Արմեն Սարգսյանն ընդունել է Սուրբ Աթոռի առաքելական նվիրակ, արքեպիսկոպոս Ժոզե Ավելինու Բետանկուրին
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է Սուրբ Աթոռի առաքելական նվիրակ, արքեպիսկոպոս Ժոզե Ավելինու Բետանկուրին (նստավայրը՝ ք. Թբիլիսի): Այս մասին հաղորդում է նախագահականի մամուլի ծառայությունը։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև հարաբերություններին, պատմական կապերի, մշակութային ու հոգևոր ժառանգության ընդհանրության վրա հիմնված համագործակցության խորացմանը:
Ըստ հաղորդագրության՝ հանդիպմանը նաև մտքեր են փոխանակվել պատերազմից հետո Հայաստանում և Արցախում ստեղծված իրավիճակի, մասնավորապես, հայ հոգևոր, պատմական և մշակութային ժառանգության պահպանության, մարդասիրական մի շարք խնդիրների շուրջ: Պատվիրակը Սուրբ Աթոռի անունից պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել այդ ժառանգության պահպանմանը:
Նախագահ Սարգսյանը և արքեպիսկոպոս Ժոզե Ավելինու Բետանկուրն անդրադարձել են նաև ռազմագերիների և պատանդների վերադարձի հարցին:

Vatican to Support Preservation of Armenian Cultural Heritage in Artsakh
Armenian President Armen Sarkissian today hosted the Apostolic Nuncio of the Holy See, Archbishop José Avelino Bettencourt (residence in Tbilisi).
The two talked about relations between Armenia and the Holy See and the deepening of cooperation based on the commonality of historical ties, cultural and cultural heritage.
According to a statement released by Sarkissian’s office, the sides exchanged views on the situation in Armenia and Artsakh after the war, focusing on the need to support the preservation of Armenian cultural heritage in Karabakh.
Bettencourt, on behalf of the Holy See, expressed readiness to support the preservation of that heritage.