Կապանի քաղաքապետը պատգամավորներին կոչ է անում սահմանամերձ համայնքների բնակիչներին զինելու նախագիծ մշակել
Խորհրդարանում մեկնարկել է «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության կազմակերպած «Սահմանամերձ շրջաններում ստեղծված իրավիճակի, առկա խնդիրների, լուծման ուղիների, սահմանների ճշգրտման, պահպանության և անվտանգության ապահովման հարցերի վերաբերյալ» աշխատանքային քննարկումը, որին ներկա է նաև Կապանի քաղաքապետ Գևորգ Փարսյանը: Հանդիպմանը ներկա են «Բարգավաճ Հայաստան» և «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ: «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը հայտնեց, որ թե՛ Կառավարությանը, թե՛ իշխող «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներին հրավեր է ուղարկվել, սակայն որևէ մեկը չի եկել քննարկման:
Գևորգ Փարսյանի խոսքով` թուրք-ադրբեջանական սանձազերծած պատերազմում սյունեցիները պաշտպանության հարցում մեծ դեր են ունեցել, նաև անդառնալի կորուստներ են կրել` թե՛ մարդկային, թե՛ բնակավայրերի պաշտպանության հարցում: Կապանի քաղաքապետի ներկայացմամբ` հոկտեմբերի 18-ին վարչապետը Գորիսում խորհրդակցություն է հրավիրել և առաջարկել սյունեցիներին անցնել ինքնապաշտպանության: Սյունիքի պաշտպանության կոորդինատոր է նշանակվել գեներալ, ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ Արտակ Դավթյանը:
«Մենք շատ արագ ինքնակազմակերպվեցինք ու անցանք բնակավայրերի պաշտպանությանը, ցավոք սրտի, այդ ժամանակատվածում մենք ամբողջովին մենակ էինք: Մենք ցուցում ստացանք Արտակ Դավթյանից, որ զբաղեցնենք մեզ համար շահավետ դիրքեր: Մենք ընտրեցինք այն բնագիծը, որը որոշակի առումով մեր բնակավայրերից հեռու էր` դրանով անվտանգության գոտի ապահովելով»,- ասաց Փարսյանը: Վերջինիս խոսքով` չնայած թեժ մարտեր են ընթացել թե՛ Դավիթ Բեկում, թե՛ Կապանում, սակայն սյունեցիներն անգամ մի մետր հետ չեն նահանջել` պահպանելով եղած բնագծերը: Եւ քանի որ եռակողմ հայտարարության առաջին կետով նշվում էր, որ զորքերը մնում են իրենց զբաղեցրած բնագծերում, իրենք չեն զիջել տարածքներ, սակայն դեկտեմբերի 17-ի առավոտյան հրաման է իջեցվել ՊՆ-ից զբաղեցրած դիրքերը զիջել:
«Թշնամին կոնկրետ մեր բնակավայրերից օրինակ՝ Սյունիքի բնակավայրից բնակելի հատվածից 100 մ հեռավորության վրա է, Կապանից` 1 կմ-ի վրա: Այդ բնագծերը զիջելով՝ լուրջ խնդիր է առաջացել»,- ասաց քաղաքապետը: Նրա խոսքով` խնդիր է առաջացել նաև ճանապարհների անվտանգության հարցում, այժմ Կապան-Ագարակ ավտոճանապարհը չի գործում, քանի որ թշանմու հսկողության ներքո է անցել: Չնայած այլընտրանքային ճանապարհ է գործում, սակայն այն ամբողջովին հիմնանորոգման կարիք ունի, և ձմեռային եղանակին անանցանելի է: Ըստ Փարսյանի` ինչ-որ առումով Ագարակի բնակիչները շրջափակման մեջ են այդ ճանապարհի պատճառով: Կապան-Շինուհայր տանող ճանապարհը բեռնատարների համար անհարմար է, Տաթևից մինչև Սատանի կամուրջ տանող հատվածում ոլորաններ են, մարդատարները կարող են անցնել, բայց բեռնատարները` ոչ:
Սյունիքի մարզի բնակչության շրջանում անհանգիստ, լարված վիճակ է, որևէ մեկը չգիտի` ինչ է սպասվում ապագայում: Կապանի քաղաքապետին բնակիչները շատ են հարցնում, թե ինչ է լինելու, քաղաքապետը, սակայն, այդ հարցի պատասխանը չունի:
ԲՀԿ-ական Միքայել Մելքումյանը հետաքրքրվեց, թե արդյոք վտանգ կա, որ սյունեցիները լքեն իրենց բնակավայրերը և արդյոք իշխանությունները համայնքապետերի հետ քննարկում իրականացրել են քարտեզագրման աշխատանքներում:
Փարսյանն արձագանքեց` իրենք նոյեմբերի իննից հետո մնացել են նույն դիրքերում, նույն դիրքերում է եղել նաև թշնամին, վերջինիս կողմից էլ ագրեսիվ վարքագիծ չի նկատվել: Տպավորություն է ստեղծվել, որ հակառակորդն ինչ-որ բանի է սպասում: Նրա խոսքով` համայնքապետերի հետ որևէ քննարկում չի եղել:
«Բայց մենք ակտիվ համագործակցում ենք ՊՆ-ի հետ, այն գեներալները, որոնց հետ կապ էինք կապում, նրանք էլ տեղյակ չէին, որ դիրքերը զիջելու ենք: Պաշտպանության նախարարի հետ հանդիպել ենք, ես էդ հարցը հնչեցրել եմ՝ ոնց եղավ մեր դիրքերից հետ գնացինք, նախարարն ինձ պատասխանեց, որ համաձայնությունն ի սկզբանե է եղել: Եթե եղել է, ինչի մենք տեղյակ չենք եղել, ինչի ենք էդքան ամրացել դիրքերում, նոյեմբերի 9-ից հետո երկրորդ, երրորդ բնագիծ ենք կազմել»,- ասաց նա:
Փարսյանը կարևորեց այն, որ ամբողջ սահմանի երկայնքով տեղակայվեն սահմանապահներ, և նրանց հետևում չլինեն զինված ուժեր, այլ` ապառազմականացված գոտի, դրանով կապահովագրվի, որ բախումներ չլինեն:
Կապանի քաղաքապետը կոչ արեց ԱԺ պատգամավորներին օրենսդրական նախաձեռնություն մշակել, որ սահմանամերձ համայնքների բնակիչները օրինական զենք ունենան, ինչը վերջիններիս լրացուցիչ վստահություն կտա: Փարսյանի խոսքով` որսորդական խանութից զենք ձեռք բերելու համար որոշակի դժվարություններ կան, ուստի լավ կլինի այդ պրոցեսը հեշտացնել:
«Կապան-Գորիսի ճանապարհահատվածը անցնելուց Որոտանի հատվածով որ մարդիկ անցնեն, պետք է վստահություն լինի, իսկ վստահությունը զենքն է, օրինական եղանակով ձեռք բերելը»,- ասաց Գևորգ Փարսյանը:
Փարսյանը վստահեցրեց` երեք ամիս է՝ Սյունիքի մարզի համայնքների ղեկավարները կապ չունեն Կառավարության հետ` բացառությամբ ՊՆ-ի ու ԱԱԾ-ի:
Մարտական հերթապահության համար զինված ուժերն այսօրվանից է կանոնավոր բանակ ուղարկել Սյունիք, մինչ այսօր պաշտպանությունն իրականացվել է սյունեցիների կողմից:

Мэр Капана призвал депутатов разработать проект, разрешающий жителям приграничных общин иметь законное оружие
В парламенте стартовало организованное фракцией “Процветающая Армения” рабочее обсуждение вопросов, касающихся ситуации в приграничных районах, уточнения границ, обеспечения безопасности, путей решения существующих проблем. В обсуждении принял участие также мэр Капана Геворк Парсян.
Секретарь фракции “Процветающая Армения” Арман Абовян сообщил, что они пригласили также членов правительства и депутатов правящей фракции “Мой шаг”, однако никто из них не принял приглашение.
По словам мэра Капана, во время развязанной Азербайджаном войны сюникцы сыграли большую роль в защите страны. 18 октября премьер-министр Никол Пашинян провел в Горисе совещание, на котором предложил сюникцам организовать самооборону. Координатором обороны Сюника был назначен бывший начальник Генштаба ВС, генерал Артак Давтян.
Несмотря на упорные бои в Давид-Беке, Капане, сюникцы ни на один метр не отступили от своих рубежей. И поскольку в первом пункте подписанного трехстороннего заявления отмечалось, что войска остаются на занимаемых ими позициях, они не уступили территории. Однако утром 17 декабря из Минобороны поступил приказ уступить занимаемые рубежи.
“Враг находится на расстоянии 100 метров от населенных пунктов Сюника, на расстоянии 1 километра от Капана. После отхода от занимаемых рубежей возникла серьезная проблема”,- сказал мэр. По его словам, встал также вопрос безопасности дорог. Сейчас дорога Капан-Агарак не действует, поскольку находится под контролем врага. Есть альтернативная дорога, но она не используется, поскольку нуждается в капитальном ремонте, а в зимнее время вообще становится непроходимой, сообщил Парсян, добавив, что из-за этого жители Агарака в каком-то смысле находятся в блокаде. Дорога Капан-Шинуайр неудобна для грузовых автомобилей: от Татева до Чертова моста крутые повороты, по которым легковые машины могут проехать, а грузовики – нет.
В Сюнике неспокойная, напряженная ситуация, население не знает, что ожидать в будущем. Капанцы часто спрашивают мэра, что будет, но у него нет ответа на этот вопрос.
По словам Парсяна, после 9 ноября они остались на своих позициях, враг – на своих. Со стороны противника не замечено агрессивное поведение. Складывается впечатление, что он чего-то ждет, сказал мэр Капана, добавив, что какое-либо обсуждение с главами общин не проводилось.
“Но мы активно сотрудничаем с Министерством обороны. Те генералы, с которыми мы связывались, сами не знали о том, что нам придется уступить свои позиции. На встрече с министром обороны я спросил: как произошло, что мы отошли от наших рубежей? Министр ответил, что договоренность была достигнута с самого начала. В таком случае, почему мы ничего об этом не знали, почему после 9 ноября укрепили свои позиции, создали вторые, третьи рубежи?”- с недоумением спросил Геворк Парсян.
Мэр отметил важность размещения вдоль всей границы пограничников, за которыми должна быть создана демилитаризованная зона, что, по его мнению, позволит исключить столкновения.
Парсян призвал депутатов разработать законодательную инициативу, предусматривающую раздачу законного оружия жителям приграничных общин, что придаст им больше уверенности. Мэр обратил внимание на трудности, которые имеются при приобретении оружия в охотничьих магазинах, предложив упростить этот процесс.
“Проезжая по дороге Капан-Горис, люди должны быть уверены, а уверенность им придаст законно приобретенное оружие”,- отметил Г. Парсян.
По его словам, уже три месяца руководители общин Сюникской области не имеют связи с правительством, исключение составляют два ведомства – Министерство обороны и Служба национальной безопасности.
Вооруженные силы только сегодня направили в Сюник регулярную армию для несения боевого дежурства. До этого защиту области осуществляли сюникцы.