Նադյա Ռայթ. «Ինձ գրավում է պատմության գաղտնիքներից գլուխ հանելը»
Սինգապուրում հայերի թիվը որեւէ ժամանակահատվածում երբեք չի հասել 100-ի: Հայերը Սինգապուրում կազմել են մի փոքրիկ խումբ, որի` անձը հաստատված անդամների թիվը 1820-ից 2002 թ. հասել է 656 հոգու: Այս 656 հոգուց միայն 184-ն է մնացել Սինգապուրում ավելի քան 25 տարի, եւ միայն 12 հայ ընտանիքի թոռներն են Սինգապուրում ծնվել:
«Սինգապուրի հին համայնքի վերջին հայը մահացավ 2009 թ.: Կասեի, որ այնտեղ պետք է որ ապրի 40-ից քիչ հայ, ներառյալ տարագիրները եւ միայն մասամբ հայերը: Առաջին հայը, որ Հայաստանից Սինգապուր եկավ` բնակվելու, մի բժիշկ էր, որի ընտանիքն այնտեղ մեկ տարի անցկացրեց 2002 թ.` մինչ Երեւան վերադառնալը: Ես գիտեմ ընդամենը մի քանի տարագիր հայերի մասին, ովքեր Մալայզիայում են ապրում»,- «Հետքին» գրում է Նադյա Ռայթը (Nadia Wright):
Նա միջնակարգ դպրոցի` թոշակի անցած ուսուցչուհի է, որի հոբբին Սինգապուրի ու Մալայզիայի հայերի պատմությունն ուսումնասիրելն է: Նադյա Ռայթն ապրում է Ավստրալիայում եւ շուտով Մելբուրնի համալսարանից կստանա պատմության դոկտորի աստիճան:
Նադյան ծնվել է Նոր Զելանդիայում: Նրա մայրը` Վարսնիկ Դեկմեջյանը (Varsnik Deukmedjian), հայ էր, իսկ հայրը` Ջեք Մեյկլը (Jack Meikle)` նոր զելանդացի, ով Վարսնիկին հանդիպել էր Եգիպտոսում: Նադյայի մայրական տատն ու պապը Ցեղասպանության ժամանակ գաղթել էին Ամասիայից եւ, ի վերջո, հաստատվել Ալեքսանդրիայում:
«Ուստի, ես միշտ գիտեի իմ հայկական արմատների մասին: Սակայն Նոր Զելանդիայում հայերն այնքան քիչ էին, որ ես այդպես էլ երբեք չսովորեցի լեզուն` բացի մի քանի բառից: Ես միշտ հետաքրքրվում էի հայերով, քանի որ մայրս չէր ուզում խոսել այն մասին, թե ինչ է պատահել իր ընտանիքին: Ըստ էության, ես ոչ մի ուրիշ հայի չեմ հանդիպել մինչեւ մոտ 16 տարեկան. մայրս կարդացել էր, որ Ֆրանսիայից մի հայ է եկել մոտակա քաղաք, եւ ջանադրաբար կազմակերպեց, որ նա այցելի մեզ: Ուստի, կարծում եմ` զարմանալի չէ, որ երբ ես Սինգապուրում էի, հետաքրքրվեցի, թե ինչու են հայերը հաստատվել այնտեղ»,- ասում է Նադյա Ռայթը:
Նա երբեք չի եղել Հայաստանի Հանրապետությունում: «Կուզենայի գնալ, բայց ինձ ավելի ձգում է Ամասիան` իմ տատի ու պապի ծննդավայրը»,- ասում է Նադյա Ռայթը:
Սինգապուրի հայերի պատմությունը նա որոշեց հետազոտել 1985 թ., երբ ամուսինը` Փիթր Ռայթը (Peter Wright), այնտեղ աշխատանքի նշանակվեց: Հետազոտություններն ընդգրկեցին նաեւ Մալայզիան, քանի որ հայերի հետ առաջին կապերն ապահովում էին Մալակկայի ու Պինանգի (որոնք այժմ Մալայզիայի նահանգներ են) վաճառականները: Այդ քաղաքներից, ինչպես նաեւ Հնդկաստանից ու ներկայիս Ինդոնեզիայի տարածքից հայերը գաղթել էին Սինգապուր:
Բոլոր հայերն էլ Սինգապուրում հաստատվել են մինչեւ Ցեղասպանությունը: Սինգապուրում հայկական համայնքի ներկայությամբ պայմանավորված` տեղական թերթերը շատ մանրամասն են լուսաբանել 1880-ականների, 1909-ի եւ 1915-ի ցեղասպանությունները:
Հայերը, որոնք բիզնես սկսելու նպատակով հաստատվել էին Պինանգում ու Սինգապուրում, չէին եկել պատմական Հայաստանից, այլ Պարսկաստանից, Հնդկաստանից կամ Ճավա կղզուց:
Վաղ շրջանի հայ վաճառականները ինտեգրվում էին Մալակկայի, Պինանգի ու Սինգապուրի եվրոպական համայնքներին: Սրանք բրիտանական գաղութներ էին: Հայերը ձուլվում էին սոցիալապես ու տնտեսապես, եւ 19-րդ դարում շատ խառնամուսնություններ եղան հիմնականում եվրոպացիների հետ: Ծնված երեխաները երբեմն եվրասիացի կամ բրիտանացի էին համարվում` կախված կողակցի ռասսայից ու սոցիալական դիրքից:
1960-ականներին Սինգապուրում մոտ 60 հայ ու մասամբ հայ էր մնացել: «Ես խոսել եմ մարդկանց հետ, ում տատերից կամ պապերից մեկը հայ էր, բայց նրանք չէին ընդունում դա: Կարծում եմ, որ այսօր շատ երիտասարդ սինգապուրցիներ չգիտեն, թե ով է հայը, եւ ոմանք դեռ պնդում են, որ հրեաներ են: Այնուամենայնիվ, քանի որ Սինգապուրի փոքրամասնությունների ծագման նկատմամբ հետաքրքրություն է արթնացել, ավելի շատ մարդիկ են փնտրում իրենց արմատներն ու գտնում հայ նախնիների»,- ասում է Նադյա Ռայթը:
Նա մի քանի ամսագրային հոդվածների հեղինակ է եւ «Վանդա Միսս Ջոաքիմ. Սինգապուրի ազգային ծաղիկը եւ Ագնեսի ու Ռիդլիի ժառանգությունը» (“Vanda Miss Joaquim: Singapore’s National Flower & the Legacy of Agnes & Ridley”) գրքի համահեղինակ:
2003 թ. հրատարակվեց նրա գիրքը` «Հարգված քաղաքացիներ. Սինգապուրում եւ Մալայզիայում հայերի պատմությունը» (“Respected Citizens: the History of Armenians in Singapore and Malaysia”): Ըստ գրքի` հայերն իրենց կյանքի ընթացքում ոչ միայն հարգված քաղաքացիներ դարձան, այլեւ Սինգապուրի խորհրդանիշներից 4-ը նրանց են պարտական իրենց գոյությամբ:
Սինգապուրի ազգային ծաղիկը ստացել է Աշխեն Հովակիմյանը
Աշխարհի առաջին աճեցված Վանդա (Vanda) հիբրիդը ստացել է Աշխեն Հովակիմյանը (Ashkhen Hovakimian) կամ անգլերենով` Ագնես Ջոաքիմը (Agnes Joaquim) 1880-ականներին: Աշխենը ծնվել էր Սինգապուրում 1854 թ.: Ծաղիկը, որը նրա պատվին կոչվեց Վանդա Միսս Ջոաքիմ (Vanda Miss Joaquim), հայտնի է նաեւ որպես Սինգապուրական խոլորձ (օրխիդեա):
Վանդա Միսս Ջոաքիմը դարձավ Սինգապուրում, Ֆիլիպիններում եւ Հավայիում (այժմ` ԱՄՆ նահանգ) ամենատարածված ու շատ ծաղկող խոլորձներից: Այն ավելի ու ավելի շատ էին պատվիրում Եվրոպայից, եւ ծաղիկն արտահանվում էր` ապահովելով շահութաբեր առեւտուր: Ագնեսը ստացել է խոլորձների, այլ ծաղիկների եւ մրգերի համար նախատեսված մրցանակներ:
1899 թ. Ծաղիկների շոուում (Flower Show), որին մասնակցում էին բազմաթիվ հրաշալի խոլորձներ, Ագնեսի ծաղիկը առաջին տեղը զբաղեցրեց որպես ամենահազվագյուտ խոլորձ, եւ նրա ձեռքբերումը հրապարակավ գնահատվեց: Այս հաջողությունից 3 ամիս անց նա մահացավ քաղցկեղից:
1947 թ. Վանդա Միսս Ջոաքիմն ընտրվեց որպես ամենահարմար խորհրդանիշ նորաստեղծ Առաջադիմական կուսակցության (Progressive Party) համար: 1981 թ. 40 հավակնորդից Վանդա Միսս Ջոաքիմն ընտրվեց որպես Սինգապուրի ազգային ծաղիկ:
Իր գրքում Նադյա Ռայթը գրում է, որ Ագնեսը ոչ միայն ստացավ առաջին Վանդա հիբրիդը, այլեւ, ըստ էության, աշխարհում առաջին կինն է, ով հիբրիդային խոլորձ է աճեցրել:
Սարգիս եղբայրները եւ նրանց հյուրանոցները դարձան Սինգապուրի ֆոլկլորի մաս
Այսօր Սինգապուրի «Ռեյֆլս հոթելը» (“Raffles Hotel”) միջազգային «Ռեյֆլս» հյուրանոցների մեծ շղթայի մաս է կազմում: Հյուրանոցը բացվել է 1887 թ., այն կառավարում էր Տիգրան Սարգիսը (Tigran Sarkies):
Սարգիս եղբայրները` Մարտինը, Տիգրանը, Ավետը եւ Արշակը, ովքեր եկել էին Պարսկաստանի Սպահան քաղաքից, դարձան Արեւելքի առաջատար հյուրանոցատերերը:
Պինանգում (“The Eastern and the Oriental Hotel” եւ “The Crag Hotel”) եւ Սինգապուրում գտնվող նրանց հյուրանոցները մոտ 50 տարի թելադրող դեր ունեին Սթրեյթս Սեթըլմենտսի (նախկին բրիտանական գաղութ, որի տարածքների մեծ մասն այժմ մտնում է Մալայզիայի կազմի մեջ) հյուրանոցային բիզնեսում, իսկ Ռանգունում (այժմ` Մյանմարի ամենամեծ քաղաքը) նրանք ղեկավարում էին հայտնի «Սթրենդ հոթելը» (“Strand Hotel”):
Եղբայրներն իրենց հյուրանոցն անվանեցին Սինգապուրի հիմնադիր Սթեմֆորդ Ռեյֆլսի (Sir Stamford Raffles) պատվին, որի արձանը բացվել էր ավելի վաղ այդ տարի` թագուհի Վիկտորյայի հոբելյանի ճոխ տոնակատարությունների ժամանակ:
«Ռեյֆլս հոթելի» հռչակն իր գագաթնակետին հասավ, երբ 1899 թ. բացվեց դրա` Վերածննդի դարաշրջանի ոճի շենքը: Շուտով «Ռեյֆլս հոթելն» անվանեցին Սինգապուրի «առյուծներից» մեկը: Այն նկարագրում էին որպես ամենահոյակերտ հյուրանոց, որն ունի Ասիայում լավագույն ճաշասրահը (“Straits Times”, 1900): Ամենաճոխ պարահանդեսները եւ ճաշկերույթները հյուրընկալվում էին «Ռեյֆսլում», եւ հյուրերի թվում էին թագավորական ընտանիքի անդամներ եւ այլ հանրաճանաչ մարդիկ:
1899 թ. «Ռեյֆլսը» միակ հյուրանոցն էր Սթրեյթս Սեթըլմենտսում, որ ոչ միայն էլեկտրականություն արտադրող իր սեփական շոգեմեքենան ուներ, այլեւ 10.000 գալլոնանոց ցիստեռն, որն ապահովում էր մշտական ջրամատակարարում:
1931 թ. Սարգիս եղբայրները սնանկացան, եւ «Ռեյֆլս» հոթելը տնօրինման հանձնվեց այլ մարդու: Բայց հյուրանոցը շուտով ոտքի կանգնեց եւ շարունակեց լինել Սինգապուրի կյանքի անբաժան մասը: Սա տեղի ունեցավ ոչ միայն հայազգի տերերի, այլեւ անձնակազմի բազմաթիվ հայ անդամների շնորհիվ, ովքեր եւ ձեւավորել էին «Ռեյֆլսի» հեղինակությունը:
Շատ ճանապարհորդներ Արեւելքի մասին իրենց պատմություններում անդրադարձել են «Ռեյֆլսին», իսկ նախկին բնակիչները վերհիշում էին այնտեղ անցկացրած անմոռանալի երեկոները: Սարգիս եղբայրները եւ նրանց հյուրանոցները դարձան տեղական ֆոլկլորի մաս:
«Ինչպես մոտ 100 տարի առաջ, այսօր էլ «Ռեյֆլս» հոթելը խորհրդանիշ է: 1987 թ. ճանաչվելով որպես ազգային հուշարձան` հյուրանոցը հիմնովին վերանորոգվեց ու թարմացվեց եւ վերաբացվեց 1991 թ., որպեսզի վերագտնի իր տեղը որպես աշխարհի լավագույն հյուրանոցներից մեկը»,- ասում է Նադյա Ռայթը:
Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչը գովազդվում է որպես Սինգապուրի տեսարժան վայրերից մեկը
1835 թ. կառուցված հայ առաքելական Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցին (Church of St Gregory the Illuminator) Սինգապուրի ամենահին քրիստոնեական եկեղեցին է եւ տարածաշրջանում կանգուն մնացած հայկական ընդամենը 2 եկեղեցուց մեկը (մյուսը Ռանգունում գտնվող Սբ. Հովհաննես Մկրտիչ (Church of St John the Baptist) հայ առաքելական եկեղեցին է):
Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցին կառուցվել է 1830-ականներին Սինգապուրում ապրող 10 հայ ընտանիքի պատվերով: Եկեղեցու կառուցման համար հսկայական գումար ծախսվեց, որը նվիրաբերեցին տեղի հայկական փոքր համայնքը եւ Հնդկաստանի ու Ճավայի հայերը:
Համայնքը 1905 թ. նաեւ քահանայի տուն կառուցեց եկեղեցու տարածքում եւ վճարեց քահանային, որն ուղարկվել էր Նոր Ջուղայից: Նադյա Ռայթի խոսքերով` երբ եկեղեցուն նայում ես դրսից, քիչ բան կտեսնես, որ կվկայի դրա հայկական ծագման մասին: Աշտարակը, որի վրա սկզբում գմբեթ կար, փոխվել է, եւ երեք կողմից սյունասրահներ են ավելացվել: Սակայն եկեղեցու ներսի դիզայնը հստակորեն ցուցադրում է հայ ավանդական եկեղեցիներին բնորոշ շատ գծեր:
Այժմ Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչը գովազդվում է որպես Սինգապուրի տեսարժան վայրերից մեկը: Եկեղեցում հազվադեպ տեղի են ունենում հայկական եկեղեցական արարողություններ, այն պսակադրության հայտնի վայր է եւ հյուրընկալում է մշակութային միջոցառումներ:
Եկող մարտին եկեղեցում տեղի են ունենալու 175-ամյակին նվիրված տոնակատարություններ:
«Սթրեյթս թայմսը» տարածաշրջանի ամենահին անգլալեզու օրաթերթերից է
«Սթրեյթս թայմսի» (“The Straits Times”) կայքի համաձայն` ներկայումս այն ամենաշատ ընթերցվող թերթն է Սինգապուրում եւ անգլալեզու ամենահին օրաթերթերից մեկը` տարածաշրջանում: Այնուամենայնիվ, թերթն իր կայքում չի տեղեկացնում, թե ով է այն հիմնադրել:
1845 թ. առաջատար վաճառական, հայ համայնքի ճանաչված անդամ Քաչիկ Մոսեսը (Մովսեսյան, Catchick Moses (Movsessian)) հիմնադրեց «Սթրեյթս թայմս» թերթը:
Նրա ընկեր Մարտիրոս Աբգարը (Martyrose Apcar) տպագրական սարքավորումը պատվիրել էր Անգլիայից, սակայն նրա «Աբգար ընդ Քամփընի» (“Apcar and Company”) ընկերությունը փլուզվեց:
Նրան այս վիճակից դուրս հանելու համար Քաչիկը սկսեց տնօրինել տպագրական սարքավորումը եւ Ռոբերթ Վուդսին (Robert Woods) խմբագիր նշանակեց: Սակայն այս նախաձեռնությունը ֆինանսապես չարդարացրեց իրեն, եւ 1946 թ. Քաչիկը թերթը վաճառեց Ռոբերտ Վուդսին:
«Ինձ գրավում է պատմության գաղտնիքներից գլուխ հանելը եւ նոր տեղեկատվություն ու վկայություններ գտնելը: Ամենից հաճելին շնորհակալանքի ու գնահատանքի այն նամակներն են, որ իմ հետազոտությունների համար ստանում եմ ընթերցողներից: Որոշ մարդիկ տեղյակ չէին այն դերի մասին, որ հայերը խաղացել են Սինգապուրի պատմության մեջ: Մինչդեռ ուրիշները երջանիկ էին իմանալ իրենց սեփական ընտանիքի պատմությունը»,- «Հետքին» գրում է Նադյա Ռայթը:

Nadia Wright: “Making Sense of Historical Mysteries is Fascinating”
Armenians never totaled more than 100 at any given time in Singapore. Armenians comprised a tiny group in Singapore’s history, totaling 656 identified individuals between 1820 and 2002. Of the 656, only around 184 remained in Singapore for more than 25 years and only 12 Armenian families saw grandchildren born in Singapore.
“The last Armenian of the old Singapore community died in 2009. I would say there would be fewer than 40 Armenians including expatriates and part Armenians living there now. The first Armenian from Armenia to live in Singapore was a doctor whose family spent one year there in 2002 before returning to Yerevan. I know of only a few expatriate Armenians living in Malaysia,” Nadia Wright writes to Hetq.
Nadia Wright is a retired secondary school teacher whose hobby is researching Armenians of Singapore and Malaysia. She lives in Australia and now is completing a PhD in History at the University of Melbourne.
Nadia was born in New Zealand. Her mother, Varsnik Deukmedjian was an Armenian. Her father, Jack Meikle, was a New Zealander who had met Varsnik in Egypt. Nadia’s maternal grandparents had immigrated from Amassia during the Genocide and ended up in Alexandria.
“Hence, I always knew my Armenian heritage. But there were so few other Armenians in New Zealand that I was never taught the language, apart from a few words. I was always curious about Armenians as my mother was reluctant to talk about what had happened to her family. In fact, I never met another Armenian until I was about 16. My mother read that an Armenian from France had come to a nearby city and eagerly arranged for him to visit us. So, I guess it is not surprising that when I was in Singapore I wondered why Armenians had settled there,” Nadia Wright says.
She has never been to the Republic of Armenia. “I would like to go, but feel more drawn to Amassia, my grandparents’ birthplace,” Nadya Wright says.
She decided to research the history of Armenians in Singapore in 1985 when her husband, Peter Wright, was posted there. Her research spread to Malaysia as the first Armenian connections were the traders in Malacca and Penang (which are Malaysian states). From those towns, as well as from India and the Dutch East Indies (Dutch colony that became modern Indonesia), Armenians had migrated to Singapore.
All Armenians settled in Singapore before the Genocide. Because of the presence of the Armenian community in Singapore, the local newspapers covered the genocides of the 1890s, 1909 and 1915 in great detail. The Armenians who ventured to Penang and Singapore did not come from historic Armenia but from Persia, India or Java.
The early Armenian traders mixed within the European communities in Malacca, Penang and Singapore. These were British colonies. Armenians mixed socially and commercially, and during the 19th century there was a lot of intermarriage, mainly with Europeans. Their offspring were sometimes regarded as Eurasian or British – depending on the race of the other spouse and social standing.
In 1960s, there were about 60 Armenians or part-Armenians remaining in Singapore. “I have spoken to people who had one Armenian grandparent, but they did not acknowledge this. Today, I would suggest that many young Singaporeans do not know what an Armenian is and some still insist they are Jewish. However, as there is a revived interest in minority ancestry in Singapore, more people are searching for their roots and finding Armenian ones,” Nadia Wright says.
She is the author of several journal articles, as well as the co-author of the book “Vanda Miss Joaquim: Singapore’s National Flower & the Legacy of Agnes & Ridley”.
In 2003, her book “Respected Citizens: the History of Armenians in Singapore and Malaysia” was published. According to the book not only did Armenians become respected citizens during their lifetime, but 4 of Singapore’s icons owe their existence to them.
Singapore’s national flower was bred by Ashkhen Hovakimian
The world’s first cultivated Vanda hybrid was bred by Ashkhen Hovakimian, or in English, Agnes Joaquim, in the 1880s. Ashkhen was born in Singapore in 1854. Named Vanda Miss Joaquim after her, the flower is also known as the Singapore orchid.
Vanda Miss Joaquim became one of the most popular and prolific orchids in Singapore, the Philippines and Hawaii (now a US state). A lucrative export trade developed with increasing orders of Vanda Miss Joaquims being flown to Europe.
Agnes won prizes for orchids, other flowers and fruit. Agnes’s orchid won first prize for the rarest orchid in the 1899 Flower Show with its exhibition of numerous and gorgeous orchids and Agnes was publicly recognized for her achievement. After this success, she died within 3 months suffering from cancer.
In 1947, Vanda Miss Joaquim was chosen as the most fitting emblem for the nascent Progressive Party. In 1981, from a field of 40 contenders, Vanda Miss Joaquim was selected as the national flower of Singapore.
In her book, Nadia Write writes that not only did Agnes produce the first Vanda hybrid, but it appears she was the first woman in the world to breed a hybrid orchid.
Sarkies brothers and their hotels became part of Singaporean folklore
Today, the Raffles Hotel in Singapore forms part of an extensive international Raffles hotel chain. The hotel was opened in 1887 and managed by Tigran Sarkies.
The Sarkies brothers – Martin, Tigran, Aviet and Arshak, who came from Isfahan in Persia, became the foremost hoteliers of the East. Their hotels in Penang (The Eastern and the Oriental Hotel and The Crag Hotel) and Singapore dominated the hospitality trade in the Straits Settlements (a former British colony now mostly incorporated in Malaysia) for nearly 50 years, while in Rangoon (now the largest city of Myanmar) they ran the famous Strand Hotel.
The brothers named their hotel after Sir Stamford Raffles, the founder of Singapore, whose statue had been unveiled amidst the splendour of Queen Victoria’s jubilee celebrations earlier that year.
Raffles Hotel’s fame escalated after its new Renaissance style block was opened in 1899. Raffles Hotel was soon named as one of the ‘lions’ of Singapore, being described as the most imposing of hotels, with the best dining room in Asia (Straits Times, 1900). The grandest balls and banquets were hosted at Raffles while guests included royalty and celebrities.
In 1899, Raffles was the only hotel in the Straits Settlements that not only had its own steam engine to generate electricity, but a 10,000-gallon tank ensured a steady water supply.
In 1931, Sarkies Brothers went bankrupt and Raffles Hotel was put into receivership. But the hotel soon came back and continued to constitute an integral part of Singapore’s social scene. This was not only due to the Armenian owners but the many Armenian staff who had built Raffles’ reputation.
Raffles featured in many travelers’ tales of the East, while former residents recalled unforgettable evenings there. The Sarkies brothers and their hotels became part of local folklore.
“Just as Raffles Hotel was an icon over 100 years ago, so it is today. Designated a national monument in 1987, the hotel was extensively restored and rejuvenated, reopening in 1991 to reclaim its place as one of the world’s grand hotels,” Nadia Wright says.
St Gregory the Illuminator is promoted as one of the sights of Singapore
Built in 1835, the Armenian Apostolic Church of St Gregory the Illuminator is the oldest existing Christian church in Singapore, and one of only two Armenian churches remaining in the region (the other is the Armenian Apostolic Church of St John the Baptist in Rangoon).
St Gregory the Illuminator Church was built on the order of the 10 Armenian families living in Singapore in the 1830s. Its cost was a huge undertaking for the small Armenian community. But local Armenians, and others from India and Java, donated most of the funds. The community also had to build a parsonage in the Church grounds in 1905 and pay for a priest who was sent out from New Julfa.
In Nadia Wright’s words, looking at the church from the outside, one sees little evidence of its Armenian origins. The original domed tower has been replaced and porticos were added on three sides. But the interior design manifests many distinctive features of traditional Armenian churches.
St Gregory’s Church is now promoted as one of the sights of Singapore. It holds occasional Armenian Church services, is a popular wedding venue and hosts cultural events.
Next March, the Church is holding celebrations marking its 175th anniversary.
The Straits Times is one of the region’s oldest English-language dailies
According to the web-site of The Straits Times, it is the most widely read newspaper in Singapore today and one of the region’s oldest English-language daily’s. However, the newspaper’s website fails to note who founded the paper.
In 1845 a leading merchant and noted member of the Armenian community, Catchick Moses, (Movsessian) founded The Straits Times newspaper.
His friend Martyrose Apcar had ordered the printing equipment from England but his firm Apcar and Company collapsed. To help him out, Catchick took over the printing equipment and appointed Robert Woods as editor.
However, the venture was not financially rewarding and in 1846 Catchick sold the paper to Robert Woods.
“Making sense of historical mysteries and finding new information and evidence is fascinating. Letters of thanks and appreciation from readers for my research is most pleasing. Some people were unaware of the role of the Armenians in Singapore’s history while others were delighted to learn about their own family history,” Nadia Write tells Hetq.