Աջակցություն կստանան ռազմական գործողությունների հետևանքով վնասվածք կամ խեղում ստացած զինծառայողները
Գործադիրի դեկտեմբերի 17-ի նիստում ընդունված որոշմամբ հաստատվեց Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հետևանքով վնասվածք կամ խեղում ստացած զինծառայողների աջակցության միջոցառումը։
Գործող իրավակարգավորումների համաձայն՝ սեպտեմբերի 27-ին սկսված ռազմական գործողությունների հետևանքով վնասվածք կամ խեղում ստացած 1-ին կամ 2-րդ խմբի հաշմանդամ ճանաչված զինծառայողների սոցիալական պաշտպանությունն իրականացվում է Զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման հիմնադրամի միջոցների հաշվին։
«Մինչև հաշմանդամության խմբի ստացումը, վնասվածք կամ խեղում ստացած զինծառայողները հնարավորություն կունենան հիմնադրամի կողմից ստանալ աջակցություն առավելագույնը 6 ամիս ժամկետով: Հիմնադրամն այս պահին աջակցություն տրամադրում է յուրաքանչյուր ամիս 100 000 դրամի չափով: ՄԻջոցառման համաձայն՝ այդ գումարին կավելացվի ևս 200 000 դրամ պետական բյուջեից: Քաղաքացիները հնարավորություն կունենան ստանալ 300 000 դրամ մինչև հիմնադրամի հիմնական շահառու դառնալը»,- հայտնեց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարը:

Военнослужащим, получившим ранения или увечья вследствие военных действий, будет оказана помощь
Военнослужащим, получившим ранения или увечья вследствие развязанных Азербайджаном 27 сентября военных действий, будет оказана помощь. Такое решение принято на заседании правительства в четверг, 17 декабря.
Согласно действующему порядку, социальная поддержка военнослужащих, признанных инвалидами 1-ой и 2-ой групп, оказывается Фондом страхования ущерба, причиненного жизни или здоровью военнослужащих.
“До получения группы инвалидности военнослужащие будут получать помощь Фонда в течение максимум шести месяцев. В настоящее время им ежемесячно выплачивается по 100 тысяч драмов. В соответствии с утвержденным мероприятием сумма увеличится на 200 тысяч драмов за счет средств из госбюджета. До того, как стать основными бенефициарами Фонда, военнослужащие будут получать по 300 тысяч драмов”,- сообщил министр.