Հայրն ու միակ որդին զոհվել են մեկ օրվա տարբերությամբ
90-ամյա Ժենյա տատը, կիսամութ սենյակի բազմոցին նստած, միշտ նայում է դռան կողմը: Պարբերաբար լարում է լսողությունը, հայացքն ուղղում դռան կողմն ու տեսնելով, որ դուռը չի բացվում՝ նորից կուչ է գալիս ու սպասում:  Ժենյա տատը սպասում է որդուն ու թոռանը: Նա գիտի, թե հայր ու որդի մեկնել են արտագնա աշխատանքի և շուտով կվերադառնան:
Պահարանի վրա դրված որդու՝ Տիգրանի ու թոռան՝ Կարենի նկարներից, վառվող մոմերից տիկին Ժենյան չի կռահում, որ նրանց այլևս չի տեսնելու: Սենյակի բոլոր անկյուններում Կարենի նկարներն են: Հայր ու որդի զոհվել են մեկ օրվա տարբերությամբ ու տուն չեն գալու:
Արմավիրի մարզի Ծիածան գյուղում են ապրել Տիգրան Սարգսյանն ու նրա 22-ամյա որդի Կարենը: Նույն տանն են ապրում նաև Տիգրանի քույրը՝ Անահիտ Սարգսյանն ու 90-ամյա մայրը: Կարենին 9 տարեկանից պահել է հորաքույրը, քանի որ եղբայրն ամուսնալուծվել է:
Կարենը սովորում էր Հերացու անվան բժշկական համալսարանի 3-րդ կուրսում: Կորոնավիրուսի պատճառով դասերը հեռավար էր եղել, ինչն էլ հնարավորություն էր տվել տղային աշխատանք գտնել, փոքր-ինչ օգնել ընտանիքին:
Տիկին Անահիտը պատմեց, որ Կարենին և իր մյուս եղբորորդուն պատերազմի առաջին օրը՝ սեպտեմբերի 27-ին, որպես պահեստազորային, ծանուցագիր էր եկել: Կարենի հայրն է հորդորել եղբոր որդուն, որ տղայի հետ գնան ծանուցագրերը ստանան: Կարենը Տիգրանի միակ որդին էր, և որևէ մեկի մտքով չէր անցնում, որ այդ ծանուցագրով ներկայանալու է, ու սաստիկ պատերազմը խլելու է նրա կյանքը:
«Մենք չհասկացանք, որ պատերազմ է սկսվել: Ինքս համայնքապետարանում եմ աշխատում, մեզ ասացին, որ եռօրյա հավաք, զինավարժանք է լինելու: Կիրակի օր էր, ես իմ կոտրված ձեռքով եմ ծանուցագրերը տվել եղբորս տղաներին»,- ասում է տիկին Անահիտը:
Ծանուցագիրը ստանալու հենց առաջին օրը տիկին Անահիտի երկու եղբայրների որդիները ներկայացել են: Կարենը, ով որպես բուժակ էր մեկնում, մեկ օր մնացել է Էջմիածնի հավաքակայանում և Արցախ է ուղևորվել հաջորդ օրը՝ սեպտեմբերի 28-ին: Մյուս եղբորորդին մի քանի ժամ ավելի շուտ է գնացել:
Նույն օրը Տիգրանն առանց որևէ մեկին ասելու կամավորագրվել է, որպեսզի մեկնի Արցախ՝ Կարենի մոտ: Տիգրանը 3-րդ կարգի հաշմանդամ էր: Ստենտավորված էր սիրտը, ինսուլտ էր ստացել, սակայն անտեսելով առողջական վիճակը՝ գնացել է որդու հետևից: Տիգրանին՝ որպես վարորդ, Արցախ են տարել հոկտեմբերի 3-ին:
Կարենն իմացել է, որ վատառողջ հայրը նույնպես մեկնում է Արցախ և sms-ով բարկացել է հորաքրոջ վրա՝ պահանջելով հորը թեկուզ նկուղում փակել, որպեսզի չգնա, քանի որ ադրբեջանցիների թիրախում են վարորդներն՝ իրենց ավտոմեքենաներով: Անահիտ Սարգսյանը չի կարողացել եղբորը հետ պահել մեկնելու մտքից:
«Մինչև վերջին օրը Կարենն ինձ չի ասել, որ իրենց մոտ ահավոր վատ է: Մենք հետո ենք այդ մասին իմացել: Մեզ տեղն էլ չի ասել, թե որտեղ է: Հոկտեմբերի 13-ին ժամը 07:30-ին իր քավորին sms-ով է տեղեկացրել, որ գտնվում են Ջաբրայիլի մոտակայքում»,- պատմում է տիկին Անահիտը, հավելելով, որ Տիգրանը նույնը օրը ևս Ջաբրայիլ (Մեխակավան) է գնացել՝ նպատակով, որ կտեսնի որդուն:
Դրանից 3 օր առաջ, Տիգրանն ավտոմեքենայով իրենց համայնքի զոհվածներից մեկին է տեղափոխել Գորիսի դիահերձարան: Այնտեղ տեսնելով Տիգրանի առողջական վիճակը՝ Ծիածանի համայնքապետը, համագյուղացիները խնդրել են, որ վերադառնա: Տիկին Անահիտը ևս հեռախոսով խնդրել է եղբորը, որ տուն գա:
«Ինձ ասում էր՝ դուք տունը նստած չեք պատկերացնում, թե ինչ է կատարվում: Իմ աչքի առաջ 18 տարեկան երեխեքը զոհվում են, ես ոնց թողնեմ, գամ: Իրենց ծնողներին ի՞նչ եմ ասելու: Ինձ չեն ասի, որ դու դասալիք ես, փախար, մեր երեխեքը զոհվեցին»,- հուզված պատմում է Անահիտ Սարգսյանը:
Հոկտեմբերի 13-ի առավոտյան Տիգրանը զանգել է քրոջն ու ասել, որ հրամանատարը պահանջել է տուն վերադառնալ: Ոտքերն այտուցվել են, արդեն դժվարությամբ է քայլում:
«Ոնց էինք ուրախացել, որ Տիգրանը տուն է գալու: Բայց մեղքի զգացում ունեմ հիմա, Տիգրանին ասացի՝ Կարենին առանց տեսնելո՞ւ ես գալու: Պատասխանեց, թե Կարենիս կտեսնեմ: Դա եղել է մեր վերջին խոսակցությունը: Այդ օրը Տիգրանը զոհվել է, լուրն իմացել ենք հոկտեմբերի 14-ին»,- նշում է քույրը:
Իսկ Կարենի հետ հեռախոսով վերջին անգամ խոսել է հոկտեմբերի 13-ի երեկոյան: Տիկին Անահիտը զրույցից տպավորություն է ստացել, որ եղբորորդին վատ կանխազգացում ունի. «Ասում էր՝ հոք ջան, ամեն ինչ լավ ա, դու քեզ լավ նայի, քեզ տեր կանգնի: Բարկացա իր վրա, թե ինչու է այդպես խոսում, ոնց որ հրաժեշտի խոսք ասեր: Վերջում էլ հարցրեց, թե հայրն ինչպես է, ասել եմ, որ առավոտյան եմ հետը խոսել, լավ է: Վերջ, էլ կապ չի եղել: Մեզ ասացին, որ գնացել է որպես բուժակ, սակայն հետո իր ընկերները տեսանյութեր ցույց տվեցին, որ հրանոթի վրա է եղել: Ինքը ժամկետային բուժակ է ծառայել, ավտոմատից բացի՝ ուրիշ զենք չի տեսել, ո՞նց էր հրանոթ կրակում»:
Տիկին Անահիտը պատմեց, որ Տիգրանի դին զոհվելու հաջորդ օրը տեղափոխել են Էջմիածին: Նրա դեմքը բաց է եղել, ճանաչելի: Սակայն, իր պահանջով 6 օր պահել են դիահերձարանում, որպեսզի միակ որդուն՝ Կարենին գտնեն, որ հոր հուղարկավորությանը մասնակցի, հակառակ դեպքում երբեք իրեն չէր ների: Սակայն, այդպես էլ Կարենին չեն կարողացել գտնել ու Տիգրանին հուղարկավորել են արդեն փակ դագաղով:
«Ամեն օր հույսով սպասում էի: Ինձ ասում էին, որ տղաների հեռախոսները ձեռքներից վերցրել են, անտառներում են թաքնվել, վտանգավոր է, չեն կարողանում կապի դուրս գալ: Ես էլ անհամբեր սպասում էի, որ Կարենս պիտի զանգի: Ինքը շատ գաղտնապահ էր, ոչ մի բառ չէինք իմանում իրանից: Միևնույն ժամանակ կյանքով լեցուն էր, աշխույժ, իրեն սիրել էր տալիս: Մտածում էինք, որ գլխի ճարը կտեսնի»,- ասում է տիկին Անահիտը:
Հորաքույրը հետո է իմացել, որ Տիգրանի հոգեհանգստի օրը, Կարենի մայրիկին տարել են Երևան՝ ԴՆԹ-ի նմուշ հանձնելու: Հենց այդ նմուշի հիման վրա էլ Կարենի դին գտել են նոյեմբերի 18-ին՝ իր մասին վերջին տեղեկությունից 36 օր անց: Մինչ այդ, Ծիածանում բոլորն արդեն խոսել են, որ տղան զոհվել է, բայց քանի որ դիակը չի եղել, ավելի շատ անորոշություն է եղել:
«Ես հիմա էլ անորոշության մեջ եմ, ոչ մի բան իրար չի համապատասխանում: Ինչու դիակը նույն օրը չեն տեղափոխել, երբ գիտեին որ զոհվել է, ինչու՞ նույն օրը չասացին, որ զոհվել է: Հիմա ես չեմ հավատում, որ իմ Կարենը զոհվել է, այդ ԴՆԹ-ին էլ չեմ հավատում, ինչ սխալ ասես այս ընթացքում եղել է: Ինչ-որ մի ներքին ձայն ինձ ասում է, որ Կարենս ողջ է, ինքը չէր կարող ինձ մենակ թողել: Մութ պատմություն է, չեմ հասկանում»,- արցունքն աչքերին՝ ասում է տղայի հորաքույրը:
Կարենի դիակը գտնելու և հուղարկավորելու օրերին տիկին Անահիտն ասում է, որ երազ է տեսել. Կարենը վիրավոր էր՝ ձեռքն ու ոտքը, գլուխը վիրակապած: Տիկինն ասում է, որ իրեն ինչ-որ բան է կատարվում, ներքին ինքնազգացողությունը միշտ դեմ է գնում արձանագրվածին: Նշում է, թե այդ ամենով հանդերձ, սթափ է, խելքը չի կորցրել:
Օրեր անց տիկին Անահիտի սոցիալական ցանցերից մեկի էջին նամակ է եկել և մի ռուս կին, ով ճանաչել է Տիգրանին, պատմել է, որ գուշակել է Տիգրանի մահը, իսկ Կարենի մասին պատմել է այն ամենը, ինչ նույնությամբ տիկին Անահիտը երազում տեսել էր, այսինքն վիրավոր ՝ ձեռքն ու ոտքը, գլուխը՝ վիրակապած:
Տիկին Անահիտն ասում է, որ եղբոր դիակի հետ, անձնական իրերը ևս փոխանցել էին իրենց, բացի հեռախոսներից: Նոյեմբերի սկզբին, երբ արդեն Տիգրանին հուղարկավորել են, նրա հեռախոսից հաղորդագրություն է ստացվել պարզ հայերենով գրված, թե հայեր սպիտակ դրոշներով հանձնվեք ադրբեջանցի զինծառայողներին: Հետո ԱԱԾ-ի միջոցով պարզել են, որ հեռախոսն ադրբեջանցիների մոտ է: Իսկ Կարենից ոչ մի իր իրենց չի փոխանցվել, ոչինչ չեն տեսել:

One Day Apart: Father and Only Son Killed in Artsakh War
Ninety-year-old Zhenya Sargsyan sits in a dimly lit room waiting for her son and grandson to return.
She strains to hear any movement at the door. Hearing none, she settles back down in her chair.
Mrs. Sargsyan believes her son Tigran and grandson Karen are working somewhere abroad and will soon return. The two died, one day apart, in the recent Artsakh war
The old woman has no inkling of the truth. She seems to overlook the photos of Tigran and Karen on the chest of drawers and the lit candles. If she does, she doesn’t put two and two together, that they won’t be coming home.
Tigran Sargsyan and his 22-year-old son Karen lived in Tziatzan, a village in Armenia’s Armavir Province.
Tigran's sister, Anahit Sargsyan, and their 90-year-old mother live in the same house.
Karen was a third-year student at Yerevan’s Heratsi Medical University. Classes were online, allowing him to work part-time and support the family a bit.
Anahit Sargsyan says Karen and her other nephew received a mobilization notice on the first day of the war, September 27, as reservists.
Karen was Tigran’s only son. Nobody imagined that the notice would be so life changing.
"We did not realize that a war had broken out. I work in the community hall. We were told that there would be a three-day gathering and military training,” says Anahit Sargsyan.
Karen left for Artsakh the next day, on September 28. He was to serve as a paramedic. The other nephew left a few hours earlier.
Tigran Sargsyan volunteered for the war that same day. He told no one. Tigran, who had suffered a stroke and was fitted with a stent, was accepted and left for Artsakh on October 3 as a driver.
Karen found out that his father was also leaving for Artsakh. Anahit Sargsyan could not stop her brother from going.
"Until the last day, Karen did not tell me that their situation was quite bad. We found out later. We were never told where he was. On October 13, at 07:30, he informed his godfather by text message that they were near Jabrayil," says Anahit Sargsyan, adding that Tigran had gone to Jabrayil (Mekhakavan) the same day to see his son.
Three days earlier, Tigran had driven the body of a soldier from Tziatzan to the Goris morgue.
Tziatzan’s mayor and relatives of the dead soldier were on hand to take the body. Seeing Tigran's poor health, they pleaded with him to return home. Anahit Sargsyan also called her brother, asking him to come back.
"He would tell me that sitting at home, we couldn’t imagine what was happening. He said that he’d witnessed eighteen-year-old kids being killed. ‘What will I tell their parents?’ he’d ask,” says Anahit Sargsyan.
On the morning of October 13, Tigran called his sister and said that the unit commander had demanded that he return home. His legs were swollen, and he had difficulty walking.
“We were so pleased that Tigran was coming home. But now, I feel guilty. I asked him if he’d be returning without seeing Karen. He replied that he would see Karen. That was our last conversation. Tigran died that day. We heard the news on October 14," says the sister.
The last time Anahit Sargsyan talked to Karen on the phone was on the evening of October 13. She got the feeling that something was not right.
"He’d say that everything was alright and that I should take care of myself. Got mad at him for saying this, as if it was a final farewell. He asked how his father was, and I said that I had talked to him in the morning, that he was fine. We were told he had gone as a paramedic, but then his friends showed videos of him on a cannon. He served as a conscript paramedic. He never fired anything but a machine gun. So, what was he doing shooting artillery?” Anahit Sargsyan asks.
She says that her brother’s body was transferred to Etchmiadzin the day after he died. However, at her request, he was kept in the morgue for six days. Karen was never found.
"I waited every day with hope. I was told that the boys' phones had been taken from them. They were hiding in the woods, it was dangerous. They could not get in touch. I waited impatiently for Karen to call. He was very secretive. We did not hear a word from him. At the same time, he was full of life. We thought he would make it through somehow,” says Anahit Sargsyan.
She later found out that on the day of Tigran's funeral, Karen's mother was summoned to Yerevan for a DNA test.
Based on the results, Karen’s body was identified Karen's body was identified on November 18, thirty-six day after anyone had heard from him.
"I am still in a state of uncertainty. Nothing jives. Why didn't they move the body the same day? Why didn’t they report news of his death the same day? I don’t believe that my Karen was killed. I don’t believe in the DNA results. An inner voice tells me that Karen is alive. He could not leave me alone. It's a dark story, I don't understand," says a tearful Anahit Sargsyan.
She says that personal belongings, except for phones, were shipped back along with her brother's body.
In early November, when Tigran had already been buried, an SMS was received from his phone in Armenian calling on Armenians to give themselves up, carrying white flags, to Azerbaijani servicemen.
She found out later, through Armenia’s National Security Service, that the phone was in the hands of the Azerbaijanis.