Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած մշակութային արժեքների ցանկը դեռ ամբողջական չէ
Արցախում մասնագետներն աշխատում են ամբողջացնել 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմից հետո վերջիններիս վերահսկողության տակ անցած հայկական մշակութային արժեքների ցանկը:
Պատրաստ է միայն Արցախի Շահումյանի /Քարվաճառ/ շրջանի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակը, որտեղ ներառված է 377 հուշարձան: Մասնավորապես՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ են անցել Դադիվանք վանական համալիրը (հսկվում է ռուս խաղաղապահների կողմից), Դադի եկեղեցին, վերջինիս բեմի տակ գտնվող ստորգետնյա դամբարանը, որը պեղվել և բացվել է 2008թ.-ին, իշխանական ապարանքը, Քնարավան գյուղում՝ 9-14-րդ դարերի ամրոց-հնաբերդը, 9-11 րդ դարերի ապարանք-դղյակը, Չափնիի սբ Կարապետ վանական համալիրը, բազմաթիվ խաչքարեր և այլն:
Տիգրանակերտի (անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ) հնագիտական խմբի ղեկավար Համլետ Պետրոսյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ պատերազմի առաջին իսկ օրերից Տիգրանակերտի հնագիտական ողջ հավաքածուի մասին հոգ է տարվել, ապահով վիճակում է: Աշխատանքներն իրականացրել է Տիգրանակերտի արշավախումբը՝ Հայաստանի և Արցախի պատկան մարմինների աջակցությամբ:
«Եթե ռմբակոծվում, հրետակոծվում էին բնակավայրերը, հրթիռակոծվում էին նաև թանգարանները, շենքերը, որտեղ պահվում էին մշակութային արժեքները: Մեր նպատակն էր, քայլեր ձեռնարկել, որ այդ մշակութային արժեքները չվնասվեին»,- ասաց Հ. Պետրոսյանը:
Արցախի Հանրապետության կրթության, գիտության և մշակույթի նախարար Լուսինե Ղարախանյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց՝ արդեն տեղեկություններ ունեն, որ ադրբեջանցիները Հայրենական մեծ պատերազմի հուշարձաններն են պղծում: Գյուղերում պայթեցրել են նաև Արցախի առաջին պատերազմի զոհերին նվիրված հուշակոթողները: Թիրախավորում են և հրազենով խփում: Վնասել են նաև գերեզմանաքարերը: Նախարարը ռուս խաղաղապահներին տեղեկացրել է այդ մասին:
Համացանցում տարածվել էր նաև Շուշիում Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի գլխատված արձանի տեսանյութը:
«Հայերի նկատմամբ ունեցած բարդույթն այնքան չեն հաղթահարել, որ նույնիսկ քարի «վիզն» են կտրում: Արժանապատիվ հաղթանակի տերը նման բան չի անի: Իրենք դեռ բարդույթներ ունեն, որովհետև գիտեն, որ հաղթել են իրենց բայրաքթարները, ոչ թե իրենք: Հաղթանակը դրել են իրենց ձեռքը, հաղթանակը չեն վաստակել»,- ասում է Լ. Ղարախանյանը:
Նախարարը մտահոգված է նաև Ադրբեջանի ճարտարապետների միության նախագահ Էլբայ Քասիմ զադեի (Elbay Qasim-zade) հայտարարությամբ, ըստ որի՝ պետք է ոչնչացվեն Արցախի հայկական եկեղեցիները, մշակութային արժեքները։ Նախարարը նշում է, որ սա մշակութային եղեռն իրագործելու բացահայտ հայտարարություն է։
«Ցավոք, ուզում ենք արձանագրել, որ միջազգային կառույցներն այսօր էլ կա՛մ ի զորու չեն, կա՛մ պարզապես չեն ցանկանում կանխել մշակութային այս եղեռնը»,- ասում է Լ. Ղարախանյանը՝ հավելելով, որ հույս չունի, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն օբյեկտիվորեն կզբաղվի այս հարցով։
Պատերազմի օրերին, երբ ադրբեջանական զինուժը թիրախավորում էր Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ տաճարը և այլ մշակութային արժեքներ, կրթական հաստատություններ, Արցախի մշակույթի նախարարը մի քանի գրություն է ուղարկել ՄԱԿ-ի կառույցներին, այդ թվում՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրե Ազուլեին (Audrey Azoulay), սակայն մնացել է անպատասխան:
Լուսինե Ղարախանյանը նշում է, որ Օդրե Ազուլեն Ադրբեջանի առաջին տիկին Մեհրիբան Ալիևայի ընկերուհին է, հետևաբար նրանից որևէ ակտիվ գործողություն չեն սպասում:
«ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն մտադրված էր գալ և մոնիտորինգ իրականացնել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած հուշարձանների վերաբերյալ, սակայն Ադրբեջանը խոչընդոտել է, իսկ Օդրե Ազուլեն լռել է այդ մասին: Մենք պետք է այնպիսի կառույցի դիմենք, որ կարողանանք հետադարձ, արդյունավետ կապ ապահովել, ոչ թե գրենք ու մնանք անպատասխան»,- հավելում է Արցախի ԿԳՄ նախարարը:
Լուսինե Ղարախանյանը նշեց, որ հովանավորների միջոցով ցուցանակներ են պատրաստելու հայերեն և ադրբեջաներեն լեզուներով՝ կից ներկա վիճակի լուսանկարով և ռուս խաղաղապահների օգնությամբ փակցնելու են մշակութային հուշարձանների տարածքում:
«Հուշարձանների մեծ մասը մնացել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում: 4000-ից ավել հուշարձանների մեծ մասն իրենց վերահսկողության տակ է: Ընդ որում, հաշվառումը դեռ ավարտված չէր և եթե ավարտվեր, ըստ փորձագետների՝ հուշարձանների թիվը կանցներ 10 հազարից»,- ասում է Արցախի ԿԳՄ նախարարը:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչության պետ Սերոբ Բեջանյանի փոխանցմամբ՝ ադրբեջանական օկուպացիայի տակ հայտնված Արցախի տարածքներում պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության պաշտպանության հարցը գտնվում է նախարարության ուշադրության կենտրոնում: Ըստ նրա՝ թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի առաջին իսկ օրերից ԱԳՆ-ն ձեռնարկել է անհրաժեշտ քայլեր՝ սևեռելու միջազգային հանրության ուշադրությունը կատարվող հանցագործությունների վրա:
«Հայկական կողմը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին է իրազեկել ադրբեջանական օկուպացիայի տակ հայտնված տարածքներում հայկական պատմամշակութային ժառանգությանը սպառնացող ֆիզիկական ոչնչացման և ֆիզիկական վտանգի մասին: Ինչպես նաև հայկական քրիստոնեական հուշարձանները «աղվանական» ներկայացնելու միջոցով դրանց ինքնության աղավաղմանն ուղղված ադրբեջանական հետևողական քաղաքականության մասին՝ կազմակերպությանը փոխանցելով վտանգված հայկական հուշարձանների նախնական ցանկը»,- նշում է Սերոբ Բեջանյանը:
ԱԳՆ-ի լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչության պետը նաև փոխանցում է, որ 2020թ.-ի դեկտեմբերի 10-11-ին կայացել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության կոմիտեի նիստ: Հայաստանի նախաձեռնությամբ ընդունվել է որոշում՝ 1954թ. Հաագայի Կոնվենցիայի շրջանակներում մշտադիտարկման մեխանիզմի ներդրման վերաբերյալ: Այն հնարավորություն կընձեռի ստեղծել զինված հակամարտությունների ընթացքում մշակութային հուշարձանների միտումնավոր ոչնչացման դեպքերի վերահսկման գործիքակազմ:
«Հայկական կողմն անելու է առավելագույնը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործնական ներգրավման ընդլայնման համար, ինչն, անշուշտ, դրական ազդեցություն կունենա հայկական պատմամշակութային հուշարձանների պահպանության գործում»,- հավելում է ԱԳՆ պաշտոնյան:

Список перешедших под контроль Азербайджана армянских культурных ценностей продолжает пополняться
В Арцахе специалисты работают над составлением списка армянских культурных ценностей, которые после войны, развязанной Азербайджаном 27 сентября 2020 г., перешли под контроль этой страны.
Готов лишь государственный список недвижимых памятников истории и культуры Шаумянского (Карвачарского) района Арцаха, включающий 377 единиц. Под контроль Азербайджана перешли, в частности, монастырский комплекс Дадиванк (в настоящее время охраняется российскими миротворцами), церковь Дади, находящийся под ее алтарем подземный мавзолей, который был раскопан и открыт в 2008 г., княжеские палаты, крепость 9-14 вв., дворцовый комплекс 9-11 вв. в селе Кнараван, монастырский комплекс святого Карапета в селе Чапни, многочисленные хачкары и т.д.
Руководитель археологической группы, которая вела раскопки в Тигранакерте, Гамлет Петросян в беседе с нами сообщил, что с первых же дней войны вся коллекция археологических находок была доставлена в безопасное место. Работы осуществила группа археологов при содействии компетентных органов Армении и Арцаха.
“Во время бомбежек и ракетных обстрелов населенных пунктов под огнем оказывались также музеи и здания, где хранились культурные ценности. Нашей целью было предпринять шаги по защите культурных ценностей”,- сказал Г.Петросян.
Министр образования, науки и культуры Республики Арцах Лусинэ Караханян в беседе с Heq.am отметила, что они уже располагают сведениями об осквернении азербайджанцами памятников героям Великой Отечественной войны. В селах взорваны также стеллы в память жертв первой арцахской войны, повреждены надгробные плиты на кладбищах. Министр уже проинформировала об этом российских миротворцев.
В Сети появилось видео разбитого памятника Спарапету Вазгену Саргсяну в Шуши.
“У азербайджанцев настолько сильный комплекс по отношению к армянам, что они “обезглавили” даже памятник. Те, кто одерживают достойную победу, на такие шаги не идут. А азербайджанцы закомплексованы, так как знают, что победили не они, а “байрактары”,- сказала Лусине Каграманян.
Министр также выразила обеспокоенность заявлением председателя союза архитекторов Азербайджана Эльбая Касима-заде (Elbay Qasim-zade), который заявил, что необходимо уничтожить армянские церкви и культурные ценности Арцаха. По словам министра, это откровенный призыв к культурному геноциду.
“С сожалением должна констатировать, что международные структуры либо не в состоянии, либо просто не хотят предотвратить этот культурный геноцид”,- отметила Каграманян, добавив, что не надеется на объективный подход ЮНЕСКО к этому вопросу.
Когда во время войны азербайджанские вооруженные силы наносили ракетные удары по храму Сурб Аменапркич Казанчецоц в Шуши и другим культурным ценностями, учебным заведениям, министр культуры Арцаха направила несколько писем в структуры ООН, в том числе генеральному директору ЮНЕСКО Одри Азуле, однако эти письма остались без ответа.
По словам Л.Каграманян, г-жа Азуле – подруга первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой, поэтому никакой активной деятельности от нее ждать не следует.
“ЮНЕСКО собиралась осуществить мониторинг перешедших под контроль Азербайджана памятников, однако Азербайджан воспротивился этому, о чем Одри Азуле промолчала. Мы должны обратиться в такую структуру, с которой можно будет наладить эффективную связь, а не писать безответные письма”,- сказала министр культуры Арцаха.
Она также сообщила, что при содействии спонсоров будут изготовлены таблички на армянском и азербайджанском языках с фотографиями нынешнего состояния каждого памятника, которые с помощью российских миротворцев установят на территории культурных памятников.
“Большая часть памятников перешла под контроль Азербайджана. Большинство 4000 тысяч памятников сегодня находится на подконтрольных азербайджанцам  территориях. Учет пока не завершен. Когда список будет готов, число памятников превысит 10 тысяч”,- отметила министр.
Начальник управления информации и по общественной дипломатии Министерства иностранных дел Армении Сероб Беджанян заверил, что вопрос защиты историко-культурного и религиозного наследия на оказавшихся в азербайджанской оккупации территориях Арцаха находится в центре внимания МИД. По словам Беджаняна, с первых же дней турецко-азербайджанской агрессии внешнеполитическое ведомство предприняло необходимые шаги к тому, чтобы обратить внимание международного сообщества на совершаемые Азербайджаном преступления.
“Армянская сторона проинформировала ЮНЕСКО об опасности физического уничтожения оказавшегося в азербайджанской оккупации армянского историко-культурного наследия, а также о последовательно осуществляемой азербайджанцами политике по представлению армянских христианских памятников “албанскими” путем искажения их идентичности. Организации передан предварительный список оказавшихся под угрозой уничтожения армянских памятников”,- отметил С.Беджанян.
Представитель МИД Армении также сообщил, что 10-11 декабря 2020 г. состоялось заседание Комитета по защите культурных ценностей во время вооруженных конфликтов. По инициативе Армении принято решение в рамках Гаагской Конвенции 1954 года внедрить механизм мониторинга, который позволит создать инструментарий по контролю за случаями умышленного уничтожения культурных памятников во время вооруженных конфликтов.
“Армянская сторона сделает максимум возможного для расширения практического участия ЮНЕСКО, что, несомненно, положительно скажется на сохранении армянских  историко-культурных памятников”,- сказал в заключение Сероб Беджанян.