Պաշտպանը գնահատում է Երևանի քաղաքապետարանին
Երևանի Քաղաքապետարանի և այլ տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործունեության ոլորտում առկա թերություններն ու խնդիրները
Քաղաքապետարանի կողմից անբավարար վերահսկողության արդյունքում բազմաբնակարան շենքերի բակային տարածքներում և խաղահրապարակներում հաճախ իրականացվել են ինքնակամ շինարարական աշխատանքներ, որոնք ժամանակին չեն կանխվել:
Քաղաքապետարանը կրպակների ապամոնտաժման ծրագիրն իրականացնելիս հիմնականում չի ապահովել անհրաժեշտ իրավական ընթացակարգերը, ինչի հետևանքով խախտվել են համապատասխան անձանց իրավունքները, և առաջացրել սոցիալական լարվածություն:
Չի սահմանվել Հայաստանի Հանրապետության անունից հանդես եկող լիազոր մարմինը, որը պատշաճ հսկողություն պետք է իրականացներ բացառիկ՝ գերակա հանրային շահ ճանաչված տարածքում կառուցապատողների` օրենքով կամ պայմանագրով սահմանված պարտավորությունների կատարման նկատմամբ:
Երևանի քաղաքապետարանը բավարար չափով չի վերահսկել համատիրությունների և բազմաբնակարան շենքերի կառավարման մարմինների գործունեությունը` կապված շենքերի ընդհանուր բաժնային սեփականություն հանդիսացող գույքի պահպանմանը ներկայացվող պահանջների ու դրանց ապահովմանն ուղղված վերանորոգման և կանխարգելիչ միջոցառումների իրականացման հետ:
Առանձին դեպքում (Կոմիտաս 26 հասցեում) քաղաքացուն տրամադրվել է շինարարական աշխատանքներ իրականացնելու թույլտվություն տվող քաղաքաշինական փաստաթղթեր, որոնք հետագայում նույն մարմնի կողմից վերացվել են` օրենսդրության պահանջների խախտմամբ տրված լինելու պատճառաբանությամբ:
Երևանի քաղաքապետարանը ոչ բոլոր դեպքերում է վարչական պատասխանատվության ենթարկել քաղաքաշինական և վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսդրության խախտումներ թույլ տված անձանց: Այսինքն՝ դրսևորել է խտրական և կամայական մոտեցում:
Մտահոգիչ է Երևանում հասարակական տրանսպորտի վիճակը: Բավարար չափով չեն իրականացվել հասարակական տրանսպորտի շահագործումը բարելավելու, կառավարումն առավել արդյունավետ դարձնելու և ուղևորափոխադրումների որակը բարձրացնելու աշխատանքները:
Երևանի քաղաքապետարանը չի իրականացրել քաղաքային նշանակության քաղաքաշինական օբյեկտները, և հասարակական տրանսպորտը հաշմանդամների ազատ տեղաշարժմանը հարմարեցնելու ծրագրեր, որի հետևանքով շարունակել են խախտված մնալ վերջիններիս իրավունքները:
Համայնքներում իրականացվել են կանաչապատման և բարեկարգման աշխատանքներ:
Վերականգնվել, կահավորվել և կառուցվել են հասարակական տրանսպորտի նոր կանգառներ:
Քաղաքապետարանը բարեգործական հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ՝ կարողացել է լուծել թափառական կյանքով ապրող անօթևանների կացարանի, սննդի, հիգիենայի, խնամքի և առաջին անհրաժեշտության այլ հիմնախնդիրներ:
Ծայրահեղ կարիքի մեջ գտնվող երեխաներին աջակցություն ցուցաբերելու համար մշակվել և քաղաքապետարանի կայքէջի միջոցով գործողության մեջ է դրվել «Ցանկությունների իրականացում» բարեգործական նախագիծը:

RA Human Rights Defender Assesses 2011 Activities of the Yerevan Municipality and Other Local Bodies
As a result of the Municipality’s insufficient supervision, arbitrary constructions were often carried out in the yards of multi-residential buildings and also playgrounds, and these works were not prevented.
While implementing the project of dismantling of kiosks, the Municipality mainly did not ensure the necessary legal procedures, as a result of which the corresponding people’s rights were violated causing social tension.
The authorized body, acting on behalf of the Republic of Armenia, was not defined, which should have to carry out a proper supervision of implementation of obligations of builders prescribed by law or contract in the territory considered as territory of supreme public interest.
YerevanMunicipalitydid not sufficiently carry out control over activities of governing bodies of condominiums and residential buildings in the respect with implementation of renovation and preventive measures towards property (general equity-owned buildings) maintenance requirements and their assurance.
In certain cases (address: Komitas 26) a citizen was provided with planning documents giving permission to carry out construction works, which were subsequently eliminated by the same body due to reasoning that it had been given with some legislative violations.
YerevanMunicipalitynot in all cases subjected to administrative responsibility the persons who had made urban development and administrative legislative violations. That is, a discriminatory and arbitrary approach was demonstrated.
The public transport situation inYerevanis very concerning. Sufficient measures have not been taken to improve the exploitation of public transport, to make the management more effective and enhance the quality of passenger transportation.
YerevanMunicipalitydid not carry out programs to adapt urban development facilities of urban significance and also public transport for free movement of people with disabilities people, and as a result the latter’s rights continued being violated.
Landscaping and reconstruction actitivies have been carried out in communities.
New public transport stops have been restored, furnished and constructed.
The Municipality, in cooperation with a charitable foundation, managed to solve accommodation, food, hygiene, care and other essential issues of homeless people.
The charitable program “Wish Implementation” was elaborated and put into action through the Municipality website aiming to support children in extreme need.