2019 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Միրզա Դինային Հայաստանում է, կայցելի նաև Արցախ
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն տեղեկացնում է, որ եզդի ակտիվիստ, 2019 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր եւ «Լյուֆթբրյուքե Իրաք» (Օդային կամուրջ Իրաք) կազմակերպության համահիմնադիր եւ տնօրեն Միրզա Դինային ժամանել է Երեւան: Մինչեւ Արցախ մեկնելը նա մտադիր է ներկա գտնվել մի շարք միջոցառումների: Միրզա Դինային Հայաստանում կլինի մինչեւ 2020 թ. դեկտեմբերի 11-ը: Այս մասին տեղեկացնում է IDeA հիմնադրամի հանրային կապերի բաժինը:
Միրզա Դինային 2019թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր է ճանաչվել «Ավրորա» ֆորումի շրջանակում Երեւանում տեղի ունեցած հանդիսավոր արարողության ընթացքում։ Մարդասիրական մղումներից ելնելով՝ Միրզա Դինային, հաղթահարելով բյուրոկրատական եւ ճանապարհային բազմաթիվ խոչընդոտներ, Սիրիայում եւ Իրաքում ծավալվող բազմաթիվ հակամարտությունների ընթացքում կարողացել է օգնել եզդի համայնքի ամենախոցելի անդամներին։ Հայաստան կատարած այցի շրջանակում նա կայցելի «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն եւ «Հերացի» հիվանդանոցային համալիր՝ հանդիպելու Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծված պատերազմում վիրավորվածներին:
Դեկտեմբերի 8-ին տեղի եզդիական համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպելուց հետո Միրզա Դինային կմասնակցի «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության եւ «Հայփոստի» համագործակցության արդյունքում թողարկված միջազգային նոր նամականիշի մարման հատուկ արարողությանը: «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրների պատկերով ամենամյա նամականիշ թողարկելու ավանդույթի հիմքը դրվեց 2017-ին՝ 2016 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Մարգարիտ Բարանկիցեի պատկերով թողարկված առաջին նամականիշով:  Դեկտեմբերի 9-ին Միրզա Դինային կայցելի Արցախ՝ հանդիպելու տեղի ներկայացուցիչներին եւ պատերազմից տուժած մարդկանց: Այս այցն իրականացվում է «Ավրորայի»՝ մարդասիրության ոլորտի առաջատարներին Արցախ հրավիրելու նախաձեռնության շրջանակում։
«Հատկապես այս տարի շատ դժվար է բոլորիս համար, եւ հիմա, առավել քան երբեւէ, կարեւոր է, որպեսզի «Ավրորան» մնա հույսի շողացող փարոս կարիքի մեջ գտնվող յուրաքանչյուրի համար, -նշեց Միրզա Դինային,- ես շատ ուրախ եմ Հայաստան այցելելու այս երկար սպասված հնարավորության համար, որպեսզի անձամբ արտահայտեմ իմ համերաշխությունն ու աջակցությունն «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությանը եւ այն ամենին, ինչի համար նա պայքարում է: Ցավալի է տեսնել, թե հայերը՝ այս խիզախ ու հինավուրց ժողովուրդը, ինչի միջով են ստիպված եղել անցնել եւ դեռ շարունակում են անցնել: Մեր ազգերն այնքան ընդհանրություններ ունեն, այդ իսկ պատճառով այստեղ լինելն ինձ առանձնահատուկ ուրախություն է պարգեւում»:
Հենվելով զինված հակամարտությունների հետեւանքների հաղթահարման իր հսկայական փորձի վրա՝ Միրզա Դինային հնարավորություն կունենա ծանոթանալու «Ավրորայի» աջակցությամբ իրականացվող, արցախցիներին ուղղված 20 նախագծերից որոշներին եւ հանդիպելու  անմիջական շահառուների հետ: Նոյեմբերի 10-ին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հաստատված զինադադարից հետո «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն սկսեց արցախցիներին անհապաղ մարդասիրական օգնություն տրամադրելու ծրագիր: #AraratChallengeforArtsakh դրամահավաքից բացի, նախաձեռնությունը նաեւ կոչ է արել իր միջազգային գործընկերներին, որպեսզի կիսվեն գիտելիքով եւ տրամադրեն աջակցություն՝ Հայաստանում արդյունավետ լուծումներ ապահովելու համար:

Yazidi activist will meet with local community and visit Artsakh
December 7, 2020 – Yerevan, Armenia – The Aurora Humanitarian Initiative is happy to announce that Yazidi activist Mirza Dinnayi, 2019 Aurora Prize Laureate and Co-Founder and Director of Luftbrücke Irak (Air Bridge Iraq), has arrived in Yerevan. Mr. Dinnayi plans to attend several events before travelling to Artsakh and will remain in Armenia until December 11, 2020.
Mirza Dinnayi was named the 2019 Aurora Laureate on October 19, 2019, at the ceremony in Yerevan that was held during the Aurora Forum. Driven by his passion to save lives, this Yazidi activist has found a way to overcome numerous bureaucratic and logistic obstacles to help the most vulnerable members of the Yazidi community during numerous conflicts in Syria and Iraq. In the course of his visit to Armenia, Mr. Dinnayi will visit the Erebuni Medical Centre and Heratsi Hospital Complex to pay respect to those wounded during the war against Nagorno-Кarabakh.
On December 8, after meeting with the representatives of the local Yazidi community, Mirza Dinnayi will attend a special ceremony dedicated to the cancellation of a new international postage stamp created by the Aurora Humanitarian Initiative in cooperation with HayPost. The annual tradition of issuing a fundraising stamp featuring the Aurora Prize Laureates was established in 2017 with the release of the first stamp depicting 2016 Aurora Prize Laureate Marguerite Barankitse. On December 9, Mirza Dinnayi will go to Artsakh to meet with local officials and people affected by the war. This visit is a part of Aurora's international program of inviting world humanitarian leaders to Artsakh.
“This year has proven to be exceptionally hard for all of us, and it’s now more important than ever that Aurora remains a shining beacon of hope for everyone in need,” said Mirza Dinnayi. “I’m delighted with this long-anticipated opportunity to return to Armenia and personally express my solidarity and support to the Aurora Humanitarian Initiative and everything it stands for. It’s heartbreaking to see what Armenians, this courageous and ancient people, had to go through and are still going through. Our nations have so much in common, and it brings me exceptional joy to be here.”
Drawing on his vast experience of dealing with the aftermath of armed conflicts, Mirza Dinnayi will have a chance to take a closer look at some of the 20 projects in Artsakh supported by Aurora and talk to their direct beneficiaries. Following the ceasefire established on November 10 between Armenia and Azerbaijan, the Aurora Humanitarian Initiative has stepped up to bring the people of Artsakh immediate humanitarian relief. In addition to launching the #AraratChallengeforArtsakh fundraising campaign, the Initiative has also called on its international community to share knowledge and provide support to ensure effective solutions on the ground in Armenia.
The Aurora Humanitarian Initiative, founded on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, is transforming this experience into a global movement based on the universal concept of Gratitude in Action. By addressing real, on-the-ground challenges, the Initiative provides a second chance to those who need it the most. We believe that even in the darkest times, a brighter future is in the hands of those who are committed to giving others help and hope, and Aurora welcomes all who embrace this philosophy. This is achieved through the Initiative’s various programs: Aurora Prize for Awakening Humanity, Aurora Dialogues, Aurora Grants, Aurora Index, 100 LIVES Initiative and #AraratChallenge. The Aurora Humanitarian Initiative is the vision of philanthropists Vartan Gregorian, Noubar Afeyan and Ruben Vardanyan who have been joined by thousands of supporters and partners. Our Chair, Dr. Tom Catena, draws on his experience is a surgeon, veteran, humanitarian, and the 2017 Aurora Prize laureate to spread the message of Gratitude in Action to a global audience.