ԱԳ նախարարը պատգամավորների հետ դռնփակ հանդիպման էր
Այսօր խորհրդարան էր եկել արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը: Նա Եվրոպական ինտեգրման և արտաքին հարցերի մշտական հանձնաժողովների անդամների հետ դռնփակ հանդիպման էր: Քննարկումից հետո նախարարը հրաժարվեց լրագրողների հարցերին պատասխանելուց, միայն ընթերցեց նախապես պատրաստած իր տեքստը:
«Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունն ինքնիշխանության և պետականության հիմնասյուներից մեկն է: Լինելով ապաքաղաքական կառույց` այն ունի մեկ նպատակ` ամենօրյա աշխատանքով պաշտպանել հայ ժողովրդի և Հայաստանի շահերը: Ցանկացած փորձ՝ հեղինակազրկելու այդ կառույցը, հարված է պետականությանը, հատկապես այս փուլում, երբ ռազմական գործողությունների ավարտից հետո ողջ ծանրությունը և պատասխանատվությունը տեղափոխվում է դիվանագիտություն»,-ասաց նախարարը:
Արա Այվազյանի համոզմամբ` առկա իրավիճակը պայմանավորված է նրանով, որ դիմակայել ենք անհամաչափ ուժերի:
Նախարարն ընդգծեց` պատմությունն ունի օրինակներ, երբ դիվանագիտությունը երկիրը դուրս է բերել ամենածանր իրավիճակներից, ապա կոչ արեց վստահել և հավատալ հայ դիվանագիտությանը:
Քննարկմանը մասնակցած «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Կարեն Սիմոնյանը մեզ հետ զրույցում ընդգծեց` արտաքին քաղաքականության ոլորտում օրհասական խնդիրներ կան, որոնք այս պահին հրատապ լուծում են պահանջում, սակայն նախարարի պատասխաններն ու դիրքորոշումներն այնքան էլ հստակ չեն եղել, որպեսզի հասկանալի լինի` այդ խնդիրներն ունա՞կ ենք լուծել, թե ոչ:
«Իմ համոզմունքն է, որ այս պահին գործող կառավարությունը՝ ի դեմս նիկոլ Փաշինյանի, չի կարողանալու այդ խնդիրները լուծել»,-ասաց նա:
Վերջինիս խոսքով` չնայած մեր դիվանագիտությունն աշխատում է, սակայն ամեն ինչ կախված է քաղաքական ղեկավարությունից, քանի որ հենց ղեկավարությունն է տալու այն ազդակները, որոնց միջոցով դիվանագետները կարողանալու են աշխատել:

В парламенте состоялась закрытая встреча депутатов с главой МИД
Сегодня в Национальное Собрание пришел министр иностранных дел Ара Айвазян, который принял участие в закрытой встрече с членами постоянной парламентской комиссии по европейской интеграции и внешним вопросам. После обсуждения Айвазян отказался отвечать на вопросы журналистов и лишь зачитал заранее подготовленный текст.
Министр, в частности, отметил, что цель внешнеполитического ведомства – каждодневной работой защищать интересы армянского народа и Армении. Любая попытка нанести удар по престижу этой структуры является ударом по государственности, особенно на данном этапе, когда после завершения военных действия вся тяжесть и ответственность легли на дипломатию, добавил глава МИД.
По словам Ара Айвазяна, в истории есть примеры, когда дипломатия выводила страну из тяжелых ситуаций. Он также призвал доверять армянской дипломатии.
Участвовавший в закрытой встрече депутат фракции “Просвещенная Армения” Карен Симонян в беседе с нами сказал, что во внешней политике имеются важные проблемы, которые требуют срочного решения, однако ответы министра не были настолько четкими, чтобы понять, способны мы решить эти проблемы или нет.
“Я убежден, что действующее правительство в лице Никола Пашиняна неспособно решить эти проблемы”,- сказал К.Симонян.
По его словам, хотя наша дипломатия работает, все зависит от политического руководства, поскольку именно от него исходят те сигналы, в соответствии с которыми должны работать дипломаты.