Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ
Նույնիսկ դժվար է հավատալ, որ ընդամենը րոպեներ են մնացել 2020 թվականի ավարտին: Ավարտվում է մի տարի, որի դառնությունը դեռ երկար կուղեկցի մեզ: Ծանր հետեւանքներով պատերազմ, կորոնավիրուսի համավարակ՝ այս հանգրվաններով կհիշվի 2020 թվականը մեր ժողովրդի պատմության մեջ:
Ամանորյա այս երեկոյին մեր սրտերն ու մտքերը մեր նահատակների՝ պատերազմի ընթացքում, պատերազմի հետեւանքով զոհված մեր եղբայրների եւ քույրերի ընտանիքների հետ են: Նրանց երեխաների, մայրերի, հայրերի, կանանց, ամուսինների, եղբայրների եւ քույրերի:
Ամանորյա այս երեկոյին մեր սրտերն ու մտքերը մեր անհետ կորած զինվորների ընտանիքների հետ են՝ նրանց երեխաների, մայրերի, հայրերի, կանանց, եղբայրների եւ քույրերի:
Ամանորյա այս երեկոյին մեր սրտերն ու մտքերը մեր գերեվարված հայրենակիցների ընտանիքների հետ են՝ նրանց երեխաների, մայրերի, հայրերի, կանանց, եղբայրների եւ քույրերի:
Այս ընթացքում նրանցից շատերի հետ հանդիպելու, շփվելու առիթ եմ ունեցել ու պիտի ասեմ՝ սա այն դեպքն է, երբ վիշտը մարդկանց դարձնում է մոտիկ ու հարազատ: 2020 թվականի ավարտին մենք, ցավոք, դեռեւս չենք հասցրել պարզել մեր բոլոր անհետ կորածների ճակատագիրը, չենք կարողացել վերադարձնել մեր բոլոր գերիներին, եւ ուզում եմ բոլորի ընտանիքներից ներողություն խնդրել այս իրավիճակի համար, առանց խոսելու պատճառների մասին, որովհետեւ ամանորյա ուղերձը գործնական մանրամասների քննարկման պատեհ հարթակ չէ:
Ամանորյա այս երեկոյին մեր սրտերն ու մտքերը մարտական հերթապահության մեջ գտնվող մեր զինվորների, սպաների, գեներալների՝ մեր բանակի, մեր սահմանապահների հետ են, ովքեր հերոսական ջանքեր են գործադրում ետպատերազմական իրավիճակը կայունացնելու եւ անվտանգության զգացողությունը վերականգնելու համար:
Ամանորյա այս երեկոյին մեր սրտերն ու մտքերը ոստիկանության ու անվտանգության մարմինների աշխատողների հետ են, ովքեր օրնիբուն ապահովում են անվտանգությունն ու հասարակական կարգը Հայաստանի Հանրապետությունում:
Ամանորյա այս երեկոյին մեր սրտերն ու մտքերը մեր բժիշկների, բուժաշխատողների հետ են, ովքեր հերոսական պայքար էին մղում եւ շարունակում են մղել կորոնավիրուսի համավարակի դեմ, եւ պատերազմի ալիքը պայքարի երկրորդ ճակատ բացեց նրանց համար եւ նույնքան հերոսական աշխատանքի շնորհիվ մեր բժիշկները մեր վիրավորների հազարավոր կյանքեր փրկեցին:
Ամանորյա այս երեկոյին մեր սրտերն ու մտքերը պատերազմի ընթացքում հաշմանդամություն ձեռք բերած մեր զինծառայողների, քաղաքացիական անձանց հետ են, եւ ուզում եմ հատկապես նրանց ասել՝ կյանքը չի ավարտվել, եւ դուք դեռ ձեր անձնական ավանդը կբերեք Հայաստանի հզորացման գործին:
Ամանորյա այս երեկոյին մեր սրտերն ու մտքերը պատերազմից վերադարձած մեր եղբայրների ու քույրերի հետ են, ովքեր մտքով հաստատապես դեռ մարտի դաշտում են, նորովի են վերապրում առաջնագծում իրենց անցկացրած ամեն րոպեն ու վայրկյանը:
Ամանորյա այս երեկոյին մեր սրտերն ու մտքերը մեր այն հայրենակիցների հետ են, ովքեր պատերազմի բերումով զրկվել են օթեւանից, տնից: Կրկին նույն պատճառով չեմ ուզում պատմել, թե կառավարությունն ինչ միջոցներ է ձեռնարկել, ձեռնարկում եւ կձեռնարկի՝ նրանց խնդիրներին լուծում տալու համար: Ամեն անհրաժեշտը, իհարկե, կարվի:
Ամանորյա այս երեկոյին մեր սրտերն ու մտքերը Արցախի մեր հայրենակիցների հետ են: Մեր սիրասուն Արցախը ապրում է չափազանց դժվար օրեր: Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերի ներկայությունն, իհարկե, անվտանգության էական երաշխիքներ է ստեղծում Արցախի մեր հայրենակիցների համար: Նաեւ՝ Արցախի կարգավիճակը մեզ համար շարունակում է մնալ բացարձակ առաջնահերթություն, եւ այս ուղղությամբ քաղաքական, դիվանագիտական ջանքեր պիտի գործադրվեն շարունակաբար:
Ամանորյա այս երեկոյին մեր սրտերն ու մտքերը Սփյուռքի մեր հայրենակիցների հետ են: Ձեր սերն ու ամենօրյա գորովանքը Արցախի ու Հայաստանի նկատմամբ զգալի է նույնիսկ հազարավոր կիլոմետրերից, եւ մեր ամբողջությունը որեւէ ձեւով չի կարող խաթարվել: Մենք բոլորս դա գիտենք:
Ամանորյա այս երեկոյին, սակայն, մեր սրտերն ու մտքերը առավելապես մեր երեխաների հետ են, որոնք այս տարի զրկվեցին ամանորյա հեքիաթից: Մեր ազգային մտածողության եւ մտածելակերպի մեջ երեխաներն ու նրանց ապագան ամենակարեւոր շարժառիթն են, եւ ես մտածում եմ, թե, ի վերջո, ի՞նչ պետք է անենք մենք մեր երեխաների համար այս դժվարին իրավիճակում:
Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ ռազմական լայնածավալ գործողությունները դադարել են, բայց պատերազմն ունի ետցնցումներ: Այդ ետցնցումներն ունեն երբեմն մարտական, երբեմն բարոյական, երբեմն հոգեբանական, երբեմն քաղաքական բնույթ, եւ մեր մեծագույն խնդիրն այդ ետցնցումներին դիմակայելն է, Հայաստանում, Արցախում, Հայաստանի եւ Արցախի շուրջ կայունությունն ապահովելը, այդ կայունության ապահովման համար որոշումներ կայացնելը:
Այսօրվա ընթացիկ խնդիրները կարգավորելը եւ րոպե առաջ ապագայի կառուցման գործին լիարժեք տրվելը մեր մեծագույն պարտքն է՝ մեր երեխաների, մեր հայրենիքի, մեր ժողովրդի առաջ: Ի՞նչ ապագա ենք մենք տեսնում մեր երկրի, մեր երեխաների, մեր ժողովրդի համար. սրանք հարցեր են, որոնք կարեւոր են ոչ միայն վաղվա, այլեւ այսօրվա խնդիրները լուծելու համար:
Մենք պետք է Հայաստանը կառուցենք նորովի, մենք պետք է Արցախը կառուցենք նորովի, մենք պետք է մեր լավատեսությունը կառուցենք նորովի, եւ ուզում եմ, որ 2021 թվականը սկսենք հենց այսպիսի տրամադրությամբ: Արցախի շուրջ, Հայաստանի շուրջ միջավայրը փոխվել է: Մեր կռիվն ու պայքարը նրա համար էր, որ միջավայրի նման փոփոխություն տեղի չունենա:
Բայց այսօր կան իրողություններ, եւ մենք պիտի առերեսվենք այդ իրողությունների հետ, որովհետեւ իրավիճակը կառավարելու անհրաժեշտ նախապայման է սա: Քաոսի, խուճապի, վախի տրամաբանությունը պետք է հաղթահարվի րոպե առաջ, րոպե առաջ պետք է հաղթահարվեն բոլոր այն գործոնները, որոնք նպաստում են այսպիսի իրողությունների ծավալմանը: 2021 թվականի առաջին իսկ րոպեները պետք է դառնան այն զրոյական կետը, որից մենք սկսում ենք մեր ազգային նոր վերելքը:
Ի՞նչ է հարկավոր սրա համար:
Նախեւառաջ՝ անվտանգության նոր միջավայրի կահավորում, որի կարեւորագույն բաղադրիչ է բանակի բարեփոխումների մեկնարկը եւ մեր անվտանգային հիմնական գործընկերոջ՝ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների ամրապնդումը եւ այս համատեքստում անվտանգային նոր երաշխիքների ստեղծումը:
Հաջորդ կարեւորագույն խնդիրը վստահելի դատական համակարգի հաստատումն է, որի բացակայությունը շարունակում է մեր երկրի առաջնային խնդիրներից մեկը մնալ եւ ուժգնացող մարտահրավեր, այդ թվում՝ անվտանգության ոլորտում:
Կրթության ժամանակակից հայեցակարգերի ներդրումը եւ յուրաքանչյուր անհատի մրցունակությունը համաշխարհային ստանդարտներին համապատասխանեցնելը մեր հաջորդ մեծագույն խնդիրն է, որը, ի վերջո, հանգեցնում է մեր հանրության մրցունակության էական մեծացմանը:
Եւ, ի վերջո, ժողովրդի իշխանությունը, այսինքն՝ ազատ կամարտահայտմամբ իշխանություն ձեւավորելու ժողովրդի լիազորությունը պետք է ամեն օրվա ու ժամվա հետ ավելի ու ավելի ամրանա, ու սա պիտի լինի անառարկելի եւ անսակարկելի իրողություն՝ բոլոր ժամանակների համար:
Սիրելի հայրենակիցներ, սիրելի ժողովուրդ՝ Հայաստանում, Արցախում եւ Սփյուռքում.
2021 թվականը մեզ համար պիտի դառնա աշխատանքի տարի, ոչ թե սովորական աշխատանքի, այլ ճգնելու տարի, որտեղ ստեղծելը, ստեղծագործելը, արդյունք արարելը լինի մեզնից յուրաքանչյուրի անհատական, ապա նաեւ ազգային ու պետական խնդիրը: «Աշխատանք-կրթություն-աշխատանք» բանաձեւի վրա է հիմնվելու մեր ազգային վերածնունդը, աշխատանքի, կրթության մեջ է վերստեղծվելու մեր լավատեսությունը, աշխատանքի, կրթության ֆոնին է կառուցվելու մեր ազգային երջանկությունը:
Վշտի, անհանգստության այս դժվարին պահին, այո, մենք չպետք է մոռանանք երջանկության մասին, մեր երեխաների, մեր սերունդների երջանկության մասին, որովհետեւ որեւէ ուրիշ նպատակ մեզ ապրելու այնքան ուժ չի տալիս, որքան մեր երեխաների երջանկության նպատակը: Եւ որպեսզի ավելի ու ավելի ուժեղ լինենք, մենք պիտի ավելի ու ավելի շատ երեխաներ ունենանք, բազմազավակ ընտանիքը, որտեղ 4-5 երեխա կա, մեզանում պիտի դառնա կանոն: Մայրությունը խթանելու նորանոր պետական ծրագրեր պիտի իրագործենք 2021 թվականից, որովհետեւ հենց ծնունդն ու մայրությունն են մեր կենսունակության ու հզորության անհերքելի սիմվոլը:
Եւ 2021 թվականի այս օրը Հայաստանում եւ Արցախում վառ կլինեն բոլոր լույսերը, կփայլեն ու կպսպղան տոնածառները, որը կլինի մեր հարգանքի մեծագույն տուրքը մեր բոլոր ժամանակների բոլոր նահատակներին, որը կլինի մեր մեծագույն ծառայությունը մեր մանուկների պայծառ ապագան կառուցելու մեր հանձնառությանը:
Բարով ես գալիս 2021 թվական, եւ Սուրբ Ծննդյանը ընդառաջ՝ ուզում եմ քեզ դիմավորել Նոր կտակարանի՝ Լեռան քարոզի հետեւյալ խոսքերով.

Armenian Prime Minister's New Year's Message: "We have to build Armenia in a new way"
It is hard to believe that there are only a few minutes left until the end of 2020, a year of which we will keep bitter memories for a long time ahead. A war with severe consequences, the COVID-19 pandemic: 2020 will be remembered with these milestones in our people’s history.
On New Year’s Eve, our hearts and minds are with the families of our martyrs, our brothers and sisters who fell in the war, as well as with their children, mothers, fathers, wives, husbands, brothers and sisters.
On this New Year’s Eve, our hearts and minds are with the families of our missing soldiers - their children, mothers, fathers, wives, brothers and sisters.
On this New Year’s Eve, our hearts and minds are with the families of our captive compatriots, their children, mothers, fathers, wives, brothers and sisters. During this time, I had the opportunity to meet and communicate with many of them, and I must say that this is just the case when grief brings people closer to each other. Unfortunately, by the end of 2020 we have not yet managed to identify and find out our missing compatriots; we have not been able to repatriate all our captives, and I want to apologize to the families for this situation, without talking about the reasons.
On this New Year’s Eve, our hearts and minds are with our soldiers, officers, generals, our army, our border guards on combat duty who are making heroic efforts to stabilize the post-war situation and reinstate the nationwide feeling of security.
On this New Year’s Eve, our hearts and thoughts are with the police and security officers who are enforcing security and public order in the Republic of Armenia.
On this New Year’s Eve, our hearts and minds are with our doctors and paramedics who have for a while now been fighting the coronavirus. The war opened up a second front for them, and our doctors saved thousands of lives of wounded servicemen with the same heroic drive.
On this New Year’s Eve, our hearts and thoughts are with those servicemen and civilians who became disabled during the war, and I especially want to tell them that life is not over and you will still make your personal contribution to Homeland’s strengthening.
On this New Year’s Eve, our hearts and minds are with our brothers and sisters who are back from the battlefields, but keep reliving every minute and second that they spend on the front lines.
On this New Year’s Eve, our hearts and thoughts are with those who lost their homes due to the war. For the same reason, I will refrain from stating the measures that the government has already implemented, is taking and will take to solve their problems. Everything necessary will be done indeed.
On this New Year’s Eve, our hearts and minds are with our compatriots in Artsakh. Our beloved Artsakh is experiencing extremely difficult days. Of course, the presence of Russian peacekeepers provides strong security guarantees for our compatriots in Artsakh. The status of Artsakh continues to be an absolute priority for us, and political and diplomatic efforts must be made in this direction.
On this New Year’s Eve, our hearts and thoughts are with our compatriots in the Diaspora. Your continued love and daily affection matters even thousands of kilometers away from Artsakh and Armenia, and our unity cannot be disrupted in any way. We all know that.
On New Year’s Eve, however, our hearts and minds are mostly with our children, who were deprived of Christmas carols and fairy tales this year. Children and their future are the most important motivators in our national mentality, and I wonder after all what we should do for our children in such a difficult situation.
The November 9 statement called for an end to hostilities, but we still feel the aftermath of the war. These aftershocks may have a military bias; they sometimes have a moral-psychological aspect, sometimes - political, and our biggest task is to defy them if we are to ensure stability in Armenia and Artsakh and make decisions conducive to stability. Our greatest duty before our children and before the nation is to address the problems we are facing today; we should embark upon the cause of building the future as soon as possible.
What future do we see for our country, our children and our people? These issues are important not only for tomorrow but also for today’s developments. We have to build Armenia in a new way; we have to build Artsakh in a new way, we have to build our optimism in a new way, and I want to start 2021 with that very mood. The environment has changed around Artsakh and around Armenia. We did everything to prevent such a change in the environment.
But today there are specific realities, and we must face those realities, because this is a necessary precondition for managing the situation. The logic of chaos, panic, fear should be overcome minute by minute; we must rule out any such factor as may lead to such realities. The very first minutes of 2021 should be the “zero point” for us to usher in the outset of our new national rise.
What do we need for this? First, we must build up a new security environment, the most important component of which is the launch of army reforms. We should further strengthen the relations with our primary security partner Russia and create new security guarantees in this context.
The next key point is the establishment of a credible judiciary system. This is a priority issue and an increasing challenge for the country, including in terms of security.
The introduction of modern education concepts and bringing everyone’s competitiveness up to international standards is our next major task, which will ultimately lead to a significant increase in the competitiveness of our society.
And finally, the people’s power, that is, the people’ power to form a government must become ever stronger with each passing day, as this is an indisputable reality for all time.
Dear compatriots, dear people in Armenia, Artsakh and the Diaspora,
2021 should come as a year of labor for us, not a year of ordinary work, but a year of striving, where working hard and creating added value should be a primary task for each of us. Our national revival should be based on the Work-Education-Work formula; our optimism should be reinstated through labor and learning; national happiness should be built against the background of work and education.
In this difficult time of sorrow and anxiety we must not forget about happiness, about the happiness of our children, of our generations, because no other goal gives us as much strength to live as the goal of our children’s happiness. And in order to be stronger, we must have more and more children, a large family with 4-5 children must become a rule in us. We must implement new state programs to promote maternity in 2021, because birth and motherhood are the undeniable symbol of our vitality and strength.
This day next year all the lights will be brighter in Armenia and Artsakh; there will be Christmas trees shining everywhere, which will be the greatest tribute of respect to our martyrs, which will be our greatest service to our commitment to building a bright future for our children.
Welcome to 2021! On the eve of Christmas, I would like to greet you with the following words of the New Testament, the Sermon on the Mount: Blessed are the mourners, for they shall be comforted… Blessed are they which do hunger and thirst after righteousness: for they shall be filled. Blessed are the pure in heart, for they shall see God. Blessed are the peacemakers, for they shall be called sons of God. Blessed are those persecuted for the sake of righteousness for theirs is the kingdom of heaven!