Սարիբեկ Սուքիասյան. եղբայրս հորդորեց ինձ առաջադրվել պատգամավորության թեկնածու
Առաջադրվելով Ազգային ժողովի պատգամավորության թեկնածու՝ ցանկանում եմ հասարակությանը տեղեկացնել այդ որոշման շարժառիթների մասին:
Առաջին. եղբորս՝ Խաչատուր Սուքիասյանին, չգրանցելը ես համարում եմ անօրինական, մարդու իրավունքների կոպիտ խախտում և քաղաքական հետապնդում: Այդ քայլը մեծ դժգոհություն է առաջացրել ընտրողների, հասարակության լայն շրջանակներում և, իհարկե, մեզ մոտ: Դա ես հերթական հաշվեհարդար եմ համարում՝ Խաչատուրի հանդեպ նրա քաղաքացիական դիրքորոշման պատճառով, և գտնում եմ, որ պետք է պայքարեմ այդ անարդարության դեմ՝ շարունակելով նրա պատգամավորական գործունեությունը:
Երկրորդ. Խաչատուրի համար ամենևին էլ ինքնանպատակ չէր խորհրդարանում լինելը, նա տնտեսությանը վերաբերող բազմաթիվ օրինագծեր, նախաձեռնություններ, ծրագրեր ունի և ցանկանում է, որ այդ ծրագրերն իրականանան: Եվ եղբայրս հորդորեց ինձ ընդունել այս որոշումը:
Երրորդ. բոլորը շատ լավ գիտեն, որ այս ընտրատարածքում միշտ եղել է սուր, բայց քաղաքակիրթ մրցակցություն մի քանի թեկնածուների միջև: Եվ մենք ցանկանում ենք, որ այդ արդեն ձևավորված ավանդույթը այսուհետև ևս շարունակվի:
Չորրորդ. իմ առաջադրումը նաև ինչ-որ չափով արձագանք է հասարակության պահանջին:
Համոզված եմ, որ ընտրողների քվեն ստանալու դեպքում կարող եմ արդյունավետ աշխատել Ազգային ժողովում: Ունեմ աշխատելու, ղեկավարելու մեծ փորձ, լավ պատկերացնում եմ տնտեսությունը, գիտեմ տնտեսությանը խոչընդոտող գործոնները, որոնք կարելի է մեղմացնել կամ վերացնել՝ կատարելագործելով և բարելավելով օրենսդրությունը: Իմ շուրջը համախմբված տնտեսագետների ու իրավաբանների արհեստավարժ թիմը կօգնի ինձ իրականացնելու իմ պատգամավորական գործառույթները:

Сарибек Сукиасян: “Брат убедил меня баллотироваться кандидатом в депутаты”
Предприниматель Сарибек Сукиасян выступил с заявлением, в котором представил мотивы своего решения баллотироваться кандидатом в депутаты Национального Собрания РА.
“Во-первых, отказ в регистрации моего брата, Хачатура Сукиасяна, я считаю беззаконием, грубым нарушением прав человека и политической репрессией. Этот шаг вызвал серьезное недовольство широких кругов общественности, избирателей и, конечно, у нас. Я расцениваю данное решение как очередное сведение счетов с Хачатуром Сукиасяном из-за его гражданской позиции и считаю, что мне нужно бороться с такой несправедливостью, продолжая его депутатскую деятельность.
Во-вторых, для Хачатура избрание в парламент не самоцель. Он является автором многочисленных законопроектов и инициатив в сфере экономики, имеет программы и хочет, чтобы они были реализованы. Поэтому брат убедил меня принять такое решение.
В-третьих, все очень хорошо знают, что в данном избирательном округе всегда шло острое, но цивилизованное соперничество между несколькими кандидатами. И мы хотим, чтобы эта сформировавшаяся традиция сохранилась и в дальнейшем.
В-четвертых, мое выдвижение является в какой-то степени также откликом на требование общественности.
Я убежден, что в случае получения вотума доверия избирателей смогу эффективно работать в Национальном Собрании. У меня есть опыт работы руководителем, я хорошо разбираюсь в экономике, знаю, какие факторы препятствуют ее развитию, какие можно смягчить, а какие устранить посредством совершенствования законодательства. Вокруг меня собралась команда профессиональных экономистов и юристов, которая поможет мне осуществить свои депутатские полномочия”,- говорится в заявлении Сарибека Сукиасяна.