Պահեստազորի զինծառայողների աշխատավարձերն ուշանում են ցուցակների ճշտման պատճառով
Ռազմական դրությամբ պայմանավորված՝ ծրագրավորող Դերենիկ Խաչատրյանն արդեն երկու ամիս զինվորական ծառայության է անցել։ Որպես պահեստազորային զինծառայող՝ Դերենիկը հոկտեմբերի 22-ին Հայաստանից զորակոչվել է բանակ՝ պատերազմական գործողություններին մասնակցելու համար։ Դերենիկը մասնակցել է Զանգելանի ուղղությամբ տեղի ունեցող մարտական գործողություններին, իսկ այժմ սահմանապահ ծառայություն է իրականացնում Սյունիքի մարզում։
Դերենիկի մյուս եղբայրը ևս պահեսազորի կազմում ծառայություն է իրականացնում։ Եղբայրները տան միակ աշխատողն են, իրենց խնամքին ունեն ծնողներ, անչափահաս քույր և տատիկ։
Պահեստազորային կազմում ծառայություն իրականացնող զինծառայողներին պետությունը պետք է վճարի։
Սակայն Դերենիկն ու եղբայրը մինչ օրս չեն կարողանում ստանալ այդ վարձատրությունը։ Դերենիկ Վարդանյանը չգիտի՝ որքան է իր վարձատրությունը, վճարման համար էլ տարբեր ժամկետներ են նշվում։
«Դեռ նոյեմբերին ասում էին՝ նոյեմբերի 17-ին պետք է վճարեն, հետո՝ դեկտեմբերի 2, հետո՝ դեկտեմբերի 11, հետո՝ դեկտեմբերի 17։ Երկու օր առաջ էլ ասացին՝ գումարն անպայման կլինի, թեկուզ հունվարի վերջ։ Նաև տեղյակ չենք, թե որքան են վճարելու, օրը ինչքան գումար է հաշվարկվում։ Միայն ասել են բանկերի անունները ու գնացեք, փորձեք այնքան, մինչև գումարը կնստի»,-ասում է Դերենիկ Խաչատրյանը։
Պահեստազորային կազմում ծառայություն իրականացնող այլ զինծառայողներ էլ են դիմել «Հետք»-ին՝ վարձատրության խնդրով։
Պաշտպանության նախարարությունից «Հետքին» պարզաբանեցին, որ ընդհանուր առմամբ վճարումները սկսվել են դեկտեմբերի 17-ից։ Ցուցակների ճշգրտման պատճառով, ըստ նախարարության, անճշտություններ կարող են լինել։ Նման դեպքերում ՊՆ-ից զինծառայողներին հորդորում են դիմել կամ իրենց զորակոչած զորամասեր, կամ պաշտպանության նախարարություն։

Выплата зарплаты резервистам запаздывает из-за уточнения списков
В связи с начавшейся в сентябре войной в Арцахе программист Дереник Хачатрян два месяца назад был призван на военную службу. С 22 октября он как резервист участвовал в военных действиях. Воевал в Зангелане, а сейчас несет службу на границе в Сюникской области. Брат Дереника тоже был призван в армию как военнослужащий резерва. Братья – единственные работники в семье. На их иждивении находятся родители, несовершеннолетняя сестра и бабушка,
Несущим службу в составе резерва военнослужащим государство платит зарплату, однако ни Дереник, ни его брат до сих пор не получили деньги. Им называют разные сроки выплаты зарплаты. “В ноябре сказали, что заплатят 17 ноября, потом – 2 декабря, после этого – 11 декабря, 17 декабря… А два дня назад заявили, что деньги обязательно выплатят, возможно, в конце января. Кроме того, мы не знаем, сколько нам должны заплатить, как рассчитывается плата за один день службы. Нам лишь сообщили названия банков и сказали: пробуйте до тех пор, пока деньги не поступят на ваш счет”,- рассказал нам Дереник Хачатрян.
По вопросу получения зарплаты в редакцию Hetq.am обратились и другие резервисты.
В минобороны нам сообщили, что выплата денег началась 17 декабря. Однако из-за уточнения списков возможны неточности, поэтому министерство обороны призвало военнослужащих в таких случаях обращаться либо в призвавшие их на службу военные части, либо в МО.