2019 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Միրզա Դինային Հայաստանում է, կայցելի նաև Արցախ
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն տեղեկացնում է, որ եզդի ակտիվիստ, 2019 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր եւ «Լյուֆթբրյուքե Իրաք» (Օդային կամուրջ Իրաք) կազմակերպության համահիմնադիր եւ տնօրեն Միրզա Դինային ժամանել է Երեւան: Մինչեւ Արցախ մեկնելը նա մտադիր է ներկա գտնվել մի շարք միջոցառումների: Միրզա Դինային Հայաստանում կլինի մինչեւ 2020 թ. դեկտեմբերի 11-ը: Այս մասին տեղեկացնում է IDeA հիմնադրամի հանրային կապերի բաժինը:
Միրզա Դինային 2019թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր է ճանաչվել «Ավրորա» ֆորումի շրջանակում Երեւանում տեղի ունեցած հանդիսավոր արարողության ընթացքում։ Մարդասիրական մղումներից ելնելով՝ Միրզա Դինային, հաղթահարելով բյուրոկրատական եւ ճանապարհային բազմաթիվ խոչընդոտներ, Սիրիայում եւ Իրաքում ծավալվող բազմաթիվ հակամարտությունների ընթացքում կարողացել է օգնել եզդի համայնքի ամենախոցելի անդամներին։ Հայաստան կատարած այցի շրջանակում նա կայցելի «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն եւ «Հերացի» հիվանդանոցային համալիր՝ հանդիպելու Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծված պատերազմում վիրավորվածներին:
Դեկտեմբերի 8-ին տեղի եզդիական համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպելուց հետո Միրզա Դինային կմասնակցի «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության եւ «Հայփոստի» համագործակցության արդյունքում թողարկված միջազգային նոր նամականիշի մարման հատուկ արարողությանը: «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրների պատկերով ամենամյա նամականիշ թողարկելու ավանդույթի հիմքը դրվեց 2017-ին՝ 2016 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Մարգարիտ Բարանկիցեի պատկերով թողարկված առաջին նամականիշով:  Դեկտեմբերի 9-ին Միրզա Դինային կայցելի Արցախ՝ հանդիպելու տեղի ներկայացուցիչներին եւ պատերազմից տուժած մարդկանց: Այս այցն իրականացվում է «Ավրորայի»՝ մարդասիրության ոլորտի առաջատարներին Արցախ հրավիրելու նախաձեռնության շրջանակում։
«Հատկապես այս տարի շատ դժվար է բոլորիս համար, եւ հիմա, առավել քան երբեւէ, կարեւոր է, որպեսզի «Ավրորան» մնա հույսի շողացող փարոս կարիքի մեջ գտնվող յուրաքանչյուրի համար, -նշեց Միրզա Դինային,- ես շատ ուրախ եմ Հայաստան այցելելու այս երկար սպասված հնարավորության համար, որպեսզի անձամբ արտահայտեմ իմ համերաշխությունն ու աջակցությունն «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությանը եւ այն ամենին, ինչի համար նա պայքարում է: Ցավալի է տեսնել, թե հայերը՝ այս խիզախ ու հինավուրց ժողովուրդը, ինչի միջով են ստիպված եղել անցնել եւ դեռ շարունակում են անցնել: Մեր ազգերն այնքան ընդհանրություններ ունեն, այդ իսկ պատճառով այստեղ լինելն ինձ առանձնահատուկ ուրախություն է պարգեւում»:
Հենվելով զինված հակամարտությունների հետեւանքների հաղթահարման իր հսկայական փորձի վրա՝ Միրզա Դինային հնարավորություն կունենա ծանոթանալու «Ավրորայի» աջակցությամբ իրականացվող, արցախցիներին ուղղված 20 նախագծերից որոշներին եւ հանդիպելու  անմիջական շահառուների հետ: Նոյեմբերի 10-ին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հաստատված զինադադարից հետո «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն սկսեց արցախցիներին անհապաղ մարդասիրական օգնություն տրամադրելու ծրագիր: #AraratChallengeforArtsakh դրամահավաքից բացի, նախաձեռնությունը նաեւ կոչ է արել իր միջազգային գործընկերներին, որպեսզի կիսվեն գիտելիքով եւ տրամադրեն աջակցություն՝ Հայաստանում արդյունավետ լուծումներ ապահովելու համար:

Лауреат премии «Аврора» – 2019 Мирза Диннайи прибыл в Армению
Гуманитарная инициатива «Аврора» рада сообщить, что езидский активист Мирза Диннайи, лауреат премии «Аврора» – 2019 и соучредитель и директор организации Luftbrücke Irak («Воздушный мост в Ирак»), прибыл в Ереван. Господин Диннайи планирует посетить ряд мероприятий, а также съездить в Арцах, и пробудет в Армении до 11 декабря 2020 года.
Мирза Диннайи был назван лауреатом премии «Аврора» – 2019 19 октября 2019 года, на церемонии в Ереване, прошедшей в рамках Форума «Аврора». В своем неугасаемом стремлении спасать жизни людей защитник прав езидов нашел способ преодолеть многочисленные бюрократические и логистические преграды, чтобы помочь наиболее уязвимым представителям сообщества езидов, пострадавшим во время многочисленных конфликтов в Сирии и Ираке. В ходе визита в Армению господин Диннайи посетит медицинский центр «Эребуни» и больничный комплекс «Гераци», чтобы отдать дань уважения раненым во время войны в Нагорном Карабахе.
8 декабря, после встречи с представителями местного езидского сообщества, Мирза Диннайи посетит особую церемонию, посвященную гашению новой международной почтовой марки, созданной Гуманитарной инициативой «Аврора» в сотрудничестве с Почтой Армении. Начало традиции ежегодного выпуска благотворительной марки с изображением лауреатов премии «Аврора» было положено в 2017 году, когда была представлена первая марка с портретом лауреата премии «Аврора» – 2016 Маргерит Баранкитс. 9 декабря Мирза Диннайи отправится в Арцах, чтобы встретиться с местным руководством и пострадавшими от войны. Визит пройдет в рамках международной программы «Авроры», приглашающей мировых гуманитарных лидеров посетить Арцах.
«Этот год оказался невероятно тяжелым для всех нас, и сейчас как никогда важно, чтобы «Аврора» оставалась сияющим маяком надежды для всех нуждающихся, – отметил Мирза Диннайи. – Я рад этой долгожданной возможности вернуться в Армению и лично выразить мою солидарность и поддержку Гуманитарной инициативе «Аврора» и ее миссии. Больно думать, через что пришлось пройти армянам, этому отважному древнему народу, и с чем они сталкиваются до сих пор. У наших наций много общего, и потому я исключительно счастлив быть здесь».
Мирза Диннайи сможет ближе ознакомиться с некоторыми из 20 проектов в Арцахе, которые поддерживает «Аврора», и оценить их с точки зрения своего обширного опыта в области работы с последствиями вооруженных конфликтов, а также поговорить с теми, кому инициатива помогает напрямую. После того как 10 ноября Армения и Азербайджан заключили перемирие, Гуманитарная инициатива «Аврора» разработала программу неотложной гуманитарной помощи жителям Арцаха. Помимо запуска фандрайзинговой кампании #AraratChallengeforArtsakh инициатива также призвала представителей своего глобального сообщества поделиться опытом и поддержать «Аврору», чтобы обеспечить наиболее эффективную реализацию проектов в Армении.