2020-ի Հեռուստամարաթոնը 22,9 մլն ԱՄՆ դոլար է հանգանակել
Երեկ՝ նոյեմբերի 26-ին՝ Գոհաբանության օրը, Լոս Անջելեսում տեղի է ունեցել 23–րդ ամենամյա Հեռուստամարաթոնը, որի կարգախոսն էր «Համախմբվածություն, ուժ, հավատ»: Այս մասին տեղեկացնում է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը:
Ըստ Հիմնադրամի տարածած հաղորդագրության՝ հաշվի առնելով հայրենիքում ստեղծված դժվարին իրադրությունը և հարգելով հայրենիքի համար ընկած զինվորների հիշատակը՝ Հեռուստամարաթոնն այս տարի տևել է 4 ժամ՝ ավանդական 12 ժամի փոխարեն, սակայն ԱՄՆ հայ համայնքի համախմբվածության շնորհիվ հանգանակվել է 22.990.898 ԱՄՆ դոլար:
«Արցախում և Հայաստանում տիրող իրավիճակով պայմանավորված՝ Հեռուստամարաթոն 2020-ի հանգանակություններն ուղղվելու են Արցախից տեղահանված և հայրենիքի համար զոհված զինվորների ընտանիքների աջակցմանը: Նպատակն է ֆինանսապես աջակցել այս ընտանիքներին, շուրջ 100,000 մարդու, ապահովել բնակարաններով և 1 տարվա համար անհրաժեշտ տարրական պարագաներով, ինչպես նաև կազմակերպել տեղահանված երեխաների պատշաճ կրթությունը»,- նշել է ԱՄՆ-ի «Հայաստան» հիմնադրամի ատենապետ Մարիա Մեհրանյանը:
Սեպտեմբերի 27-ից ԱՄՆ հայ համայնքն ամենաակտիվ մասնակցությունն է ունեցել հայրենիքի փրկության համար կազմակերպված դրամահավաքին և մինչև Հեռուստամարաթոնն արդեն իսկ 80 մլն ԱՄՆ դոլարի նվիրաբերություն արել: Մեծ է նաև հայ համայնքի դերն անմիջական հումանիտար օգնություն հավաքագրելու և Հայաստան ու Արցախ հասցնելու գործում, որի արդյունքոմ ճգնաժամի առաջին օրվանից մի քանի ինքնաթիռներով հարյուր տոննայից ավել մարդասիրական օգնություն է ուղարկվել հայրենիք՝ բժշկական սարքավորումների, դեղորայքների, տաք հագուստի, դիզելային գեներատորների և այլ առաջին անհրաժեշտության պարագաների տեսքով:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 22-ին սկսված Ֆրանսիական Հեռախոսամարաթոնի շրջանակներում արդեն հանգանակվել էր շուրջ 3.132.000 ԱՄՆ դոլար:

The following statement was released by the Hayastan All Armenian Fund.
The 23rd Annual Thanksgiving Telethon took place in Los Angeles on November 26 with the slogan of Unity, Strength and Faith.
Out of respect for the solemn mood of our nation and the lives lost in the defense of our Homeland the Telethon took place over 4 hours instead of the previous years’ 12. The Armenians of the US in their unity and commitment to the people of Artsakh raised $22,990,898.
“In light of recent developments in Artsakh and Armenia, all proceeds of Telethon 2020 will be directed to supporting 100,000 displaced individuals and the families of our fallen soldiers who lost their lives to protect the sovereignty of both republics,” said Armenia Fund USA President Maria Mehranian.
Since September 27, the Armenian community of the United States has been one of the most active in fundraising for the support of the Homeland. Prior to the Telethon, the community had already raised close to $ 80 million and over 100tons of humanitarian aid including medical equipment and supplies as well as other essential items.
Fundraising Phonethons have also been taking place in various Armenian communities in Europe and will continue around the world through to the end of the year. On November 22, the Annual Phonethon took place in France by the Hayastan All Armenian Fund’s partner organization Fonds Armenien de France which so far has raised over $3.13 million.
Thank you to all donors for their continued support, commitment and for standing strong with the people of Artsakh in their time of need.