ՄԻԵԴ-ը բավարարել է ՀՀ Կառավարության ներկայացրած հերթական դիմումը՝ պահանջելով Ադրբեջանից մինչև դեկտեմբերի 28-ը ռազմագերիների վերաբերյալ տեղեկատվություն տրամադրել
Դեկտեմբերի 18-ին ՄԻԵԴ-ում ՀՀ Ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանի՝ Խծաբերդում շրջափակման մեջ հայտնված 62 զինվորականների ազգականների հետ Գյումրիում կայացած հանդիպումից անմիջապես հետո ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի Գրասենյակի կողմից նախապատրաստվել է զինվորականներից 53-ի վերաբերյալ Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոց կիրառելու դիմումը և անհրաժեշտ ապացույցների հետ միասին ներկայացվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, մնացած ինը զինվորականների մասով միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին դիմում ներկայացվել է փաստաբանների կողմից: Այս մասին տեղեկացնում է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը:
Դեկտեմբերի 21-ին ՄԻԵԴ-ը բավարարել է Կառավարության կողմից ներկայացված հերթական դիմումը՝ պահանջելով Ադրբեջանի կառավարությունից մինչև դեկտեմբերի 28-ը ռազմագերիների վերաբերյալ տեղեկատվություն և բժշկական փաստաթղթեր տրամադրել, ինչպես նաև տեղեկություն հայտնել վերջիններիս փոխանակման ժամկետների վերաբերյալ:

ЕСПЧ удовлетворил очередное заявление правительства Армении, потребовав от Азербайджана до 28 декабря предоставить информацию о военнопленных
Офис представителя Армении в Европейском суде по правам человека сразу после состоявшейся 18 декабря в Гюмри встречи представителя РА в ЕСПЧ Егише Киракосяна с родственниками 62 попавших в окружение в Хцаберде военнослужащих подготовил заявление о применении к Азербайджану промежуточной меры по части 53 военнослужащих, которое вместе с необходимыми доказательствами было представлено в Евросуд. Заявление о применении промежуточной меры по части остальных девяти военнослужащих представили адвокаты. Об этом сообщает офис представителя Армении в ЕСПЧ.
21 декабря Европейский суд по правам человека удовлетворил очередное заявление правительства Армении, потребовав от правительства Азербайджана до 28 декабря предоставить информацию и медицинские документы по военнопленным, а также сообщить сведения о сроках обмена военнопленными.