Սյունիքում և Գեղարքունիքում պատերազմի հետևանքով անշարժ գույքին հասցված վնասները կփոխհատուցվեն
Կառավարությունը կփոխհատուցի պատերազմի ընթացքում հրետակոծության հետևանքով Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի մի շարք համայնքներում քաղաքացիների անշարժ գույքին հասցված վնասները։ Որոշումն ընդունվել է  Կառավարության դեկտեմբերի 3-ի նիստում։
«Փոխհատուցումը կտրամադրվի քաղաքացիներին, քանի որ հիմնականում ավերածությունները փոքր չափի են: Միայն մեկ դեպք ունենք ամբողջական վնասված տան, որտեղ հետագա բնակությունը հնարավոր չէ, լրացուցիչ քննարկում է իրականացվում այդ ընտանիքին կացարանով ապահովելու համար: Նաև կան շարժական գույքի մասով կրած վնասներ, որոնց  փոխհատուցման համար Կառավարության լրացուցիչ որոշում կլինի»,- տեղեկացրեց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը:
Աջակցությունը կտրամադրվի միանվագ դրամական օգնության ձևով։ Աջակցությունից օգտվելու համար շահառուն գրավոր դիմում պետք է ներկայացնի Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն՝ մինչև 2021 թվականի ապրիլի 1-ը։ Դիմումը պետք է ներառի շահառուի անունը, ազգանունը, անձը հաստատող փաստաթղթի սերիան և համարը, հանրային ծառայության համարանիշը, վնասված տան հասցեն և բանկային հաշվեհամարը:
Նախարարությունը շահառուի դիմումը ստանալուց հետո կկատարի շահառուի ներկայացրած տվյալների ճշգրտում և 5 օրվա ժամկետում կկայացնի որոշում՝ աջակցության տրամադրման կամ մերժման մասին:
Աջակցության տրամադրման մերժման մասին պատասխանում կնշվի մերժման պատճառը, իսկ աջակցության տրամադրման դեպքում՝ համապատասխան գումարը շահառուի բանկային հաշվեհամարին կփոխանցվի 5 աշխատանքային օրերի ընթացքում:

Правительство компенсирует ущерб, причиненный недвижимости в результате обстрелов Сюника и Гегаркуника
Правительство Армении компенсирует ущерб, причиненный недвижимости жителей ряда общин Сюника и Гегаркуника вследствие обстрелов в ходе войны. Решение принято на сегодняшнем заседании правительства.
“Компенсация будет предоставлена гражданам, поскольку масштабы разрушений в основном небольшие. Только в одном случае дом полностью разрушен и восстановлению не подлежит. По вопросу обеспечения этой семьи жильем будет проведено дополнительное обсуждение ”,- сообщил министр труда и по социальным вопросам Месроп Аракелян.
Пострадавшие жители двух областей получат единовременно определенную сумму. Для этого бенефициар должен до 1 апреля 2021 г. представить заявление в Министерство труда и по социальным вопросам. Решение будет принято в 5-дневный срок. В случае положительного ответа соответствующая сумма будет перечислена на банковский счет бенефициара в течение пяти рабочих дней.