Պատերազմական հանցանքների վերաբերյալ հաղորդումներ են ուղարկվել ընդհանուր իրավազորություն ունեցող երկրների իրավապահներին
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի ստորագրությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի պատերազմական հանցանքների վերաբերյալ հաղորդումներ են ուղարկվել այն պետությունների դատախազության ու ոստիկանության մարմիններ, որոնք ունեն ընդհանուր իրավազորություն (general jurisdiction):
Այդ հաղորդումները վերաբերում են ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից մեր հայրենակիցներին խոշտանգելուն, այդ թվում` գլխատումներին, անմարդկային վերաբերմունքին, զոհվածների մարմինների նկատմամբ անարգանքին, մարմնի մասեր կտրելուն և այլն:
Ինչպես տեղեկացնում է Պաշտպանի աշխատակազմի հանրային կապերի բաժինը, հաղորդումների հետ միասին այդ երկրների իրավապահ մարմիններին է ներկայացվել օբյեկտիվ բնույթի 223 ապացույց՝ տեսանյութեր ու լուսանկարներ, այդ ապացույցների մանրամասն վերլուծություններ:
103 տեսանյութ ադրբեջաներենից կամ թուրքերենից անգլերեն ու ռուսերեն լեզուներով թարգմանվել, և թարգմանություներն ենթագրերով տեղադրվել են տեսանյութերում, տեսանյութերում արվել են հնարավոր բոլոր իդենտիֆիկացումները:
Տեսանյութերն ամրագրվել են նաև Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության լոգոյով՝ ի նշան տեղեկությունների հավաստիության:
Իրավական ամրագրում է ստացել և վերլուծվել 120 լուսանկար, այդ թվում՝ նրանք, որոնք վերաբերում են ադրբեջանցի զինվորականների կողմից մեր ռազմագերիների սոցիալական ցանցերն ապօրինի մուտք գործելուն ու դրանք ապօրինի կառավարելուն:
Հաղորդումների մեջ ներառվել են հետևյալ հիմնական հարցերը.
1) ռազմագերիների, քաղաքացիական անձանց ու վիրավորների կանխամտածված սպանություն,
2) ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց խոշտանգում և անմարդկային վերաբերմունք,
3) զոհվածների մարմինների նկատմամբ անարգանք,
4) ջիհադիստների և ահաբեկիչների օգտագործումն Արցախի դեմ պատերազմում.
5) քիմիական տարրեր պարունակող զանգվածային ոչնչացման զինատեսակների կիրառում.
6) հայկական կողմի ռազմագերիների սոցիալական ցանցերի ապօրինի կառավարում ադրբեջանցի զինվորականների կողմից:

Правоохранителям стран, имеющих суды общей юрисдикции, направлены сообщения о военных преступлениях
Защитник прав человека Армении Арман Татоян направил в прокуратуры и органы полиции государств, имеющих суды общей юрисдикции (general jurisdiction), сообщения о военных преступлениях вооруженных сил Азербайджана.
“Эти сообщения касаются пыток, которые применялись к нашим соотечественникам со стороны азербайджанских вооруженных сил, в том числе обезглавливания, бесчеловечного обращения, глумления над телами погибших, отрезания частей тела и пр.
Вместе с сообщениями правоохранительным органам этих стран представлены 223 доказательства объективного характера: видеоматериалы, фотографии, подробный анализ этих доказательств.
Вместе с сообщениями правоохранительным органам данных стран переданы 223 доказательства объективного характера – видеоматериалы и фотографии, подробный анализ этих доказательств.
С азербайджанского или турецкого на английский и русский языки переведены 103 видеоматериала, которые снабжены переводами с субтитрами, осуществлены все возможные идентификации.
В знак достоверности сведений видеоматериалы верифицированы логотипом аппарата Защитника прав человека Армении.
Проведены анализ и правовая оценка 120 фотографий, в том числе касающихся незаконного проникновения и незаконного использования азербайджанскими военными аккаунтов наших военнопленных в социальных сетях.
В сообщения включены следующие основные вопросы:
1) умышленные убийства гражданских лиц, военнопленных и раненых,
2) пытки и бесчеловечное обращение с военнопленными и гражданскими лицами,
3) глумление над телами погибших,
4) использование джихадистов и террористов в войне против Арцаха,
5) применение видов оружия массового уничтожения, содержащих химические элементы,
6) незаконное управление азербайджанскими военными аккаунтами армянских военнопленных в социальных сетях.