ՄԻՊ-ի գնահատականը՝ ՊԵԿ-ին
- ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեում անցկացված ստուգումները ցույց են տվել, որ առանձին դեպքերում հարկ վճարողների ներկայացրած հաշվարկների ու հաշվետվությունների կոմիտեի աշխատակիցների կողմից վերլուծություններն ու ուսումնասիրությունները չեն կատարվել ժամանակին և պատշաճ, իսկ աշխատանքները արդյունավետ չեն կազմակերպվել:
- Ավտոտրանսպորտային միջոցների մաքսային ձևակերպումների մասնագիտացված մաքսատանը պատշաճ ձևով ներկայացված չեն եղել մաքսային արժեքի վրա ազդեցություն ունեցող և ավտոմեքենայի վրա տեղադրված լրացուցիչ պահեստամասերի արժեքները:
- Համակարգի աշխատանքներում դեռևս համատարած չի եղել հաստատված վարքագծի կանոնների լիարժեք պահպանումը հարկային և մաքսային ծառայողների կողմից:
- Մաքսային միջնորդների և տնտեսվարող սուբյեկտների համար ՊԵԿ-ի կողմից տարեկան կտրվածքով կազմակերպվել է հայտարարագրերի ներկայացման ուսուցման ընդամենը երկու կամ երեք դասընթաց: Արդյունքում, դեռևս ցածր է տնտեսվարող սուբյեկտների կողմից ինքնահայտարարագրման գործընթացի մակարդակը, մինչդեռ մեծ է մաքսային միջնորդների կողմից ներկայացված հայտարարագրերի քանակը: Նման իրավիճակում մաքսային միջնորդների կողմից սահմանված բարձր սակագները լրացուցիչ տնտեսական բեռ են հանդիսացել տնտեսվարող սուբյեկտների համար:
- «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» ՀՀ օրենքում կատարված փոփոխությունները (06.12.2011թ.) որոնք ընդունվել են հապճեպ և առանց հանրային քննարկման, գնահատվում են բացասական: ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն իր իրավասությունների շրջանակներում անհրաժեշտ հետևողականություն չի ցուցաբերել նշված հարկային օրենսդրության մեջ կատարվող փոփոխությունների նախագծերի հանրային քննարկումներ անցկացնելու, և դրանք ողջամիտ ժամկետում ուժի մեջ մտցնելու և կիրառելու հարցում:
- Հարկային և մաքսային հսկողության բնագավառում համատարած ստուգումներից ամբողջական անցում է կատարվել ռիսկային չափանիշների հիման վրա ստուգումների համակարգին (ՌՉՍՀ), իսկ վերջինս էլ ավտոմատացվել է:
- 2011 թվականին Պետական եկամուտների կոմիտեն քայլեր է ձեռնարկել հնարավորինս բացառելու հարկատու-տեսուչ շփումը՝ փոխարենը ներդնելով էլեկտրոնային եղանակով հաշվետվությունների համակարգը:
- Բարեփոխվել է հարկ վճարողների սպասարկման կազմակերպումը՝ գործարկելով ՊԵԿ համակարգում հարկ վճարողների սպասարկման կենտրոնները և սրահները, հարկ վճարողների հեռախոսազանգերի սպասարկման կենտրոնը, տեղեկատվական տերմինալները, ինչպես նաև ՊԵԿ ուսումնական կենտրոնը:
- Պարզեցվել է հարկային և մաքսային օրենսդրությունը ՓՄՁ-ների համար` բարենպաստ հարկման ռեժիմների ներդրմամբ և հաշվետվությունների քանակի ու պարբերականության օպտիմալացմամբ:
- Ապահովվել է հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների համատարած կիրառումը և ՀԴՄ-ների կտրոնների ստացման մշակույթի ներդրումը:
- Մաքսային վարչարարության բնագավառում ներդրվել է TWM հայտարարագրման ավտոմատ համակարգ, որն ուղղված է մաքսային ձևակերպումների համար պահանջվող ժամանակահատվածի կրճատմանը, մաքսային հսկողության արդյունավետությանը:
- Կրճատվել է մաքսային ձևակերպման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը և ժամանակը, մաքսային հսկողության համար պահանջվող անհրաժեշտ փաստաթղթերի քանակը կրճատվել է 5-ով, ներկայումս մաքսային ձևակերպումների ժամանակ պահանջվում է 3 փաստաթուղթ:

Human Rights Defender Assesses 2011 Activities of the State Revenue Committee
- Verifications made in State Revenue Committee have shown that in certain cases, the taxpayer’s accounts and reports were not analyzed and studied timely and properly by the officials of the Committee and activities were not effectively organized.
- In the specialized custom house for custom processing of motor vehicles the values of additional spare parts on the car having an impact on the customs value have not been properly represented.
- The full observance of the established rules of conduct for tax and customs officers is not still widespread in the work of the system.
- Only two or three courses of the study on the presentation of declarations were annually organized by State Income Committee for customs mediators and economic entities. In result the level of the process of self declarations of economic entities is still low, while the number of declarations made by the mediators is large. In such situations high prices set by customs mediators became additional economic burden for businesses.
- The changes made in RA law “ On Value Added Tax” (06.12.2011), which was adopted in haste and without public discussion, are considered negative. The State Revenue Committee, within its jurisdiction did not provide the necessary consistency in conducting public discussion of the draft for changes in tax legislation and introducing and applying them within a reasonable time.
Recorded positive developments
- There is a full transition to the risk based inspection system from ubiquitous control in tax and customs system; the risk based inspection system has been automated.
- In 2011, the State Revenue Committee has taken steps to exclude taxpayer - inspector communication, introducing electronic reporting system instead.
- The organization of services for taxpayers has been reformed, by running the taxpayer service centers in revenue system, by tax-payers call centers, information terminals, as well as the educational centre of the SRC.
- The tax and customs legislation for small and medium enterprises has been simplified by the introduction of favorable tax regimes and the optimization of number and frequency of reporting.
- The widespread use of cash machines and cash registers and the culture of receiving coupons has been developed.
- TWM automated declaration system has been inserted in Administration of the customs, which is aimed at reducing the time required for customs clearance and customs control efficiency.
- Documents and time required for customs formalities have been reduced, the number of documents required for customs control has been reduced by 5, now only 3 documents are required for customs clearance.
The introduced Chapter (19) of the HRD Annual Report 2011 is available in full at http://pashtpan.am/pages/downloadPdf/file_id/572 .