ՄԻՊ-ը գնահատում է ՏՄՊՊՀ-ի գործունեութան ոլորտը. կան մի շարք խնդիրներ
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գնահատականը ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի գործունեության ոլորտում 2011թ. զարգացումներին
2011 թվականին Հանձնաժողովի պատասխանատվության ոլորտում հայտնաբերված խնդիրները և գրանցած ձեռքբերումները ներկայացված են ստորև, սակայն ոչ սպառիչ։
«Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքն ընդունվել է 2000թ., իսկ Հանձնաժողովը ՀՀ-ում ստեղծվել է 2001թ. հունվարի 13-ին: 2011թ.-ին Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ վերանայվել է «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքը և արդյունքում այն մեծ չափով համապատասխանեցվել է միջազգային չափանիշներին: Օրենքի նոր տարբերակն ավելի լայն հնարավորություններ է տվել Հանձնաժողովին առավել արդյունավետ աշխատելու առումով:
Չնայած այս ամենին՝ տնտեսական մրցակցության ապահովման մակարդակը Հայաստանի Հանրապետությունում դեռևս բավարար չէ: Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի ցուցանիշներով, թեև հակամենաշնորհային քաղաքականության արդյունավետության գործակցով ՀՀ-ը արձանագրել է որոշակի առաջընթաց, սակայն ներքին մրցակցության և հակամենաշնորհային քաղաքականության արդյունավետության մակարդակով ՀՀ-ը շարունակել է գրավել ցածր դիրքեր: Միայն 2011թ. Հանձնաժողովի կողմից ուսումնասիրված 13 ապրանքային շուկաներից 12-ը գնահատվել է որպես բարձր կենտրոնացված: Արձանագրվել են նաև նոր տնտեսվարող սուբյեկտների շուկա մուտք գործելու խոչընդոտման դեպքեր այդ շուկաներում գերիշխող դիրք ունեցող սուբյեկտների կողմից:
Չնայած որ 2011թ. Հանձնաժողովի կողմից տնտեսվարող սուբյեկտներին պատասխանատվության ենթարկելու որոշումները նախորդ տարվա համեմատ աճել են մոտ կրկնակի, և արդյունքում ՀՀ պետական բյուջե մուծված գումարները՝ մոտ 6 անգամ, այնուամենայնիվ, Հանձնաժողովի կողմից համապատասխան դեպքերում ձեռնարկված միջոցները չեն արտացոլել տարբեր ապրանքային շուկաներում գոյություն ունեցող մրցակցային օրենսդրության խախտման դեպքերի իրական պատկերը և բավարար չափով չեն ազդել երկրում տնտեսական մրցակցության պաշտպանության վիճակի վրա:
Բավարար չեն եղել Հանձնաժողովի կողմից ձեռնարկված միջոցները հակամրցակցային գործողությունների դրսևորման դեպքերի կանխարգելման և դադարեցման ուղղությամբ: Հանձնաժողովն իր որոշումներով պատասխանատվության է ենթարկել մի շարք տնտեսվարող սուբյեկտների հակամրցակցային գործողությունների դրսևորման համար: Տնտեսվարող սուբյեկտները բողոքարկել են Հանձնաժողովի որոշումները' չկատարելով դրանց պահանջները:
Դատաքննության ողջ ժամանակահատվածում, որը կարող է տևել մինչև երկու տարի, Հանձնաժողովը որևէ միջոց չի ձեռնարկել իր կողմից կայացված որոշումների կատարման գործընթացն ապահովելու համար: Օրինակ' Հանձնաժողովին տրված է իրավասություն տնտեսվարող սուբյեկտին պատասխանատվության ենթարկել Հանձնաժողովի որոշման չկատարման համար, սակայն Հանձնաժողովը սպասել է մինչև դատաքննության ավարտը:
Բավարար չեն եղել Հանձնաժողովի կողմից ձեռնարկված միջոցները նաև անբարեխիղճ մրցակցության դրսևորման դեպքերի կանխարգելման և դադարեցման ուղղությամբ: Արձանագրվել է «Ալեքս Գրիգ» ընկերության կողմից ուկրաինական գրեթե համանուն օղիներին շփոթության աստիճան նման օղիների արտադրման և իրացման դեպք: Նշվածի կապակցությամբ Հանձնաժողովը վարույթ է սկսել 2009թ.-ին, և Հանձնաժողովի կողմից ընդունված որոշումը ընկերության կողմից բողոքարկվել է դատական կարգով: Հանձնաժողովն ընկերության նկատմամբ անբարեխիղճ մրցակցության համար կիրառել է տուգանք, ինչպես նաև ընկերությունից պահանջել է վերացնել խախտումը, այսինքն' 1-ամսյա ժամկետում շրջանառությունից հանել համապատասխան արտադրանքը:
«Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքով տնտեսվարող սուբյեկտի կողմից Հանձնաժողովի որոշումների չկատարման համար սահմանված է վարչական պատասխանատվություն կիրառելու հնարավորություն, ինչպես նաև Հանձնաժողովի որոշման բողոքարկման դեպքում' դրա գործողության կասեցման արգելքը: Այնուամենայնիվ, Հանձնաժողովի կողմից երկու տարվա ընթացքում չեն ձեռնարկվել բավարար միջոցներ իր որոշումները չկատարող տնտեսվարող սուբյեկտի նկատմամբ համարժեք վարչական պատասխանատվության միջոցների կիրառման ուղղությամբ:
Թեև «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի վերջին փոփոխություններով զգալիորեն ընդլայնվել են Հանձնաժողովի լիազորությունները հակամրցակցային գործողությունների վերաբերյալ ապացույցներ ձեռք բերելու գործընթացում, այնուամենայնիվ դեռևս Հանձնաժողովին ընձեռված գործիքակազմը բավարար չի եղել արդյունավետորեն իրականացնելու տնտեսական մրցակցության պաշտպանության նկատմամբ վերահսկողությունը:
Մասնավորապես' Հանձնաժողովը ստուգումների իրականացման ոլորտում ընձեռնված չէ այնպիսի լիազորություններով, որոնք նրան հնարավորություն կտան ապացույցներ ձեռք բերել «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի այնպիսի թաքնված խախտումների վերաբերյալ, ինչպիսին է, օրինակ, հակամրցակցային համաձայնությունը, որի մասնակիցները' տնտեսվարող սուբյեկտները, ձեռնարկում են բոլոր միջոցները իրենց պայմանավորվածությունը գաղտնի պահելու համար:
Գրեթե բոլոր երկրներում մրցակցության պաշտպանության մարմիններն օժտված են ստուգման լայն իրավասություններով, ինչն էլ հնարավորություն է տալիս նրանց բացահայտելու նույնիսկ ամենագաղտնի համաձայնությունները: Այդ է պատճառը, որ ՀՀ մրցակցային օրենսդրությունն ուսումնասիրող բոլոր միջազգային փորձագետներն առաջարկել են Հանձնաժողովին օժտել ստուգման լիազորություններով:
Հանձնաժողովը բավարար միջոցներ չի ձեռնարկել տնտեսական մրցակցության հարցերի վերաբերյալ հանրությանն իրազեկելու ուղղությամբ, ինչն էլ իր հերթին նվազեցրել է սպառողների իրավունքների ապահովման և պաշտպանության արդյունավետությունը: Չնայած գործել է Հանձնաժողովի պաշտոնական կայքէջը, սակայն այն ոչ բավարար տեղեկատվություն է պարունակել ոլորտի խնդիրների վերաբերյալ: Միաժամանակ կայքէջը չի ներառել անգամ վիճակագրական տվյալներ Հանձնաժողովի գործունեության վերաբերյալ:
Բավարար չափով չի ապահովվել մրցակցության ոլորտում տնտեսվարող սուբյեկտների անբարեխիղճ գործունեության արդյունքում ապրանքների գները անհիմն բարձրացնելու, անորակ կամ ժամկետանց սննդամթերք վաճառելու և հանրային նշանակության այլ հարցերի վերաբերյալ Հանձնաժողովի իրականացրած գործողությունների հրապարակայնությունը և թափանցիկությունը:
Արձանագրված դրական զարգացումները, թերություններն ու խնդիրները ներկայացված են ոչ սպառիչ։ Տարեկան զեկույցի սույն բաժինն (23) ամբողջությամբ կարող եք կարդալ http://pashtpan.am/pages/downloadPdf/file_id/574 հասցեով։

Human Rights Defender Assesses 2011 State Commission for the Protection of Economic Competition Activities
The revealed problems and registered achievements during 2011 in the area of responsibility of the Commission are presented below, though they are not exhaustive.
The RA Law “About the Protection of Economic Competition” was adopted in 2000, and the Commission in Armenia was established in 13 January 2001. In 2011 the RA Law “About the Protection of Economic Competition” was reconsidered and as a result it was complied with international standards to a high degree. The new version of the Law gave wider opportunities to the Commission for working more effective.
Despite all this, the level of assurance of economic competition in RA is still not sufficient. According to indicators of the World Economic Forum, though Armenia has registered a certain progress by the coefficient of efficiency of anti-monopoly policy, it continued occupying low positions in the internal competition and efficiency of anti-monopoly policy level. Only in 2011, 12 commodity markets out of 13, analyzed by the Commission, were rated as highly concentrated. There were also cases of hindrance for entering the market of new economic entities by dominant entities in those markets.
Though, the number of decisions of the Commission to subject economic entities to responsibility during 2011 raised twice compared to the previous year, whch resulted in the increase of about 6 times of the the sums paid to the RA State Budget have, however, in appropriate cases the measures taken by the Commission did not reflect the real picture of violations of the competitive legislation existing in different commodity markets and did not make sufficient influence on the situation of the protection of economic competition in the country.
Measures taken by the Commission for termination and prevention of cases of anti-competitive operations were not sufficient. The Commission with its decisions subjected several economic entities to responsibility for anti-competitive operations. The economic entities appealed against the Commission decisions not carrying out their requirements. During the entire trial period, which can last for 2 years, the Commission did not take any measures to ensure the process of implementation of its decisions. For instance, the Commission has a power to subject an economic entity to responsibility for not implementing the Commission’s decision, but the Commission waited until the trial was completed.
Measures taken by the Commission for termination and prevention of cases of unfair competition were not sufficient as well. A case was registered of production and realization of vodka by “Alex Grig” company which had almost similar name creating confusion. In this regard the Commission started proceedings in 2009, and the company appealed to court to protest the Commission’s decision. The Commission applied a penalty to the company for unfair competition, as well as required from the company to eliminate the violation, that is to remove the production from circulation in 1-month period.
According to RA Law “About Protection of Economic Competition” a possibility of administrative responsibility is prescribed for not implementing the Commission decisions, as well as ban on its operation suspention in case of appealing against the Commission’s decision. However, during 2 years the Commission did not take sufficient measures for applying adequate means of administrative responsibility towards economic entity, which did not implement its decisions.
Though according to the last changes in the RA Law “About Protection of Economic Entities” the Commission’s powers in the process of obtaining evidences regarding anti-competitive operations were extanded, however, the instruments were not sufficient for the Commission to effectively carry out the control over protection of economic competition.
In particular, the Commission does not have such powers in the area of inspectations, which allow them to obtain evidences on hidden violations of the RA Law “About Protection of Economic Entities”, such as anti-competitive agreement, participants of which- economic entities- take all measures to keep their agreement in secret.
Competition protection authorities almost in all countries have a wide range of powers of inspection, which gives opportunities to reveal even the most confidential agreements. That is the reason, that all international experts, who are studying the RA legislation on competitiveness, suggested to endue inspection powers to the Commission.
The Commission did not take sufficient measures to raise the public awareness on issues of economic competition, which in its turn reduced effectiveness of assurance and protection of consumers' rights. Though the Commission’s official website was operating, it contained insufficient information on the issues of the area. At the same time the website even didn’t include statistics of the Commission’s activities.
The Commission’s activities’ publicity and transparency in respect of issues of selling low quality and expired products, groundless raising of prices of products, and other issues of public importance which appeared as a result of unfair activities of economic enties in competitution sphere were not sufficiently ensured.
The list of the identified positive developments, gaps and shortcomings is not exhaustive. The introduced Chapter (23) of the HRD Annual Report 2011 is available in full at http://pashtpan.am/pages/downloadPdf/file_id/574.