Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ
Նույնիսկ դժվար է հավատալ, որ ընդամենը րոպեներ են մնացել 2020 թվականի ավարտին: Ավարտվում է մի տարի, որի դառնությունը դեռ երկար կուղեկցի մեզ: Ծանր հետեւանքներով պատերազմ, կորոնավիրուսի համավարակ՝ այս հանգրվաններով կհիշվի 2020 թվականը մեր ժողովրդի պատմության մեջ:
Ամանորյա այս երեկոյին մեր սրտերն ու մտքերը մեր նահատակների՝ պատերազմի ընթացքում, պատերազմի հետեւանքով զոհված մեր եղբայրների եւ քույրերի ընտանիքների հետ են: Նրանց երեխաների, մայրերի, հայրերի, կանանց, ամուսինների, եղբայրների եւ քույրերի:
Ամանորյա այս երեկոյին մեր սրտերն ու մտքերը մեր անհետ կորած զինվորների ընտանիքների հետ են՝ նրանց երեխաների, մայրերի, հայրերի, կանանց, եղբայրների եւ քույրերի:
Ամանորյա այս երեկոյին մեր սրտերն ու մտքերը մեր գերեվարված հայրենակիցների ընտանիքների հետ են՝ նրանց երեխաների, մայրերի, հայրերի, կանանց, եղբայրների եւ քույրերի:
Այս ընթացքում նրանցից շատերի հետ հանդիպելու, շփվելու առիթ եմ ունեցել ու պիտի ասեմ՝ սա այն դեպքն է, երբ վիշտը մարդկանց դարձնում է մոտիկ ու հարազատ: 2020 թվականի ավարտին մենք, ցավոք, դեռեւս չենք հասցրել պարզել մեր բոլոր անհետ կորածների ճակատագիրը, չենք կարողացել վերադարձնել մեր բոլոր գերիներին, եւ ուզում եմ բոլորի ընտանիքներից ներողություն խնդրել այս իրավիճակի համար, առանց խոսելու պատճառների մասին, որովհետեւ ամանորյա ուղերձը գործնական մանրամասների քննարկման պատեհ հարթակ չէ:
Ամանորյա այս երեկոյին մեր սրտերն ու մտքերը մարտական հերթապահության մեջ գտնվող մեր զինվորների, սպաների, գեներալների՝ մեր բանակի, մեր սահմանապահների հետ են, ովքեր հերոսական ջանքեր են գործադրում ետպատերազմական իրավիճակը կայունացնելու եւ անվտանգության զգացողությունը վերականգնելու համար:
Ամանորյա այս երեկոյին մեր սրտերն ու մտքերը ոստիկանության ու անվտանգության մարմինների աշխատողների հետ են, ովքեր օրնիբուն ապահովում են անվտանգությունն ու հասարակական կարգը Հայաստանի Հանրապետությունում:
Ամանորյա այս երեկոյին մեր սրտերն ու մտքերը մեր բժիշկների, բուժաշխատողների հետ են, ովքեր հերոսական պայքար էին մղում եւ շարունակում են մղել կորոնավիրուսի համավարակի դեմ, եւ պատերազմի ալիքը պայքարի երկրորդ ճակատ բացեց նրանց համար եւ նույնքան հերոսական աշխատանքի շնորհիվ մեր բժիշկները մեր վիրավորների հազարավոր կյանքեր փրկեցին:
Ամանորյա այս երեկոյին մեր սրտերն ու մտքերը պատերազմի ընթացքում հաշմանդամություն ձեռք բերած մեր զինծառայողների, քաղաքացիական անձանց հետ են, եւ ուզում եմ հատկապես նրանց ասել՝ կյանքը չի ավարտվել, եւ դուք դեռ ձեր անձնական ավանդը կբերեք Հայաստանի հզորացման գործին:
Ամանորյա այս երեկոյին մեր սրտերն ու մտքերը պատերազմից վերադարձած մեր եղբայրների ու քույրերի հետ են, ովքեր մտքով հաստատապես դեռ մարտի դաշտում են, նորովի են վերապրում առաջնագծում իրենց անցկացրած ամեն րոպեն ու վայրկյանը:
Ամանորյա այս երեկոյին մեր սրտերն ու մտքերը մեր այն հայրենակիցների հետ են, ովքեր պատերազմի բերումով զրկվել են օթեւանից, տնից: Կրկին նույն պատճառով չեմ ուզում պատմել, թե կառավարությունն ինչ միջոցներ է ձեռնարկել, ձեռնարկում եւ կձեռնարկի՝ նրանց խնդիրներին լուծում տալու համար: Ամեն անհրաժեշտը, իհարկե, կարվի:
Ամանորյա այս երեկոյին մեր սրտերն ու մտքերը Արցախի մեր հայրենակիցների հետ են: Մեր սիրասուն Արցախը ապրում է չափազանց դժվար օրեր: Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերի ներկայությունն, իհարկե, անվտանգության էական երաշխիքներ է ստեղծում Արցախի մեր հայրենակիցների համար: Նաեւ՝ Արցախի կարգավիճակը մեզ համար շարունակում է մնալ բացարձակ առաջնահերթություն, եւ այս ուղղությամբ քաղաքական, դիվանագիտական ջանքեր պիտի գործադրվեն շարունակաբար:
Ամանորյա այս երեկոյին մեր սրտերն ու մտքերը Սփյուռքի մեր հայրենակիցների հետ են: Ձեր սերն ու ամենօրյա գորովանքը Արցախի ու Հայաստանի նկատմամբ զգալի է նույնիսկ հազարավոր կիլոմետրերից, եւ մեր ամբողջությունը որեւէ ձեւով չի կարող խաթարվել: Մենք բոլորս դա գիտենք:
Ամանորյա այս երեկոյին, սակայն, մեր սրտերն ու մտքերը առավելապես մեր երեխաների հետ են, որոնք այս տարի զրկվեցին ամանորյա հեքիաթից: Մեր ազգային մտածողության եւ մտածելակերպի մեջ երեխաներն ու նրանց ապագան ամենակարեւոր շարժառիթն են, եւ ես մտածում եմ, թե, ի վերջո, ի՞նչ պետք է անենք մենք մեր երեխաների համար այս դժվարին իրավիճակում:
Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ ռազմական լայնածավալ գործողությունները դադարել են, բայց պատերազմն ունի ետցնցումներ: Այդ ետցնցումներն ունեն երբեմն մարտական, երբեմն բարոյական, երբեմն հոգեբանական, երբեմն քաղաքական բնույթ, եւ մեր մեծագույն խնդիրն այդ ետցնցումներին դիմակայելն է, Հայաստանում, Արցախում, Հայաստանի եւ Արցախի շուրջ կայունությունն ապահովելը, այդ կայունության ապահովման համար որոշումներ կայացնելը:
Այսօրվա ընթացիկ խնդիրները կարգավորելը եւ րոպե առաջ ապագայի կառուցման գործին լիարժեք տրվելը մեր մեծագույն պարտքն է՝ մեր երեխաների, մեր հայրենիքի, մեր ժողովրդի առաջ: Ի՞նչ ապագա ենք մենք տեսնում մեր երկրի, մեր երեխաների, մեր ժողովրդի համար. սրանք հարցեր են, որոնք կարեւոր են ոչ միայն վաղվա, այլեւ այսօրվա խնդիրները լուծելու համար:
Մենք պետք է Հայաստանը կառուցենք նորովի, մենք պետք է Արցախը կառուցենք նորովի, մենք պետք է մեր լավատեսությունը կառուցենք նորովի, եւ ուզում եմ, որ 2021 թվականը սկսենք հենց այսպիսի տրամադրությամբ: Արցախի շուրջ, Հայաստանի շուրջ միջավայրը փոխվել է: Մեր կռիվն ու պայքարը նրա համար էր, որ միջավայրի նման փոփոխություն տեղի չունենա:
Բայց այսօր կան իրողություններ, եւ մենք պիտի առերեսվենք այդ իրողությունների հետ, որովհետեւ իրավիճակը կառավարելու անհրաժեշտ նախապայման է սա: Քաոսի, խուճապի, վախի տրամաբանությունը պետք է հաղթահարվի րոպե առաջ, րոպե առաջ պետք է հաղթահարվեն բոլոր այն գործոնները, որոնք նպաստում են այսպիսի իրողությունների ծավալմանը: 2021 թվականի առաջին իսկ րոպեները պետք է դառնան այն զրոյական կետը, որից մենք սկսում ենք մեր ազգային նոր վերելքը:
Ի՞նչ է հարկավոր սրա համար:
Նախեւառաջ՝ անվտանգության նոր միջավայրի կահավորում, որի կարեւորագույն բաղադրիչ է բանակի բարեփոխումների մեկնարկը եւ մեր անվտանգային հիմնական գործընկերոջ՝ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների ամրապնդումը եւ այս համատեքստում անվտանգային նոր երաշխիքների ստեղծումը:
Հաջորդ կարեւորագույն խնդիրը վստահելի դատական համակարգի հաստատումն է, որի բացակայությունը շարունակում է մեր երկրի առաջնային խնդիրներից մեկը մնալ եւ ուժգնացող մարտահրավեր, այդ թվում՝ անվտանգության ոլորտում:
Կրթության ժամանակակից հայեցակարգերի ներդրումը եւ յուրաքանչյուր անհատի մրցունակությունը համաշխարհային ստանդարտներին համապատասխանեցնելը մեր հաջորդ մեծագույն խնդիրն է, որը, ի վերջո, հանգեցնում է մեր հանրության մրցունակության էական մեծացմանը:
Եւ, ի վերջո, ժողովրդի իշխանությունը, այսինքն՝ ազատ կամարտահայտմամբ իշխանություն ձեւավորելու ժողովրդի լիազորությունը պետք է ամեն օրվա ու ժամվա հետ ավելի ու ավելի ամրանա, ու սա պիտի լինի անառարկելի եւ անսակարկելի իրողություն՝ բոլոր ժամանակների համար:
Սիրելի հայրենակիցներ, սիրելի ժողովուրդ՝ Հայաստանում, Արցախում եւ Սփյուռքում.
2021 թվականը մեզ համար պիտի դառնա աշխատանքի տարի, ոչ թե սովորական աշխատանքի, այլ ճգնելու տարի, որտեղ ստեղծելը, ստեղծագործելը, արդյունք արարելը լինի մեզնից յուրաքանչյուրի անհատական, ապա նաեւ ազգային ու պետական խնդիրը: «Աշխատանք-կրթություն-աշխատանք» բանաձեւի վրա է հիմնվելու մեր ազգային վերածնունդը, աշխատանքի, կրթության մեջ է վերստեղծվելու մեր լավատեսությունը, աշխատանքի, կրթության ֆոնին է կառուցվելու մեր ազգային երջանկությունը:
Վշտի, անհանգստության այս դժվարին պահին, այո, մենք չպետք է մոռանանք երջանկության մասին, մեր երեխաների, մեր սերունդների երջանկության մասին, որովհետեւ որեւէ ուրիշ նպատակ մեզ ապրելու այնքան ուժ չի տալիս, որքան մեր երեխաների երջանկության նպատակը: Եւ որպեսզի ավելի ու ավելի ուժեղ լինենք, մենք պիտի ավելի ու ավելի շատ երեխաներ ունենանք, բազմազավակ ընտանիքը, որտեղ 4-5 երեխա կա, մեզանում պիտի դառնա կանոն: Մայրությունը խթանելու նորանոր պետական ծրագրեր պիտի իրագործենք 2021 թվականից, որովհետեւ հենց ծնունդն ու մայրությունն են մեր կենսունակության ու հզորության անհերքելի սիմվոլը:
Եւ 2021 թվականի այս օրը Հայաստանում եւ Արցախում վառ կլինեն բոլոր լույսերը, կփայլեն ու կպսպղան տոնածառները, որը կլինի մեր հարգանքի մեծագույն տուրքը մեր բոլոր ժամանակների բոլոր նահատակներին, որը կլինի մեր մեծագույն ծառայությունը մեր մանուկների պայծառ ապագան կառուցելու մեր հանձնառությանը:
Բարով ես գալիս 2021 թվական, եւ Սուրբ Ծննդյանը ընդառաջ՝ ուզում եմ քեզ դիմավորել Նոր կտակարանի՝ Լեռան քարոզի հետեւյալ խոսքերով.

Поздравительное послание Никола Пашиняна по случаю Нового года и Рождества
Даже сложно поверить, что до конца 2020 года остались считанные минуты. Подходит к концу год, горечь которого будет сопровождать нас еще долгое время. Война с тяжелыми последствиями, эпидемия коронавируса - этими вехами останется 2020 год в истории нашего народа.
В эту новогоднюю ночь наши сердца и мысли с семьями наших мучеников, семьями наших братьев и сестер, погибших на войне, - их детьми, матерями, отцами, женами, мужьями, братьями и сестрами.
В эту новогоднюю ночь наши сердца и мысли с семьями наших пропавших без вести солдат - их детьми, матерями, отцами, женами, братьями и сестрами.
В эту новогоднюю ночь наши сердца и мысли с семьями наших пленных соотечественников - их детьми, матерями, отцами, женами, братьями и сестрами.
За это время у меня была возможность встретиться и пообщаться со многими из них, и я должен сказать, что это тот случай, когда горе делает людей более близкими и родными. По состоянию на конец 2020 года, к сожалению, нам еще не удалось выяснить судьбу всех наших пропавших без вести, мы не смогли вернуть всех наших пленных братьев, и я хочу извиниться перед всеми семьями за эту ситуацию, не говоря о причинах, потому что новогоднее послание является не очень подходящей площадкой для обсуждения практических деталей.
В эту новогоднюю ночь наши сердца и мысли с находящимися на боевом дежурстве нашими солдатами, офицерами, генералами, нашей армией, нашими пограничниками, которые прилагают героические усилия для стабилизации послевоенной ситуации и восстановления чувства безопасности.
В эту новогоднюю ночь наши сердца и мысли с полицией и сотрудниками органов безопасности, которые днем и ночью обеспечивают безопасность и общественный порядок в Республике Армения.
В эту новогоднюю ночь наши сердца и мысли с нашими врачами и медработниками, которые героически боролись и продолжают бороться с эпидемией коронавируса, и волна войны открыла для них второй фронт, и благодаря столь же героической работе наши врачи спасли тысячи жизней наших раненых.
В эту новогоднюю ночь наши сердца и мысли с нашими военнослужащими и гражданскими лицами, ставшими инвалидами вследствие войны, и я особо хочу сказать им, что жизнь не закончилась, и вы все еще внесете свой личный вклад в укрепление Армении.
В эту новогоднюю ночь наши сердца и мысли с нашими братьями и сестрами, которые вернулись с войны, которые, уверен, мысленно все еще находятся на поле битвы и заново переживают каждую минуту и каждую секунду, проведенную на передовой.
В эту новогоднюю ночь наши сердца и мысли с теми нашими соотечественниками, которые потеряли свои дома из-за войны. По вышеназванной причине не хочу говорить о том, какие меры правительство предприняло, предпринимает и предпримет для решения их проблем. Конечно, будет сделано все необходимое.
В эту новогоднюю ночь наши сердца и мысли с нашими соотечественниками в Арцахе. Наш любимый Арцах переживает крайне тяжелые дни. Присутствие миротворческих сил Российской Федерации, безусловно, создает значительные гарантии безопасности для наших соотечественников в Арцахе. Также статус Арцаха продолжает оставаться для нас безусловным приоритетом, и в этом направлении должны быть приложены постоянные политические и дипломатические усилия.
В эту новогоднюю ночь наши сердца и мысли с нашими соотечественниками в диаспоре. Ваша любовь и ежедневная забота в отношении к Арцаху и Армении чувствуется даже за тысячи километров, и наша целостность никоим образом не может быть нарушена. Мы все знаем это.
В эту новогоднюю ночь, однако, наши сердца и мысли больше всего с нашими детьми, которые в этом году лишились новогодней сказки. Дети и их будущее являются самой важной мотивацией в нашем национальном менталитете и мышлении, и я думаю, что же, в конце концов, мы должны сделать для наших детей в этой сложной ситуации.
Заявлением от 9 ноября прекратились широкомасштабные военные действия, но у войны бывают афтершоки. Эти афтершоки иногда носят военный, иногда моральный, иногда психологический, иногда политический характер, и наша самая большая задача - противостоять этим афтершокам, обеспечить стабильность в Армении и в Арцахе, вокруг Армении и Арцаха, принять решения для обеспечения этой стабильности.
Наш величайший долг - решить текущие сегодняшние проблемы и полностью отдаться задаче скорейшего построения будущего для наших детей, нашей родины, нашего народа. Какое будущее мы видим для нашей страны, наших детей, нашего народа? Это вопросы, которые важны для решения не только завтрашних, но и сегодняшних задач.
Мы должны строить Армению по-новому, мы должны строить Арцах по-новому, мы должны строить наш оптимизм по-новому, и я хочу, чтобы мы начали 2021 год именно с таким настроением. Изменилась атмосфера вокруг Арцаха, вокруг Армении. Наша борьба заключалась в том, чтобы предотвратить такое изменение атмосферы.
Но сегодня есть реалии, и мы должны смотреть им в глаза, потому что именно это является необходимым предусловием для управления ситуацией. Логику хаоса, паники, страха нужно преодолеть как можно скорее, как можно скорее нужно преодолеть все факторы, которые способствуют развитию таких реалий. Первые же минуты 2021 года должны стать той отправной точкой, с которой мы начинаем наш новый национальный подъем.
Что нужно для этого?
Прежде всего, создание новой среды безопасности, важнейшим компонентом которой является начало реформы армии и укрепление отношений с нашим главным партнером по безопасности - Россией, и создание новых гарантий безопасности в этом контексте.
Следующий важнейшей задачей является создание пользующейся доверием судебной системы, отсутствие которой остается одной из приоритетных проблем нашей страны и возрастающей проблемой, в том числе в сфере безопасности.
Внедрение современных концепций образования и доведение конкурентоспособности каждого человека до мировых стандартов является нашей следующей важной задачей, которая в конечном итоге приведет к значительному повышению конкурентоспособности нашего общества.
И, наконец, власть народа, то есть полномочие народа формировать власть по своему свободному волеизъявлению должно укрепляться с каждым днем и с каждым часом, и это должно быть бесспорной и неоспоримой реальностью для всех времен.
Дорогие соотечественники, дорогой народ в Армении, Арцахе и диаспоре,
2021 год должен быть для нас годом работы, годом не обычного труда, а годом кропотливого труда, когда творение, созидание, создание результатов должно быть индивидуальной, а затем национальной и государственной задачей каждого из нас. Наше национальное возрождение будет основано на формуле “работа-образование-работа”, наш оптимизм будет воссоздан в труде и образовании, наше национальное счастье будет построено на фоне труда и образования.
В это тяжелое время печали и тревог, да, мы не должны забывать о счастье, о счастье наших детей, наших поколений, ибо никакая иная цель не дает нам столько сил для жизни, сколько стремление сделать наших детей счастливыми. И для того чтобы быть мощнее и сильнее, у нас должно быть все больше и больше детей, многодетные семьи, где есть 4-5 детей, должны стать нормой для нас. С 2021 года мы должны осуществлять новые государственные программы по поощрению материнства, так как именно рождение и материнство являются неоспоримым символом нашей жизнеспособности и мощи.
И в этот день 2021 года все огни в Армении и Арцахе будут ярко гореть, свет новогодних ёлок будет гореть и сиять, что станет величайшей данью нашего уважения всем нашим мученикам во все времена, что будет нашей величайшей службой нашему обязательству строить светлое будущее для наших детей.
Добро пожаловать, 2021 год, и накануне Рождества хочу поприветствовать тебя следующими словами из Нового Завета, из Нагорной проповеди:
- Блаженны плачущие, ибо они утешатся.
- Блаженны алчущие и жаждущие правды, ибо они насытятся.
- Блаженны чистые сердцем, ибо они Бога узрят.
- Блаженны миротворцы, ибо они будут наречены сынами Божиими.
- Блаженны изгнанные за правду, ибо их есть Царство Небесное.
Добро пожаловать, 2021 год. Год начала нашей новой эры. Год нашего национального, государственного возрождения.