ՄԻՊ-ի գնահատականները էկոնոմիկայի նախարարությանը
Չի ապահովվել ոչ պարենային ապրանքների մակնշման, օգտագործման և պահպանման պահանջների նկատմամբ պատշաճ վերահսկողության իրականացումը:
- Նախարարության կողմից բավարար միջոցներ չեն ձեռնարկվել սպառողների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում` ոչ պարենային ապրանքների որակի և անվտանգության պահանջների վերահսկողության իրականացման ուղղությամբ:
- Չնայած նախարարության կողմից ձեռնարկված միջոցառումների, արդիական է մնացել սպառողների իրավունքների վերաբերյալ հանրային իրազեկության բարձրացման խնդիրը:
- Չնայած որ, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության աշխատակազմի շուկայի և սպառողների շահերի պաշտպանության պետական տեսչության կողմից 2011 թվականի ընթացքում իրականացվել է տեխնիկական կանոնակարգերի պահանջների և չափագիտական կանոնների և նորմերի պահպանման պետական վերահսկողություն 221 տնտեսվարող սուբյեկտներում, այնուամենայնիվ, մասնագետների կողմից այն գնահատվել է ոչ բավարար և անհրաժեշտություն կա այն է առավել ակտիվացնելու:
- Առևտրի իրականացման վայրի կազմակերպման համար լիցենզիաներ տրամադրելիս նախարարության լիցենզավորման և թույլտվությունների գործակալության կողմից չի ցուցաբերվել միասնական մոտեցում այլոց իրավունքների ու ազատությունների հնարավոր խախտմանը հանգեցնող հանգամանքների ուսումնասիրության և գնահատման գործընթացում:
- Բավարար չեն եղել հյուրանոցային ծառայությունների և մարզային հանգստի այլ ծառայությունների առաջարկի ավելացմանը, դրանց որակի և մրցունակության բարձրացմանը նպաստելուն ուղղված միջոցառումները:
- Լիցենզավորման ենթակա գործունեության տեսակները կրճատվել են` 169-ից դառնալով 96, ստեղծվել է լիցենզիաների ձեռքբերման էլեկտրոնային հնարավորություն:
- Ստուգումների ընթացքում 32 տնտեսվարող սուբյեկտներում հայտնաբերվել են ոչ պարենային ապրանքների մակնշմանը ներկայացվող պահանջների խախտումներ, որի արդյունքում տրվել են կարգադրագրեր չհամապատասխանող ապրանքների խմբաքանակների կասեցման վերաբերյալ, իսկ խախտումներ թույլ տված պատասխանատու անձանց նկատմամբ կիրառվել են վարչական տուգանքներ 7160000 դրամի չափով:
- Ընդլայնվել է բաժնետիրական ընկերությունների տնօրենների պատասխանատվության շրջանակը՝ դրանով իսկ ընդլայնելով ներդրողների պաշտպանվածությունը:
- Վիճակագրական տվյալների համաձայն` ընդլայնվել են զբոսաշրջության ծավալները:
Տարեկան զեկույցի սույն բաժինն (7) ամբողջությամբ կարող եք կարդալ http://pashtpan.am/pages/downloadPdf/file_id/563 հասցեով։
Հաջորդիվ կտարածվի ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի ոլորտին վերաբերող թիվ 23 բաժնի ամփոփումը։

RA Human Rights Defender Assesses 2011 Activities of Ministry of Economy
- A control on non-food labeling, using and maintaining requirements has not been properly provided.
- The Ministry has not taken sufficient measures to protect consumers’ rights in the field of non-food quality and safety control requirements.
- Despite the measures taken by the Ministry, public awareness of consumer rights issue is still essential.
- In spite of fact that state control over the requirements of technical regulations and metrological rules and norms was implemented by Ministry of Economy state Inspectorate of the market and consumer rights in 221 business entities in 2011, however, it is was evaluated by the specialists as inadequate, so there is a need for activating the control in this direction.
- While licensing of the commercial facility, the agency for licenses and permits of the Ministry has not provided a unified approach to the examination and evaluation of circumstances leading to possible infringement of the rights and freedoms of the others.
- Enough steps have not been taken to increase the offer for hotel services and other recreation services in the regions, their quality and competitiveness.
- Types of activities subject to licensing were reduced from 169 to 96 and electronic possibility for acquisition of licenses has been made available.
- During the inspections violations of the requirements on no food labeling was found in 32 business entities, which resulted in the orders for suspension of the batches of products not complying with their orders, and the people responsible for violations were charged with of the administrative penalties in the amount of 7160000.
- The scope of liability of joint stock companies’ directors has expanded, thereby enhancing the protection of investors.
- According to the statistics the tourism has expanded.
The introduced Chapter (7) of the HRD Annual Report 2011 is available in full at http://pashtpan.am/pages/downloadPdf/file_id/563