Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը և Բակո Սահակյանը խոսել են պատերազմի օրերին իրենց ձեռնարկած գործողությունների մասին
Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը և Բակո Սահակյանը խոսել են պատերազմի ընթացքում ունեցած քննարկումների, իրենց ծավալած գործողությունների մասին և հարկ չեն համարել անդրադառնալ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գրառումներին։ Նախկին նախագահների գրառումը՝ ստորև.
«Սույն թվականի նոյեմբերի 29-ին և 30-ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ֆեյսբուքյան գրառումներում նշել է, որ հոկտեմբերի 19-ին իրեն զանգահարել էր Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը և ասել, որ պետք է կանգնեցնել պատերազմը, նշելով նաև, որ այս տեսակետը փոխանցում է ոչ միայն իր, այլև ՀՀ և ԼՂՀ պաշտոնաթող նախագահներ Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի, Սերժ Սարգսյանի, Լևոն Տեր-Պետրոսյանի անունից:
Ուզում ենք տեղեկացնել ձեզ, որ մենք պատերազմի սկզբից ի վեր մշտական կապի մեջ էինք Արցախի գործող նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ, քննարկում էինք պատերազմի ընթացքը, խաղաղ բանակցային գործընթացի վերականգնման հնարավորությունները և այլ հարցեր:
Հետևելով ռազմական գործողությունների ընթացքին, ունենալով բազմաթիվ հանդիպումներ և խորհրդակցություններ պատերազմին մասկանցող ռազմական գործիչների, հրամանատարների և մարտիկների հետ՝ մենք եկանք այն եզրակացության, որ անհրաժեշտ է միջոցներ ձեռնարկել պատերազմն անհապաղ կանգնեցնելու ուղղությամբ, ինչի մասին բազմիցս հայտնել ենք Արցախի Հանրապետության գործող նախագահ Արայիկ Հարությունյանին՝ հորդորելով նրան դիմել ՀՀ վարչապետին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահությանը:
Հոկտեմբերի 18-ին Արայիկ Հարությունյանը նույնպես եկավ այս եզրահանգմանը և դիմեց մեր աջակցությանն այս հարցում՝ ստանալով մեր համաձայնությունը: Պատերազմական գործողությունների դադարեցումը կարևորել են նաև Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնաթող նախագահներ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, Ռոբերտ Քոչարյանը և Սերժ Սարգսյանը:
Հոկտեմբերի 19-ին Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը պատերազմի դադարեցման և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանականերում բանակցային գործընթացի վերսկսման վերաբերյալ համապատասխան նամակներ էր պատրաստել՝ ուղղված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների նախագահներին և ՀՀ վարչապետին: Սակայն, վարչապետ Փաշինյանը պատճառաբանեց, որ Ադրբեջանի քաղաքականության հետևանքով ստեղծված իրավիճակի պայմաններում սույն նամակների հղումը կորցրել է իր նպատակահարմարությունը: Սա է ամբողջ ճշմարտությունը:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ վարչապետի այն գրառումներին, որոնք չեն համապատասխանում իրականությանը, ապա ավելորդ շահարկումներից ու անհիմն քննարկումներից խուսափելու համար այս պահի դրությամբ նպատակահարմար ենք գտնում դրանց չանդրադառնալ:
Ստորև ներկայացնում ենք այդ նամակների տեքստերը:
«Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին
Մեծարգո Նիկոլ Վովայի,
Խորհրդակցելով Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի բոլոր խմբակցությունների հետ և ստանալով նրանց միաձայն համաձայնությունը ս.թ. հոկտեմբերի 19-ին նամակ-կոչով դիմել եմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ղեկավարներին տարածաշրջանում ընթացող լայնածավալ ռազմական գործողությունների հետևանքով ստեղծված մարդասիրական աղետի պայմաններում պատերազմն անհապաղ դադարեցնելու առաջարկով:
Վերահաստատել եմ պաշտոնական Ստեփանակերտի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից նախկինում առաջարկված և քննարկված փաստաթղթերի ու սկզբունքների շրջանակներում բանակցային գործընթացը վերսկսելու պատրաստակամությունը: Հայաստանի Հանրապետությունն Արցախի Հանրապետության անվտանգության հիմնական երաշխավորն է և հաշվի առնելով, որ Արցախի Հանրապետությունը փաստացի չի մասնակցում բանակցային գործընթացին, ստանալով ԱՀ ԱԺ բոլոր խմբակցությունների համաձայնությունը դիմում եմ Ձեզ՝ գործադրելու բոլոր հնարավոր ջանքերը ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահության կողմից նախկինում առաջարկված և քննարկված փաստաթղթերի հիման վրա պատերազմական գործողություններն անհապաղ կասեցնելու և բանակցային գործընթաց վերսկսելու ուղղությամբ։
Խորին հարգանքով՝ Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյան
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ղեկավարներին Ռուսաստանի Դաշնության մեծարգո նախագահ պարոն Վլադիմիր Պուտին, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների մեծարգո նախագահ պարոն Դոնալդ Թրամփ, Ֆրանսիայի Հանրապետության մեծարգո նախագահ պարոն Էմանուել Մակրոն
Հաշվի առնելով տարածաշրջանում ընթացող լայնածավալ պատերազմական գործողությունները, երկու կողմերից հազարավոր զոհերի և վիրավորների առկայությունը, որն արդեն իսկ հանգեցրել է մարդասիրական աղետի՝ դիմում եմ Ձեզ և որպես Արցախի Հանրապետության ընտրված նախագահ կոչ եմ անում ձեռնարկելու բոլոր անհրաժեշտ քայլերը պատերազմական գործողություններն անհապաղ կասեցնելու և բանակցային գործընթացը վերսկսելու ուղղությամբ:
Պաշտոնական Ստեփանակերտը մշտապես կողմնակից է եղել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Վերահաստատում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից նախկինում առաջարկված և քննարկված փաստաթղթերի ու սկզբունքների շրջանակներում բանակցային գործընթացն անհապաղ վերսկսելու մեր պատրաստակամությունը:

Former Artsakh Presidents Say They Sought an End to Fighting in Mid-October
Former Artsakh Presidents Arkady Ghukasyan and Bako Sahakyan today stated that current Artsakh President Arayik Harutyunyan contacted them on October 18, seeking their help to end the fighting.
The former presidents, in a statement released today, say they has also concluded that the war was going badly for Artsakh and that the steps had to be taken to end the fighting.
They write that former Armenian Presidents Levon Ter-Petrosyan, Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan had reached the same conclusion.
Ghukasyan and Sahakyan write that they urged Arayik Harutyunyan to contact Armenian PM Nikol Pashinyan and the leaders of OSCE Minsk Group countries to mediate a ceasefire.
“On October 19, the President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan prepared relevant letters addressed to the Presidents of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries and the Prime Minister of the Republic of Armenia on the cessation of the war and the resumption of the negotiation process within the framework of the OSCE Minsk Group. However, Prime Minister Pashinyan reasoned that in the context of the situation created by the policy of Azerbaijan, the   letters lost their relevance. This is the whole truth,” their statement reads.
Ghukasyan and Sahakyan also released copies of the letters they claim Arayik Harutyunyan sent to Pashinyan and the Minsk Group Co-chairs
Below are the texts of those letters.
To the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan
Dear Nikol Vova,
In consultation with all the factions of the National Assembly of the Artsakh Republic, receiving their unanimous consent, this year On October 19, 2010, I wrote a letter to the leaders of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries proposing an immediate end to the war in the wake of the ongoing humanitarian operation in the region.
I reaffirmed the readiness of official Stepanakert to resume the negotiation process within the framework of the previously discussed documents and principles proposed by the OSCE Minsk Group Co-Chairs. The Republic of Armenia is the main guarantor of the security of the Artsakh Republic, given that the Artsakh Republic does not actually participate in the negotiation process. With the consent of all the NA factions, I appeal to you to make every effort to immediately cease hostilities on the basis of previously discussed documents and to resume the negotiation process.
With deep respect, President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan
---------------------------------------------------------------------------------------------
To the Presidents of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries Mr. Vladimir Putin, the President of the United States of America, Mr. Donald Trump, the President of the Republic of France, Mr. Emmanuel Macron
Given the large-scale hostilities in the region, the presence of thousands of casualties on both sides, which has already led to a humanitarian catastrophe, I call on you, as the duly elected President of the Artsakh Republic, to take all necessary steps to immediately cease hostilities and resume the negotiation process.
Official Stepanakert has always been in favor of a peaceful settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict within the framework of the OSCE Minsk Group. We reaffirm our readiness to immediately resume the negotiation process within the framework of the previously discussed documents and principles proposed by the OSCE Minsk Group Co-Chairs.