ՄԻՊ-ը գնահատում է քաղաքաշինության նախարարությանը
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գնահատականը ՀՀ քաղաքաշինության նախարարության գործունեության ոլորտում 2011թ. զարգացումներին
ՀՀ քաղաքաշինության նախարության գործունեության ոլորտում առկա թերություններն ու խնդիրները
- Նախարարության կողմից չի իրականացվել պատշաճ վերահսկողություն նախագծային փաստաթղթերի` քաղաքաշինական նորմերին համապատասխանության ապահովման ուղղությամբ:
- Նոր կառուցվող շենքերի մեծ մասը մատչելի չեն հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար:
- Պատշաճ վերահսկողություն չի իրականացվել համայքների ղեկավարների` ինքնակամ շինարարության կանխարգելման, կասեցման և հետևանքների վերացման պարտականության կատարման նկատմամբ:
- Նախարարության կողմից լիցենզավորված տարբեր կազմակերպություններ նույն շենքի վթարայնության աստիճանի վերաբերյալ քաղաքացիներին տվել են տարբեր եզրակացություններ:
- Աղետի գոտու բնակավայրերում բնակարանների արտահերթ հատկացման հերթացուցակում վերահաշվառելու գործընթացում առաջացել են հիմնավոր դժգոհություններ:
- Չեն ընդունվել «Քաղաքաշինական գործունեության հսկողության և վերահսկողության մասին», ինչպես նաև «Ճարտարապետության մասին» ՀՀ օրենքները:
Նախարարության նախաձեռնությամբ ՀՀ կառավարությանն է ներկայացվել մի շարք օրենքների և ենթաօրենսդրական ակտերի նախագծեր, որոնք ուղղված են հատուկ կարգավորման ենթակա տարածքներում ՀՀ համայնքների կողմից իրականացվող քաղաքաշինական գործունեության, միասնական պահանջների և չափորոշիչների սահմանմանը, քաղաքաշինական փաստաթղթերի համաձայնեցման գործառույթների օպտիմալացմանը, դրանց իրագործման ժամկետների կրճատմանը, ինքնակամ շինարարության դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացմանը, ավարտված շինարարության շահագործման փաստագրման ընթացակարգի ժամկետների կրճատմանը և այլն:
Արձանագրված դրական զարգացումները, թերություններն ու խնդիրները ներկայացված են ոչ սպառիչ։ Տարեկան զեկույցի սույն բաժինն (25) ամբողջությամբ կարող եք կարդալ http://pashtpan.am/pages/downloadPdf/file_id/635 հասցեով։

Human Rights Defender Assesses 2011 Activities of Ministry of Urban Development
• The Ministry has not carried out a proper control over the assurance of project documents’ compliance with the urban development norms.
• Most of the buildings under construction are not available for people with disabilities.
• Proper supervision has not been carried out towards the community leaders’ obligations to prevent and suspend arbitrary constructions, and eliminate the consequences.
• Different organizations licensed by the Ministry gave different conclusions to citizens on the level of emergency of the same building.
• There are profound complaints concerning the process of re-registration in the lists providing special housing in the disaster zone areas.
• The RA Law “About Control and Supervision of Urban Planning Activities,” as well as a law “About Architecture” have not been adopted.
A number of law drafts and sub-acts were introduced to the RA Government by the initiative of the Ministry, which aim at definition of the joint requirements and standards and urban planning activities carried out by RA communities in territories subject to specific regulations, at optimizing the functions of construction documents coordination, reductions of terms of their implementation, increasing the effectiveness of fighting against arbitrary construction, reduction of the terms of documentation procedures of exploitation of a completed construction, etc.
The list of the identified positive developments, gaps and shortcomings is not exhaustive. The introduced Chapter (25) of the HRD Annual Report 2011 is available in full at http://pashtpan.am/pages/downloadPdf/file_id/635.