3000 դոլարանոց դեղ՝ 20 օրը մեկ. քաղցկեղը դատարկել է երիտասարդ կնոջ գրպանները
Էլեն Քալաշյանը ամսական ստանում է 80 հազար դրամ աշխատավարձ, բայց 20 օրը մեկ ստիպված է գնել 3000 դոլարանոց դեղ: Այսպես է քաղցկեղը թողել նրան ուրիշների օգնության հույսին: Անհրաժեշտ դեղամիջոցի հերթական սրվակը պետք է գնել մինչև ապրիլի ապրիլի 10, բայց Էլենը չգիտի՝ էլ ում կարող է դիմել գումարի խնդրանքով:
Այս թանկարժեք դեղամիջոցը՝ հերցեպտինը, Էլենի կյանքը փրկելու միակ տարբերակն է: Հիվանդության մասին իմանալուց հետո նա վիրահատվեց «Շենգավիթ» բժշկական կենտրոնում, որին անմիջապես պետք է հաջորդեր քիմիոթերապիան: Ֆինանսական խնդիրների պատճառով Էլենը հետաձգեց քիմիոթերապևտիկ կուրսի ընդունումը, արդյունքում՝ քաղցկեղային չարորակ գոյացությունները տարածվեցին գրեթե ողջ մարմնում:
Հայ-ամերիկյան առողջության կենտրոնում (Մամոգրաֆիայի կենտրոն) կարիք չկար Էլենի ազգանունը հիշեցնել. բժիշկները նրան անունով գիտեին: Կրծքագեղձի քաղցկեղի այս բարդ տեսակը զարմացրել է նրանց:
«Երբ Էլենը վիրահատությունից հետո եկավ հետազոտման, մեր բժիշկները ցնցված էին,- նշում է Մամոգրաֆիայի կենտրոնի ռադիոլոգիայի բաժանմունքի վարիչ Անի Հակոբյանը:- Եթե բուժումը սկսվեր անմիջապես վիրահատությունից հետո, այդպես չէր լինի: Ցավոք սրտի, Էլենը սկսեց ընդունել իր քիմիոթերապիան այն ժամանակ, երբ քաղցկեղային մետաստազները տարածվել էին ամբողջ մարմնում: Նրա վիճակը բավական մտահոգիչ էր: Հերցեպտինը նրա քիմիոթերապիայի միակ բաղադրիչը չէ, բայց հիմնական դեղամիջոցն է և կենսական անհրաժեշտ է ողջ օրգանիզմի համար»:
Բուժման կուրսը ներառում է հերցեպտինի 18 սրվակ, ընդհանուր արժողությամբ՝ 54 հազար դոլար: 13 սրվակն արդեն ընդունել է. Էլենը հատ-հատ հիշում է յուրաքանչյուր սրվակի հայթայթման պատմությունը:
«Երկու սրվակ նվիրել է առողջապահության նախարարությունը, մնացածը գնել եմ ընկերներիս, բարերար մարդկանց օգնությամբ, ինձ աջակցել են «Ծառուկյան» հիմնադրամը, նաև «ԱրմենՏել» ընկերությունը մեծ գումարով,- պատմում է Էլենը:- Ֆեյսբուքում ընկերներիցս մեկը իմ անունով էջ է բացել, էնտեղից մարդիկ երբեմն իմանում են իմ հիվանդության մասին և օգնում: Շնորհակալ եմ նրանց, ինձ համար կարևոր է ոչ միայն ֆինանսական աջակցությունը. ես ուրախ եմ, որ այդպիսի ընկերներ ունեմ, նրանք ինձ ուժ են տալիս, որ ապրեմ»:
Հերցեպտինով բուժման եղանակը Էլենին առաջարկել են արտասահմանցի բժիշկները: «Ես ինտերնետով իմ հետազոտության, անալիզների փաստաթղթերը ուղարկել էի իսրայելական մի հիվանդանոց: Էնտեղից ասացին հերցեպտինով բուժման եղանակի մասին: Նաև Գերմանիա և Մոսկվա էի ուղարկել. նույն պատասխանը տվեցին»:
Երբ այդ մասին Էլենը ասել է իր բժիշկներին, նրանք պատասխանել են, թե դեղամիջոցը շատ թանկ է, այդ պատճառով խորհուրդ չէին տալիս: Իսկ նրանց խորհուրդներից այն, թե կուրծքը պետք է հեռացնել, Էլենը չի ուզում լսել. դա նրա համար բուժվելու եղանակ չէ:
Թե արդյոք հերցեպտինի կուրսն ամբողջությամբ ընդունելու դեպքում Էլենին սպասվում է լիակատար ապաքինում, Անի Հակոբյանը պատասխանեց. «Ես խոսել եմ Էլենի ամբողջ օրգանիզմը ստուգող համակարգչային տոմոգրաֆիայի մասնագետի հետ: Հիմա, բարեբախտաբար, դիտարկված է ոսկրային հյուսվածքի մետաստազների լիարժեք սկլերոզացում, լյարդում այլևս օջախներ չկան: Նա խնդիրներ ուներ նաև թոքերում, որոնք տեղի են տալիս ամեն մի քիմիոթերապևտիկ կուրսից հետո»:
Եթե էլենը ուշացնի կամ դադարեցնի հերցեպտինի ընդունումը, դա, Անի Հակոբյանի խոսքով, նշանակում է ջուրը թափել այն ամենն, ինչ մինչև հիմա արվել է նրա առողջությունը վերադարձնելու համար:
Հերցեպտինի հերթական սրվակը Էլենի ամենամեծ երազանքն է: Նա հուզմունքով է առաջարկում, որ պետության համար քաղցկեղի այս տեսակով հիվանդ կանանց հովանավորելը լինի օրենք, ոչ թե համապատասխան մարմինների բարի կամեցողության արդյունք: «Չէ՞ որ ոչ ոք ապահոգրված չէ: Ի՞նչ աշխատանք գտնեմ, որ քսան օրը մեկ 3000 դոլարանոց դեղ գնեմ: Այս ընթացքում նույնիսկ հասցրել եմ ուսումնասիրել, որ կան երկրներ, որտեղ իսկապես հերցեպտինը պետպատվերով դեղերի ցանկում է»,- ասում է նա:

Лекарство за 3000 долларов каждые 20 дней: лечение рака опустошает карманы молодой женщины
Зарплата Элен Калашян составляет 200 долларов, но каждые 20 дней она вынуждена покупать лекарство за 3000 долларов. Этот препарат необходим для лечения рака. Очередной флакон нужно купить до 10 апреля, но Элен не знает, к кому еще обратиться с просьбой о предоставлении такой суммы.
Этот дорогостоящий препарат, герцептин, - единственное средство, которое может спасти жизнь Элен. Узнав о своей болезни, молодая женщина прооперировалась в медцентре “Шенгавит”. За операцией немедленно должна была последовать химиотерапия. Однако из-за нехватки денег Элен затянула прохождение курса химиотерапии, в результате метастазы распространились почти по всему организму.
В армяно-американском центре здоровья (Центр маммографии) Элен знают все врачи. Выявленная у нее сложная форма злокачественной опухоли молочной железы удивила всех.
“Когда после операции Элен пришла на обследование, наши врачи были потрясены,- говорит заведующая радиологическим отделением Центра маммографи Ани Акопян. – Если бы лечение было начато сразу после операции, то этой ситуации можно было бы избежать. Но Элен приступила к курсу химиотерапии тогда, когда метастазы распространились по всему телу. Ее состояние вызывало серьезную озабоченность. Герцептин – не единственный, но основной компонент получаемой Элен химиотерапии, и он ей жизненно необходим”.
Курс лечения включает 18 флаконов на общую сумму 54 тысячи долларов. 13 флаконов Элен уже приняла. Она наизусть помнит историю приобретения каждого флакона: “Два флакона подарило министерство здравоохранения, остальные я купила благодаря помощи моих друзей и благотворителей. Крупными суммами мне помогли фонд “Царукян” и компания “АрменТел”. Один из моих друзей открыл в Фейсбуке страничку на мое имя, и люди, узнавая о моей болезни, иногда помогают мне. Я благодарна им, для меня важна не только финансовая помощь. И я радуюсь тому, что у меня такие друзья, которые дают мне силы жить”.
Способ лечения герцептином Элен предложили зарубежные врачи. “Через интернет я отправила свои анализы в одну из израильских клиник, и оттуда мне сообщили о способе лечения герцептином. Аналогичный ответ пришел также из Германии и Москвы”.
Когда Элен сообщила о герцептине своим врачам, те сказали ей, что это лекарство стоит очень дорого, поэтому они не рекомендовали ей такое лечение.
На наш вопрос, есть ли гарантия, что после прохождения всего курса лечения герцептином Элен полностью поправится, Ани Акопян сказала: ”Я говорила с врачом, обследовавшим Элен посредством компьютерной томографии. Сейчас, к счастью, наблюдается полная склеризация метастазов костной ткани, нет очагов и в печени. У нее были проблемы также с легкими, которые отступают после каждого курса химиотерапии”.
Если Элен запоздает с приемом герцептина или вовсе его прекратит, то, по словам врача, это приведет к тому, что все проведенное и давшее эффект лечение пойдет насмарку.
Самая большая мечта Элен – приобрести очередной флакон герцептина. Она с волнением говорит о том, что нужно принять закон об оказании государственной поддержки женщинам, страдающим такой формой рака. ”Ведь от этого никто не застрахован. Какую работу я должна найти, чтобы каждые 20 дней покупать препарат за 3000 долларов. За это время я успела узнать, что есть страны, где герцептин действительно входит в список лекарств, выдаваемых в рамках госзаказа”,- сказала в заключение Элен.