Օժանդակել է անձանց պոռնկությանը, ապօրինի իրացրել թմրամիջոց և պահել սառը զենք
Դատարանն ապացուցված է համարել անձանց պոռնկության շահագործմանը օժանդակելու, թմրամիջոց ապօրինի իրացնելու և ապօրինի կերպով սառը զենք պահելու համար Ա. Միքայելյանին առաջադրված մեղադրանքները և դատապարտել երկարատև ազատազրկման:
Նախաքննությամբ պարզվել և հիմնավորվել է, որ 2010թ. ամռանից Ա. Միքայելյանը որոշակի վարձատրության դիմաց, որպես թիկնապահ ծառայություն մատուցելով Հ. Դավթյանին, ամենօրյա հսկողություն է սահմանել վերջինիս կողմից խաբեությամբ պոռնկության շահագործման նպատակով հավաքագրված և շահագործված Ն. Մ.-ի, Ս. Ս.-ի և Լ. Կ.-ի նկատմամբ:
Տեղյակ լինելով Հ. Դավթյանի կողմից Ն. Մ.-ի և Ս. Ս.-ի կյանքի և առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու մասին՝ Ա. Միքայելյանը, ավտոմեքենայով պարբերաբար կայանելով տուժողների բնակության վայրում, նրանց տեղաշարժերի մասին տեղեկացրել է Հ. Դավթյանին, հաճախորդների հետ հանդիպման գնալիս հաճախակի նրանց ուղեկցել է, իսկ հետո դիմավորել՝ նրանց անվտանգությունն ապահովելու նպատակով: Այդկերպ Ա. Միքայելյանը մինչև 2010թ. նոյեմբերի 28-ն օժանդակել է Հ. Դավթյանի կողմից վերոհիշյալ անձանց պոռնկության շահագործմանը:
Ապացուցվել է նաև, որ Ա. Միքայելյանը 2010թ. պատրաստել է մարիխուանա տեսակի թմրամիջոց և ստացված թմրամիջոցը նույն թվականի հոկտեմբեր ամսին հյուրասիրելու եղանակով ապօրինի իրացրել Հ. Դավթյանին, Ն. Մ.-ին, Ս. Ս.-ին և Լ. Կ.-ին:
Բացի դրանից՝ Ա. Միքայելյանը ձեռք է բերել և 2010թ. նոյեմբերի 28-ին կրել սառը զենք հանդիսացող դանակ:
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա Հ. Դավթյանը խաբեությամբ, հետագայում ամուսնանալու կեղծ խոստումով պոռնկության շահագործման նպատակով հավաքագրել է Ն. Մ.-ին, նրան ներգրավել պոռնկության մեջ և տիրացել մարմնավաճառությամբ վերջինիս վաստակած գումարներին: Բացի դրանից՝ ապացուցվել է, որ Հ. Դավթյանը բռնաբարել է Լ. Կ.-ին:
Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճռով Ա. Միքայելյանը հանցավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-132-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 4-րդ կետերով, 266-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 235-րդ հոդվածի 4-րդ մասով: Նրան ՀՀ քրեական օրենսգրքի 66-րդ հոդվածի կարգով պատիժ նշանակվել ազատազրկում՝ 8 տարի ժամկետով:
2011թ. հունիսի 17-ի կրկնակի հանձնաժողովային դատաբժշկական փորձաքննության արդյունքների համաձայն՝ Հ. Դավթյանը տառապում է ձախ քունքածոծրակային բլթերի արտերիո-վենոզ մալֆարմացիա, կայուն մնացորդային երևույթներ տարած ներուղեղային ինքնաբուխ պարենխիմատոզ-սուբարախնոիդալ արյունազեղումից հետո աջակողմյան չափավոր հեմիպարեզ և մասնակի սենսո-մոտոր աֆազիա, ցնցումային համախտանիշ հիվանդություններով, ուստի նա չի կարող մասնակցել քրեադատավարական գործողություններին:
Հ. Դավթյանի մասով որոշում է կայացվել որպես խափանման միջոց կալանավորումը վերացնելու մասին, իսկ 2012թ. փետրվարի 2-ին որոշում է կայացվել քրեական գործով վարույթը ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 31-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետով կասեցնելու մասին:

Mikayelyan Found Guilty of Supporting Exploitation of People through Prostitution, Illegal Selling of Drugs and Keeping of Weapons
The Court sentenced A. Mikayelyan to imprisonment for supporting exploitation of people through prostitution, illegal selling of narcotic drugs and illegal keeping of weapons.
During the preliminary investigation it has been stated that in the summer of 2010 A. Mikayelyan served as a body guard to H. Davtyan and watched N. M., S. S. and L. K. all day long who had been recruited by H. Davtyan for exploitation through prostitution.
He knew that H. Davtyan used violence dangerous for life and health against N. M. and S. S. and parked his car in front of the victims’ houses and informed H. Davtyan about their actions. He also accompanied them when going to the meetings with the customers and then met them in order to provide their security. Thus A. Mikayelyan helped H. Davtyan in the exploitation of the above-mentioned persons till November 28, 2010.
It has also been proved that A. Mikayelyan produced marijuana in 2010 and in October 2010 illegally treated the obtained narcotic drug to H. Davtyan, N. M., S. S. and L. K. Besides, A. Mikayelyan obtained a knife and kept it on 28 November, 2010.
According to the pre-trial evidence H. Davtyan exploited N. M. by promising to marry her, involved her in prostitution and took the money earned by her. In addition, it has been proved that H. Davtyan raped L. K.
The Court of First Instance of Kentron and Nork-Marash administrative districts found A. Mikayelyan guilty according to the RA Criminal Code Articles 38-132, part 2, points 1 and 4, 266, part 1 and 235, part 4 and sentenced him to 8 years in prison.
According to the results of the double forensic examination carried out on 17 June, 2011, H. Davtyan suffers from arteriovenous malformation of left temporal cervical lobes, moderate right-sided hemiparesis and partial sensorimotor aphasia as a result of spontaneous parenchymatous- subarachnoid cerebral haemorrhage and shock syndrome and he was unable to participate in the criminal proceedings.
A decision was made to change A. Davtyan’s pretrial measure and on 2 February, 2012 it was decided to suspend the criminal case pursuant to the Article 31, part 1, point 4 of the RA Criminal Procedure Code.