Գորիսի քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանը չի կալանավորվի
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Ռոբերտ Պապոյանի, մերժել է Գորիսի քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանին կալանավորելու վերաբերյալ Քննչական կոմիտեի միջնորդությունը: Այս մասին «Հետքի» հետ զրույցում ասաց Առուշանյանի պաշտպան Արմեն Մելքոնյանը:
Նշենք, որ Առուշանյանը ձերբակալվել է օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ հավաք կազմակերպելու կասկածանքով, ապա տեղափոխվել Քննչական կոմիտե, որտեղ նրան մի քանի հոդվածներով մեղադրանք է առաջադրվել:
Մասնավորապես, Առուշանյանը մեղադրվում է պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, ապօրինի ձեռնարկատիրություն կազմակերպելու, ընդերքի պահպանման և օգտագործման կանոնները խախտելու, ինքնիրավչության, դիտավորությամբ առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելու, օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ հավաք կազմակերպելու և անցկացնելու փորձ կատարելու մեջ: Նա իր նկատմամբ տեղի ունեցածը քաղաքական հետապնդում է որակում։
Սյունիքի մարզի մի քանի քաղաքապետներ, որոնց թվում՝ Առուշ Առուշանյանը, պահանջում են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը: Դեկտեմբերի 24-ին դատարանում քննվելու է նաև Քաջարանի քաղաքապետ Մանվել Փարամազյանին կալանավորելու միջնորդությունը:

Мэр Гориса не будет арестован
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Роберта Папояна отклонил ходатайство Следственного комитета об ареста мэра Гориса Аруша Арушаняна. Об этом Hetq.am сообщил адвокат Арушаняна Армен Мелконян.
Арушанян был задержан по подозрению в организации собрания с нарушением установленного законом порядка, после чего его перевели в Следственный комитет, где предъявили обвинения по нескольким статьям УК РА.
Мэр, в частности, обвиняется в злоупотреблении должностными полномочиями, незаконном предпринимательстве, нарушении правил охраны и использования недр, самоуправстве, умышленном причинении вреда средней тяжести здоровью, попытке организации и проведения собрания с нарушением установленного законом порядка. Сам Аруш Арушанян расценивает осуществляемые в отношении него действия как политическое преследование.
Отметим, что несколько мэров Сюникской области, в том числе А.Арушанян, требуют отставки премьер-министра Никола Пашиняна.
24 декабря в суде будет рассматриваться также ходатайство об аресте мэра Каджарана Манвела Парамазяна.