«Ազնավուր» հիմնադրամը 35 տոննա մարդասիրական օգնություն կուղարկի Հայաստան
«Ազնավուր» հիմնադրամի և նրա գործընկերների միջոցով Ֆրանսիայում և Շվեյցարիայում հավաքվել է ավելի քան 35 տոննա մարդասիրական օգնություն՝ Հայաստան ուղարկելու համար: Հիմնադրամից տեղեկացնում են, որ այս օգնության մի մասը կուղարկվի նոյեմբերի 27-ին՝ Ֆրանսիայի կառավարության վարձակալած ինքնաթիռով՝ որպես Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հայտարարած մարդասիրական աջակցության մաս:
«Հայաստանը միշտ էլ առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցրել Շառլ Ազնավուրի սրտում: Նա դարձել է Գյումրիում երկրաշարժը վերապրածների խորհրդանիշը՝ մշտապես լինելով հայ ժողովրդի կողքին՝ և՛ ամենաերջանիկ, և՛ տխուր պահերին: «Ազնավուր» հիմնադրամը շարունակում է կյանքի կոչել արտիստի մարդասիրական ​​առաքելությունն ու տեսլականը. մենք նույնպես այս դժվարին ժամանակներում կանգնած ենք հայ ժողովրդի կողքին»,- նշում է «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր, հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Նիկոլա Ազնավուրը։
«Ազնավուր» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Կրիստինա Ազնավուրը Հայաստանում կկանոնակարգի օգնության բաշխման գործընթացը: Ֆրանսիայում և Շվեյցարիայում բազմաթիվ կազմակերպություններ, ինչպես նաև շուրջ հարյուր կամավորներ մասնակցել են մարդասիրական այս լայնածավալ օգնության հավաքագրմանը:
Հիմնադրամն այս ընթացքում սննդով և հիգիենայի պարագաներով է ապահովել Արցախից ժամանակավորապես Հայաստան տեղափոխված հարյուրավոր ընտանիքների։ «Մեր աջակցությունն ենք, իհարկե, հայտնել նաև «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին` փոխանցելով մեր հանգանակությունը պատերազմի առաջին իսկ օրերին»,- ասված է հիմնադրամի մամուլի հաղորդագրության մեջ:

Aznavour Foundation and Partners Send Humanitarian Aid to Armenia
More than 35 tonnes of humanitarian aid was collected in France and Switzerland by the Aznavour Foundation and its various partners to be sent to Armenia. Part of this aid will leave on November 27 in a plane chartered by the Ministry of Europe and Foreign Affairs within the framework of the humanitarian support announced by the President of the Republic Emmanuel Macron.
“Armenia always held a special place in Charles Aznavour’s heart. He has become a symbol for earthquake survivors in Gyumri and stood next to Armenian people in the happiest as well as in the saddest days till the very end of his life. Nowadays, his legacy and vision continue through the Aznavour Foundation and we stand with Armenians in these difficult times," said Nicolas Aznavour, Co-founder and Chairman of the of directors of the Aznavour Foundation.
Kristina Aznavour, the CEO of the Aznavour Foundation, will arrive from France and personally take part in the distribution process together with the Foundation’s team in Armenia. Numerous organizations all over France and Switzerland, as well as individuals of Armenian and non-Armenian decent participated in collecting this considerable amount of humanitarian aid.