ՊՆ. սահմանի որոշ հատվածներում կտեղակայվեն ռուս սահմանապահներ
Սյունիքի մարզ կատարած այցի շրջանակում դեկտեմբերի 17-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել զորամիավորման հրամանատարի, Սյունիքի մարզպետի և ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի տարածքային ստորաբաժանման հրամանատարի մասնակցությամբ:
ՊՆ տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման, նոր ձևավորվող բնագծերում զինված ուժերի ստորաբաժանումների և սահմանապահ զորքերի տեղակայման հարցեր:
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը հանձնարարականներ է տվել սահմանային բանակցություններին մասնակցող բարձրաստիճան սպաներին զորքերի տեղակայման, պահպանության տեղամասերի ստեղծման, ըստ ուղղությունների՝ նոր միավորների ձևավորման գործընթացի վերաբերյալ: Զորամիավորման հրամանատարը և Սյունիքի մարզպետը ներկայացրել են վիճահարույց որոշ հատվածներում իրականացվող աշխատանքները, ընդգծել, որ կողմերի միջև սահմանային քննարկումները շարունակվում են:
Վաղարշակ Հարությունյանը հանդիպել է նաև ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի սպաներին, անդրադարձել Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհի հսկողությանը, Հայաստանի՝ Ադրբեջանի հետ սահմանին ռուս սահմանապահների տեղակայման ծրագրին, ինչպես նաև պատերազմի հետևանքով անհայտ կորած անձանց որոնողական աշխատանքներին և առաջիկա անելիքներին:

На некоторых участках границы будут размещены российские пограничники – МО
17 декабря министр обороны Армении Вагаршак Арутюнян в рамках визита в Сюникскую область провел рабочее совещание с командующим войсковым объединением и командиром территориального подразделения пограничных войск Службы национальной безопасности РА.
Согласно сообщению Минобороны, в ходе совещания обсуждались вопросы, связанные с демаркацией границы между Арменией и Азербайджаном, дислокацией подразделений и пограниичных войск вооруженных сил на вновь сформированных рубежах.
Руководитель оборонного ведомства отдал поручения участвующим в пограничных переговорах высокопоставленным офицерам, которые касались размещения войск, охране участков и других вопросов.
Командующий войсковым объединением и губернатор Сюника представили работы, проведенные на некоторых спорных участках, отметив, что пограничные обсуждения между сторонами продолжаются.
Вагаршак Арутюнян встретился также с офицерами миротворческого контингента Российской Федерации, с которыми обсудил вопросы контролирования дороги Горис-Степанакерт, размещения российских пограничников на границе Армении и Азербайджана, а также работы по поиску пропавших без вести военнослужащих.