Անհետ կորած համարվող 6 զինծառայող վերադարձավ հայրենիք
Թշնամու վերահսկողության տակ անցած տարածքներում իրականացվող որոնողական աշխատանքների արդյունքում ԱՀ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության, Արցախում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ռուսական զորակազմի և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ջանքերով ավելի քան 70 օր անհայտության մեջ գտնվող ժամկետային 6 զինծառայողներ՝ Արսեն Կարենի Այվազյանը, Դավիթ Գեղամի Սահակյանը, Նիկոլայ Սեյրանի Ստեփանյանը, Արթուր Գարիկի Հարությունյանը, Արման Արշակի Արմաղանյանը և Ռուսլան Սարգիսի Թումանյանը քիչ առաջ վերադարձան Հայրենիք: Այս մասին հաղորդում է Արցախի Արտակարգ իրավիճակների ծառայությունը։
Տղաները բուժզննման կարիք ունեն: ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը և ԱԻ պետական ծառայության տնօրեն գեներալ-մայոր Կարեն Սարգսյանը ծնողների հետ մեկտեղ նրանց ուղեկցել են Ստեփանակերտի հանրապետական բժշկական կենտրոն: Վերջիններս առայժմ կմնան բժիշկների հսկողության տակ:
Նախագահ Հարությունյանը և ծառայության տնօրեն Կարեն Սարգսյանն իրենց երախտագիտությունն են հայտնել Արցախում ռուսական խաղաղապահ առաքելությունն իրականացնող զորակազմի հրամանատար Ռուստամ Մուրադովին, տղաների գտնվելու վայրն ուղեկցած Արթուր Բաղդասարյանին և Թեմուր Արզումանյանին:
Կարեն Սարգսյանը զրուցել է նաև անհետ կորած կամ գերության մեջ հայտնված զինծառայողների հարազատների հետ, վստահեցրել, որ ինչպես ծառայությունը՝ որպես գործուն մասնակից, այնպես էլ բանակցող կողմերը գործի են դրել ամբողջ ներուժը որպեսզի օր առաջ բոլոր գերեվարված զինծառայողները վերադարձվեն հայրենիք, իսկ անհետ կորածների ուղղությամբ որոնողափրկարարական աշխատանքները շարունակվում են ամեն օր:

6 призывников, пропавших без вести, более 70 суток вернулись на родину
В результате поисковых операций, проведенных на перешедших под контроль противника территориях, 6 призывников: Айвазян Арсен Каренович, Саакян Давид Гегамович, Степанян Николай Сейранович, Арутюнян Артур Гарикович, Армаганян Арман Аршакович, Туманян Руслан Саргисович пропавших без вести более 70 суток, усилиями Государственной службы по чрезвычайным ситуациям РА, российских войск, выполняющих миротворческую миссию в Арцахе и Международного комитета Красного Креста вернулись на родину.
Есть необходимость в медицинском обследовании парней. Президент РА Араик Арутюнян и директор Государственной службы по чрезвычайным ситуациям генерал-майор Карен Саркисян вместе с родителями сопровождал героев в Республиканский медицинский центр.
Последние пока останутся под контролем врачей.
Президент Арутюнян и директор службы Карен Саркисян поблагодарили командира российской миротворческой миссии в Арцахе Рустама Мурадова, а так же сопровождавших на место пребывания парней Артура Багдасаряна и Темура Арзуманяна.
Карен Саркисян также провел беседу с родственниками пропавших без вести или захваченных в плен военнослужащих, заверив, что служба в качестве активного участника, и стороны переговоров используют весь свой потенциал для возвращения всех захваченных военнослужащих на родину, а поисково-спасательные операции для обнаружения без вести пропавших продолжаются ежедневно.