Ապրիլի 13-ից փոխվում Է ԱՄՆ մուտքի արտոնագրերի միջնորդավճարի չափը
Երկու շաբաթից՝ ապրիլի 13-ից, ԱՄՆ պետքարտուղարությունը կփոփոխի արտոնագրերի միջնորդավճարի չափը: Ոչ ներգաղթային արտոնագրերի և սահմանահատման քարտերի համար նախատեսված միջնորդավճարները կբարձրանան, մինչդեռ բոլոր տեսակի ներգաղթային արտոնագրերի համար նախատեսված միջնորդավճարները կնվազեցվեն:
Պետքարտուղարությունը հնարավորության սահմաններում պետք է կարողանա միջնորդավճարների հավաքագրման միջոցով  վերականգնել արտոնագրերի ձևակերպման համար ծախսված միջոցները: Ներկա պահին  գանձվող միջնորդավճարները բազմաթիվ պատճառներով չեն ծածկում արտոնագրերի ձևակերպման համար ծախսված միջոցները: Ոչ ներգաղթային արտոնագրերի միջնորդավճարների ավելացումը կնպաստի ծառայությունների ավելացմանն ու ընդլայնմանն արտասահմանում, ինչպես նաև, անհրաժեշտության դեպքում, աշխատողների թվի ավելացմանը` արտոնագրերի աճող պահանջարկը բավարարելու համար:
Չնայած հիմնականում ներգաղթային արտոնագրերի  համար նախատեսված միջնորդավճարների ավելացմանը`  E տեսակի արտոնագրերի (պայմանագրային հիմունքներով ներդրողների և առևտրով զբաղվողների համար) և K (ԱՄՆ քաղաքացիների հարսնացուների/փեսացուների համար) տեսակի արտոնագրերի միջնորդավճարները կնվազեցվեն:
Ոչ ներգաղթային արտոնագրերի համար գանձվող միջնորդավճարներ
Արտոնագրի տեսակ
նախկին սակագին
նոր սակագին
Զբոսաշրջության, բիզնես, տրանզիտ, անձնակազմի անդամի, ուսանողական, փոխանակման ծրագրի այցելուի, և լրագրողների համար նախատեսված արտոնագրեր
$140
$160
Միջնորդագրի վրա հիմնված արտոնագրեր (H, L, O, P, Q, և R)
$150
$190
Պայմանագրային հիմունքներով ներդրողների և առևտրով զբաղվողների համար նախատեսված արտոնագրեր (E)
$390
$270
Հարսնացուների/փեսացուների համար նախատեսված արտոնագրեր (K)
$350
$240
Սահմանահատման քարտեր (15 տարեկան և բարձր)
Սահմանահատման քարտեր (15 տարեկանից ցածր)
$14
$15
Ոչ ներգաղթային արտոնագրերի միջնորդավճարների փոփոխության հետևանքով բոլոր տեսակի ներգաղթային արտոնագրերի միջնորդավճարների չափը նվազեցվում է:
Ներգաղթային արտոնագրերի համար գանձվող միջնորդավճարներ
միջնորդավճարի նախկին չափը
միջնորդավճարի նոր չափը
Ընտանիքի անմիջական և ոչ անմիջական անդամների համար դիմումներ
$330
$230
Աշխատանքային միջնորդագրերի հիման վրա դիմումներ
$720
$405
Այլ ներգաղթային արտոնագրերի դիմումներ
$305
$220
Բազմազանության վիճակախաղի արտոնագրերի դիմումներ
$440
Վերադարձող մշտական բնակչի կարգավիճակի ճշտում
$380
$275
Ինչպես հայտնում են Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան մամուլի ծառայությունից, նշված սակագները ուժի մեջ կմտնեն 15 օրից: Միջնորդավճարների վերաբերյալ տեղեկություններ կարող եք ստանալ` այցելելով հյուպատոսական հարցերով գրասենյակի և ԱՄՆ դեսպանությունների և հյուպատոսարանների կայքէջերը:

Visa Processing Fees to Change on April 13, 2012
Effective April 13, 2012, the Department of State will adjust visa processing fees. The fees for most nonimmigrant visa applications and Border Crossing Cards will increase, while all immigrant visa processing fees will decrease.
The Department is required to recover, as far as possible, the cost of processing visas through the collection of application fees. For a number of reasons, the current fees no longer cover the actual cost of processing nonimmigrant visas. The nonimmigrant visa fee increase will support the addition and expansion of overseas facilities, as well as additional staffing required to meet increased visa demand.
Although most categories of nonimmigrant visa processing fees will increase, the fee for E visas (treaty-traders and treaty-investors) and K visas (for fiancé(e)s of U.S. citizens) will decrease.
Nonimmigrant Visa Processing Fees
Type of Visa |
Previous Fee |
New Fee |
Tourist, Business, Transit, Crew Member, Student, Exchange Visitor, and Journalist visas |
$140 |
$160 |
Petition-Based visas (H, L, O, P, Q, and R) |
$150 |
$190 |
Treaty Investor and Trader visas (E) |
$390 |
$270 |
Fiancé(e) visas (K) |
$350 |
$240 |
Border Crossing Cards (age 15 and older) |
Border Crossing Cards (under age 15) |
$14 |
$15 |
Because of a reallocation of costs associated with immigrant visas, all categories of immigrant visa processing fees will decrease.
Immigrant Visa Processing Fees
Immediate Relative and Family Preference Applications |
$330 |
$230 |
Employment-Based Applications |
$720 |
$405 |
Other Immigrant Visa Applications |
$305 |
$220 |
Diversity Visa Program Fee |
$440 |
Determining Returning Resident Status |
$380 |
$275 |
The proposed fees will take effect in 15 days.
Fee information may also be found on the Bureau of Consular Affairs website, and on the websites of U.S. embassies and consulates.