մտավախութիւն կար, որ գալիս է մեզ դուրս մղելու եւ այլն: Բայց սրանք հարցեր են, որ կարելի է հարթել…
Սփիւռքի նախարարութեան որդեգրած կարգախօսներին դէմ էք, իսկ դուք իբրեւ մտաւորական կամ ձեր ընկերները փորձե՞լ էք նախարարութեանը այլ կարգախօսներ յուշել:
Ես ոչ թէ նախարարութեան որդեգրած կարգախօսներին եմ դէմ, այլ ես ընդհանրապէս կարգախօսով հայրենադարձութիւնը չեմ ընդունում: Մենք եօթանասուն տարի «ամենամարդկային» կարգախօսների երկրում ենք ապրել: Բարեբախտաբար, թէ չգիտեմ ինչ, այսօր այդ կարգախօսների կարկառուն ներկայացուցիչներից է նոյն ինքը` սփիւռքի նախարարը:
Իմանալով անցեալի կարգախօսների ոչ բարենպաստ ազդեցութիւնը` ինքը պէտք է դուրս գայ այդ մտածողութիւնից: Ոչ թէ համոզելով պիտի բերենք, այլ մարդն ի՛նքը պիտի համոզուի ու գայ: Ինքը` հայ մարդը գիտի, որ վերջ ի վերջոյ իր հանգրուանը իր երկրին է: Մեր այս ժապաւէնը` «Անվերջ փախուստ, անվերջ վերադարձ» ե՛ւ խորագիր է, ե՛ւ կարգախօս է, ե՛ւ ճակատագիր է: Ամէն ինչ այդ տողերի մէջ կայ: Վերջ ի վերջոյ, ինչքան էլ որ փախչես քո արմատներից, քո արիւնից չես փախչի:
Պարոն Ղարաբաղցեան, դուք շատ էք լինում Սուրիայում, Լիբանանում: Այս տարածաշրջանը ձեզ համար կարծես «ջրի ճամբայ» է դարձել…
Ես Ամերիկայում եմ էլ շատ լինում, այնտեղ էլ են ինձ ասում, որ Ամերիկայի ճանապարհը «ջրի ճանապարհ» է դարձել: Բայց երեւի Հայաստանից յաճախակի դուրս գալ եւ գնալ սփիւռք, դա արդէն ինձ համար արեան ճամբայ է:
Ի՞նչ է ձեզ համար Պէյրութը:
Ես հիմա նստած` զրուցում եմ, ինձ թւում է` պէտք է վեր կենամ եւ գնամ մեր տուն, այ այդքան հոգեհարազատ է: Այդ զգացողութիւնն եմ ունենում: Ոչ միայն Պէյրութում, այլ նաեւ Հալէպում ես ինձ օտար չեմ զգում: Զարմանալի է` ոչ մի արիւնակից հարազատ չունեմ եւ ինձ զգում եմ ինչպէս իմ հարազատ միջավայրում:
Ինչի՞ց է գալիս:
Երեւի նաեւ իմ ապրած թաղամասից, որտեղ ծնուել, մեծացել եմ, ու որտեղ սփիւռքահայեր շատ կային: Դա երրորդ մասն էր: Մեր թաղի 80-90 տոկոսը սփիւռքահայեր էին, եւ ինձ նրանց հետ ոչ թէ կարգախօսներն են կապել, այլ` կեանքը: Եւ յետոյ նաեւ ընտանեկան միջավայրը, դաստիարակութիւնն է նշանակութիւն ունեցել, որ ես կապուեմ սփիւռքին:
Մինչեւ հիմա էլ ես կապուած եմ այդ մարդկանց հետ. իմ մանկութեան ընկերը 47-ին ներգաղթածներից է, եւ հիմա նա Նիւ Եորքում տաղանդաւոր բժիշկ է, տարին մէկ անգամ մենք անպայման հանդիպում ենք:
Պատմէք ձեր վերջին գրքի մասին:
«Թէյավճարը» խորագիրն է կրում գիրքս, որ նորից սփիւռքահայերի մասին է, ինչ-որ տեղ վերադարձ է դէպի մանկութիւն: Գրքում ներգաղթածներն են` իրենց ճակատագրերով, իրենց անուններով, իրենց նիստուկացով, խօսքուզրոյցով, ապրելակերպով… Անկեղծ ասած, ոչ մի անգամ չեմ մտածել շպարել իրենց: Իրենք ինչպէս կան` ներկայացրել եմ, անունները նոյնիսկ չեմ փոխում:
Ես հիմա եմ հասկանում, թէ նրանց գալով մենք ինչքան շահեցինք եւ նրանց գնալով ինչքան կորցրեցինք: Եւ այդ կորուստները գիտակցելով` չեմ ուզում այս գործընթացը` հայրենադարձութիւնը քաղաքականացուի: Ուզում եմ մարդն ուղղակի գայ իր տուն, իր երկիր, իր բան ու գործին, որովհետեւ այդ հայրենիքից յետոյ, դրանից այն կողմ մենք դեռ ճանապարհ ունենք անցնելու, մենք էլի՛ հայրենիք ունենք:
Իսկ եթէ հիմա նորից գիրք գրէք, ո՞վ կը լինի ձեր հերոսը:
Նոր գիրքս արդէն պատրաստում եմ, խորագիրը` «Արեւի բնակավայրը»: Պատկերացրու, որ նորից այդ մարդիկ` հայրենադարձներն են իմ հերոսները, որովհետեւ ինչքան վերադառնում եմ դէպի իմ մանկութիւն, նորից այդ շերտերին եմ հանդիպում, որովհետեւ այդ իմ ապրածն է:
Վերջին պատմուածքս կոչւում է «Իրական հեքիաթ», որ իննսունականներից Հայաստան տեղափոխուած եւ այնտեղ հաստատուած հալէպահայի մասին է:
Այդ մարդիկ, որ կարդում են իրենց մասին, ի՞նչ են ասում:
Իմ հերոսը` հալէպահայը, որ քսան տարուց աւելի է` արդէն ընտանիքով հաստատուած է Երեւանում, արդէն եօթանասունն անց մարդ է, երբ կարդաց իր մասին գրածս, աչքերը լցուեցին…
Դուք նաեւ դասաւանդում էք, «Մամուլի պատմութիւն» առարկան էք ներկայացնում, այդ թւում` սփիւռքահայ մամուլի պատմութիւն: Ի՞նչ էք զգացել` Հայաստանում սփիւռքի մամուլը կարդո՞ւմ են:
Դէ, ընդհանրապէս այսօր կարդալու խնդիր կայ` սփիւռքահայ մամուլը լինի, թէ մէկ այլ մամուլ, ամբողջ աշխարհում այսօր ընթերցելու խնդիր կայ…
Որոշակիօրէն իմ ուսանողներին, երբ որ ներկայացնում եմ սփիւռքահայ մամուլը, տեսնում եմ նրանց զարմացած հայեացքները, որ երկու հարիւր տարի առաջ սփիւռքում մամուլ է հրատարակուել, հիմա էլ է հրատարակւում, եւ դա ինչ-որ առումով նրանց մօտ զարմանք եւ հետաքրքրութիւն է առաջացնում: Սփիւռքի մամուլը Հայաստանում չի մատուցուել, պէտք է մատուցուի պատշաճ ձեւով, եւ եթէ նոյնիսկ մի քանիսին էլ հետաքրքրի, դա փրկութիւն կը լինի: Մեր ժամանակ, օրինակ, սփիւռքի մամուլը ձեռքից ձեռք էր անցնում…
Երկպալատ խորհրդարանի կազմութեան շուրջ քննարկումներին ծանօ՞թ էք, Հայաստանում արձագանգները ինչպիսի՞ն են, սփիւռքում գիտեմ, որ միանշանակ չեն:
Ասեմ, որ Հայաստանում էլ միանշանակ չեն: Կան մարդիկ, որ լաւ են ընդունում, կան մարդիկ, որ դրա մէջ վտանգ են ուզում տեսնել, մարդիկ կան` ոչինչ չեն ուզում տեսնել: Ի դէպ, նման կառոյց ստեղծելու թեման նոր չէ Հայաստանում: Յիշում եմ, որ անկախութեան առաջին տարիներին էլ նման խօսակցութիւններ կային:
Երբ առաջին խորհրդարանն էր ձեւաւորւում, մենք այն ժամանակ սփիւռքին մասնակից դարձնելու այդ ձեւը առաջարկեցինք: Սակայն մարդիկ եղան, որ մեզ մեղադրեցին ազգայնականութեան եւ այլնի մէջ:
Բայց կեանքը ցոյց տուեց, որ եթէ առանց գաղափարը «եփելու», կարգախօսով մարդկանց տուն ես բերում, ուրեմն տանտիրոջ իրաւունքով նրանք տնտեսական, մշակութային, նոյնիսկ քաղաքական ասպարէզներում իրենց մասնակցութիւնը պիտի ունենան: Ուղղակի ժամանակի խնդիր է, եւ պէտք է սփիւռքը ներգրաւելու ձեւը գտնել, քանի որ սփիւռքն ինքն էլ միաշերտ չէ:
Կուսակցականացուած է, օրինակ:
Դէ դուք դրա պատմութիւնը լաւ գիտէք` ինչու է այդպէս, հիմա ամէն մի կուսակցութիւն իր խնդիրն է դրել, բայց եթէ կուսակցութիւնների խնդիրը ազգային պետականութիւն ունենալու մէջ է, ապա խնդիր չկայ: Նոյն կուսակցութիւնները վտանգի կամ ազգային հարցերի շուրջ իրար գլխի են հաւաքւում, բայց այստեղ էլ միջուկ է պէտք, որի շուրջ պէտք է հաւաքուեն: Աւանդոյթ է պէտք, որի շուրջ համախմբուեն:
Սփիւռքին միաւորուելու հարցում խանգարում է մէկ այլ հարց` տեղայնամոլութիւնը, կայ լիբանանահայ հասկացութին, սուրիահայ, ամերիկահայ եւ այդ շերտերի միջեւ հակասութիւններ են առաջանում երբեմն:
Ինչո՞ւ, Հայաստանում չկա՞ն այդ շերտերը` լենինականցի, երեւանցի, ղարաբաղցի… Մեզ մօտ էլ կան, բայց դա հիւանդագին ու չարութեան վիճակների պէտք չէ հասնի: Ամերիկայում, օրինակ, այս վերջին գնացածներին սփիւռք չես անուանի: Սփիւռքը ճակատագիր է: Ինչքան էլ ասենք` կայ դասական սփիւռք, կայ նոր ձեւաւորած սփիւռք, դրանք իրարից շատ տարբեր են: Դասական սփիւռքը լրիւ իր խնդիրը ունի` Ցեղասպանութիւն, Հայ դատ, հայապահպանում:
Նոր գնացածները լրիւ ուրիշ խնդիրների յետեւից են, եւ ես չգիտեմ` նրանց սփիւռք անունը պէ՞տք է տալ, թէ՞ ոչ: Եւ ինչքան էլ մենք տուն կանչենք եւ ասենք` արի՛ տուն, վերջ ի վերջոյ գիտենք, որ դրսում մենք միշտ մի զանգուած ունենալու ենք: Եւ սփիւռքը, ճակատագիր լինելուց բացի, նաեւ հարստութիւն է: Դրսում սփիւռքը ե՛ւ հարստութիւն է, ե՛ւ հազար ու մի հարցերում հաւասարակշռութիւն պահելու միջոց:
Մենք միջազգային յարաբերութիւնների մէջ ենք, եւ թուրքերը որոշ հարցերում, ասենք` «քաղցր դիւանագիտութեան» շրջանակներում, յաճախ փորձում են սփիւռքի հետ լեզու գտնել: Սփիւռքը ուժ է, եւ այդ ուժը պէտք է նաեւ դրսում առողջ ապրի: Բոլորին Հայաստան բերելով չէ, որ մեր հարցերը կարող ենք լուծել: Նման է նրան, որ հզօր բանակ, հզօր պետութիւն ունենալու ժամանակ անհրաժեշտութիւն է առաջանում հետախոյզներ պահել…
Եթէ մենք ունենանք առողջ եւ ամուր սփիւռք եւ ամուր, հողին կպած պետութիւն, իսկ դա նաեւ առողջ սերնդով, առողջ հայ մարդով է պայմանաւորուած, մնացած հարցերը ինքնըստինքեան են լուծուելու: Երբ որ քեզ հետ հաշուի են նստում, քո հարցերն էլ են լուծում: Իսկ ե՞րբ են հաշուի նստում, երբ որ բարոյապէս ուժեղ ես:
Բայց մենք այսօր շատ բարոյական հարցերում տանուլ ենք տուել: Բոլորս էլ գիտենք: Երկրի նախագահից մինչեւ վերջ այդ բանը գիտակցում են, եւ պէտք է այդ մասին բարձրաձայն ասուի, եւ ոչ թէ միայն դրական ու քծնանքով խօսուի մեր պետութեան մասին: Պէտք է այս հարցերի մասին խօսել ցաւի միջից:
Սպարտակ, լաւ է, որ դուք հոգեւոր իմաստով արժեւորում էք սփիւռքը: Ես Հայաստանում մտաւորականներ գիտեմ, որոնք սփիւռքին մի տեսակ «վերեւից են նայում»:
Կը ներես, Հայաստանի ո՞ր մտաւորականութեան մասին է խօսքը: Իննսունականների սկզբին ով շատ թէ քիչ պարել գիտէր, մտածում էր գնա, սփիւռքում պարի, փող աշխատի, ով քիչ թէ շատ երգել գիտէր, ասում էր գնամ սփիւռքում երգեմ, փող աշխատեմ, ով քիչ թէ շատ վրձին բռնել գիտէր, տանում էր իր կտաւները սփիւռք` դրամ աշխատում…
Եթէ այդ մտաւորականութեան մասին է խօսքը` Աստուած իր հետ: Նրանք սփիւռքում ստեղծուող արուեստը կամ սփիւռքի մշակոյթը լուրջ չեն ընդունում, սակայն այսօր Հայաստանում մեր հեռուստատեսութիւններում ինչքան սիրողական բաներ ենք տեսնում, Հայաստանը նոյնպէս հեղեղուած է սիրողական մակարդակի երգերով, մշակոյթով…
Եւ ի վերջոյ մեր ամենաարհեստավարժ ռոք խումբը «Սիսթըմ աֆ ը տաուն»ը սփիւռքից է, հայաստանեան մեր ո՞ր խումբն այդքան ճանաչում ունի եւ այդքան արհեստավարժ է:
Հայաստանում մտաւորականութեան մի շերտ էլ կայ, որ ո՛չ օգտւում է սփիւռքից, ո՛չ էլ ուզում է օգտուել, բայց լուռ գիտի, որ սփիւռքը իր կեանքի, իր ճակատագրի մի մասն է եւ նրան ընդունում է իբրեւ ճակատագիր: Սփիւռքն իր համար պէտք է բացայայտի Հայաստանի մտաւորականութեան ա՛յդ շերտը:

Following is an interview with writer Spartak Gharabaghtsyan regarding the diaspora and its relations with Armenia. He has written extensively on the subject; focusing on the issue of repatriation and what diaspora Armenians face upon relocating to Armenia.
The interview took place in Beirut where the writer was visiting as a consultant for Haroutyun Khachatryan's "Endless Return" film being shot there.
You are well informed about the issues of immigration and emigration. Do you believe that repatriation is taking place today in Armenia and if so what are the differences between now and 1946?
It's no secret that the entry of diaspora Armenians into Armenia has increased since independence. Many simply decide to get up and relocate. If we can call this return of a portion of the diaspora to Armenia as repatriation then we can also state that there are differences between now and 1946 and there aren't.
There was a different shade to the immigration of 1946. And there was even an objective behind the return. It was a political objective and many who returned became its victims. It wasn't by chance that many were exiled to Siberia without even setting foot in Armenia.
But the propaganda campaign back in 1946 was more convincing. A whole system was behind the campaign with its own emissaries. The first wave of repatriation happened after WWII and today, interestingly enough, it's happening after another war. But we still have unresolved problems like Karabakh.
Despite this, we have a winner's psychology. Many Armenians from the diaspora have a desire to live in a victorious and independent Armenia. But the government is also calling them home but it is using the wrong slogans. There's also a difference in the mentality between now and then; a generational divide. There was no independent government back in 1946.
Those who returned in 1946 weren't well received by local Armenians. Does the same hold true today?
Diaspora Armenians have been well received in the neighbourhood I grew up in. The local residents there felt safer, both materially and mentally, after these Armenians moved in. The locals felt encouraged to see outsiders coming to live alongside them. It was a moral boost in a way.
But later on, business and commercial relations impacted everything and the concept of repatriation got muddles as a result. We must be sincere and accept this. There was a fear that these outsiders were coming to push the locals out of the way. These are issues that can be ironed out.
You oppose the slogans used by the Ministry of the Diaspora. Have you or your friends made alternate proposals to the Ministry?
It is not that I oppose the slogans being used by the Ministry but that, in general, I am against repatriation through the use of any sloganeering. We have lived for seventy years in a country with the most humane of slogans. Luckily or not, one of the vociferous representatives of those slogans is now the Diaspora Minister.
Understanding the negative impact of those slogans in the past, the Minister should liberate herself from carrying on in the same vein. It's not that we have to convince Armenians to return but that individual Armenians must decide for themselves and return. This film of ours, "Endless Flight, Endless Return" serves as both a slogan and a title. It's our destiny in a way. In the end, however much you flee from your roots you can't escape the blood flowing inside you.
You frequently spend time in Syria and Lebanon. It's like they've become a second home of sorts.
I also append time in America quite a bit and they say the path has become second nature to me. The saying is as familiar as "the flow of water". I'd say going to the diaspora frequently is a like a call of blood for me.
What is Beirut for you?
I am here now talking to you but I feel the need to get up and return home. I feel quite comfortable here in Beirut and in Aleppo; never like a stranger. It's amazing. I have no blood relations but I feel at home nevertheless.
Where does this come from?
Perhaps from the neighbourhood I was born and grew up in back in Yerevan and the fact that there were many from the diaspora. It's simply called "3rd Section". 80-90% of the residents were from the diaspora and we bonded not through slogans but by living together.
I still have ties with those people. My best friend as a child was from a family that returned in 1947. Now he's a renowned doctor living in New York. We get together once a year without fail.
Please tell us something about your latest book.
It's called the "Tea Seller" and it's about diaspora Armenians. In a way it's a return to my childhood. I haven't made up a thing. It's the story of real people; their customs, way of talking. Even the names haven't been changed.
I now realize what we gained when these Armenians returned and how much we lost when they left. Realizing the losses, I don't wish to see the repatriation process politicized. I simply want people to return home, to their country, because after coming home here there awaits another road to travel to the other side; we have another homeland that awaits.
If you write another book, who will the main character be?
I'm working on a new book now called the "Residence of the Sun". Just imagine, those same repatriates are the main characters because the more I return to my childhood it are these layers that I encounter.
My last short story is about an Armenian from Aleppo that relocates to Armenia in the 1990s. The man is now in his seventies but he wept when reading the book.
You also lecture on the history of the press, including the press in the diaspora. Is it your feeling that the diaspora press is read in Armenia?
Let me start by saying there's a general problem with reading in general; whether the press from the diaspora or elsewhere.
I'll tell you that my students in Armenia are amazed to learn that there was a press in the diaspora 200 years ago and that it's still going. They had no idea of the history involved. The diaspora press must be better represented in Armenia. Even if there only a handful of readers it will be a great help. In our day, news reports from the diaspora were passed on from person to person.
Are you aware of the proposal to create a bicameral parliament in Armenia? Here in the diaspora, feelings are mixed. What has been the reaction in Armenia?
The reaction has been mixed in Armenia too. Some see the positive, others the possible negative fallout and others prefer to see nothing. By the way, talk of creating such a structure isn't new in Armenia. There were similar discussions immediately after independence.
We made such a suggestion when the first parliament was being formed as a way to include the participation of the diaspora. Some charged us with being nationalist extremists.
It's a matter of time but we must find an appropriate manner to include the diaspora.
One issue that prevents the unity of the dispora is the localized mentality that still dominates. You have all these hyphenated Armenians – Lebanese-Armenia, Syrian-Armenians, and American-Armenians. Sometimes these divisions lead to conflicts.
Fine, but the same is true in tiny Armenia. You have Gyumri-Armenians, Yerevan-Armenians and the Karabaghtsi Armenians. But it shouldn't get out of control.
You wouldn't call these recent Armenians who have relocated to America as diaspora Armenians. They have little in common with the "traditional" diaspora. The diaspora is one's fate. The issues facing the traditional diaspora are clear – Genocide, Armenian Cause and staying Armenian.
The recent arrivals are pursuing other interests and I don't really know if you can label them as diasporic Armenians.
Like it or not, there will always be Armenians living outside Armenia. This is also a plus for our nation, especially when it comes to foreign affairs. The diaspora is also a force that must remain healthy. Turkey is also seeking to sweet talk the diaspora into some type of understanding. Yes, we must have a strong country and government, but like any effective army, we must also have our scouts on the ready.
I am happy to hear that you appreciate the role of the diaspora in national affairs. I know intellectuals in Armenia who sort of look down on the diaspora.
Excuse me, but what intellectuals in Armenia are you referring to? Back in the 1990s there were those in Armenia who knew how to sing, dance and paint a bit and they decided to sing, dance in the diaspora and sell their canvases there, just to make some money.
If you are talking about these intellectuals then excuse me but they do not appreciate what is being created in the diaspora or its culture.
Look at TV in Armenia today. There are programs full of amateur songs and cultural manifestations. Armenia is also drowning in a sea of amateurism.
Just look at the best know Armenian rock group, System of a Down. It's from the diaspora. There is nothing like it in Armenia.
There is also another layer of intellectuals in Armenia that doesn't benefit from the diaspora and neither does it want to. This layer silently realizes that the diaspora is one portion of its life and destiny and accepts it as such.