Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնում կհիմնվի պրոթեզավորման լաբորատորիա
Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնը շուտով կունենա քայլվածքի և պրոթեզավորման գերժամանակակից գերմանա-հոլանդական լաբորատորիա, որը ծառայելու է հայրենիքի համար իրենց կյանքը չխնայած խիզախ հայորդիների առողջության վերականգմանը։ Այս մասին տեղեկացնում է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը։
Ներկայումս կենտրոնում բուժում է ստանում 120 զինվոր:
Այս համատեղ նախաձեռնությունը կյանքի է կոչվել Հիմնադրամի «Մենք ենք, մեր սահմանները» դրամահավաք արշավի շրջանակներում Նիդեռլանդների հայ համայնքի և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործընկեր «Vereniging Armeniëfonds Nederland»-ի ֆինանսավորմամբ:
«Սա առաջին նմանատիպ լաբորատորիան է Հայաստանում: Այն մեզ թույլ կտա ապահովել գերժամանակակից պրոթեզավորում, որը ոչ միայն առավելագույնի կհասցնի յուրաքանչյուր հիվանդի ֆունկցիոնալությունը, այլ նաև հնարավորություն կտա խուսափել հետագա բարդացումներից և վիրահատություններից: Մենք շնորհակալ ենք բոլոր այն հայերին, որոնք «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցով աջակցեցին այս կենսական ծրագրի իրականացմանը»,– ասել է Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնի տնօրեն Հայկուհի Մինասյանը:
Նոր լաբորատորիան ապահովելու է ինչպես վերին, այնպես էլ ստորին վերջույթների ֆունկցիոնալ պրոթեզավորում: Քայլվածքի 360 աստիճան 3D վերլուծության լաբորատորիան կբարձրացնի կենտրոնի գործառությունը` տրամադրելով հիվանդների հատուկ կարիքների խորը վերլուծություն, իսկ պրոթեզավորման լաբորատորիան կստեղծի ժամանակակից և յուրաքանչյուր հիվանդի կարիքներին համապատասխան պրոթեզներ: Այս ծրագիրը ներառելու է նաև վերապատրաստման բաղադրիչ, ինչի շնորհիվ հայ բժիշկները և պրոթեզավորման մասնագետները կմասնակցեն եվրոպական վերապատրաստման ծրագրերին՝ վերականգնողական կենտրոնի հիվանդների խնամքն ավելի արդյունավետ իրականացնելու համար:
Ներկայումս մշակվում են նաև մի շարք ծրագրեր ինչպես հայրենիքի պաշտպաններին, այնպես էլ իրենց ընտանիքներին աջակցելու համար:

В Реабилитационном центре защитника Отечества будет создана сверхсовременная лаборатория протезирования
В ближайшее время в ереванском Реабилитационном центре защитника Отечества будет создана сверхсовременная немецко-голландская лаборатория протезирования, которая будет осуществлять реабилитацию военнослужащих, пожертвовавших своим здоровьем ради защиты родины. Об этом сообщает Общеармянский фонд “Айастан”.
В настоящее время в центре проходят лечение 120 солдат.
Эта совместная инициатива осуществляется благодаря финансированию армянской общины Нидерландов и партнера фонда “Айастан” “Vereniging Armeniëfonds Nederland” в рамках сбора средств под девизом “Мы и наши границы”.
“Лаборатория такого уровня появится в Армении впервые. Она позволит нам осуществлять сверхсовременное протезирование, которое не только обеспечит максимальную функциональность конечностей каждого больного, но и даст возможность избежать дальнейших осложнений и операций. Мы благодарны всем армянам, которые посредством фонда “Айастан” оказали помощь в реализации этой жизненно важной программы”,- сказала директор Реабилитационного центра защитника Отечества Айкуи Минасян.
Новая лаборатория обеспечит функциональное протезирование как верхних, так и нижних конечностей. Лаборатория 3D анализа походки методом 360 градусов будет осуществлять глубокий анализ специфических нужд каждого больного, а лаборатория протезирования – создавать соответствующие их нуждам протезы. Эта программа включает в себя также компонент стажировки, благодаря которому армянские врачи и протезисты смогут участвовать в европейских программах усовершенствования с целью повышения эффективности ухода за больными Реабилитационного центра.
В настоящее время разрабатывается также ряд программ оказания помощи как защитникам Отечества, так и их семьям.