Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած մշակութային արժեքների ցանկը դեռ ամբողջական չէ
Արցախում մասնագետներն աշխատում են ամբողջացնել 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմից հետո վերջիններիս վերահսկողության տակ անցած հայկական մշակութային արժեքների ցանկը:
Պատրաստ է միայն Արցախի Շահումյանի /Քարվաճառ/ շրջանի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակը, որտեղ ներառված է 377 հուշարձան: Մասնավորապես՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ են անցել Դադիվանք վանական համալիրը (հսկվում է ռուս խաղաղապահների կողմից), Դադի եկեղեցին, վերջինիս բեմի տակ գտնվող ստորգետնյա դամբարանը, որը պեղվել և բացվել է 2008թ.-ին, իշխանական ապարանքը, Քնարավան գյուղում՝ 9-14-րդ դարերի ամրոց-հնաբերդը, 9-11 րդ դարերի ապարանք-դղյակը, Չափնիի սբ Կարապետ վանական համալիրը, բազմաթիվ խաչքարեր և այլն:
Տիգրանակերտի (անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ) հնագիտական խմբի ղեկավար Համլետ Պետրոսյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ պատերազմի առաջին իսկ օրերից Տիգրանակերտի հնագիտական ողջ հավաքածուի մասին հոգ է տարվել, ապահով վիճակում է: Աշխատանքներն իրականացրել է Տիգրանակերտի արշավախումբը՝ Հայաստանի և Արցախի պատկան մարմինների աջակցությամբ:
«Եթե ռմբակոծվում, հրետակոծվում էին բնակավայրերը, հրթիռակոծվում էին նաև թանգարանները, շենքերը, որտեղ պահվում էին մշակութային արժեքները: Մեր նպատակն էր, քայլեր ձեռնարկել, որ այդ մշակութային արժեքները չվնասվեին»,- ասաց Հ. Պետրոսյանը:
Արցախի Հանրապետության կրթության, գիտության և մշակույթի նախարար Լուսինե Ղարախանյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց՝ արդեն տեղեկություններ ունեն, որ ադրբեջանցիները Հայրենական մեծ պատերազմի հուշարձաններն են պղծում: Գյուղերում պայթեցրել են նաև Արցախի առաջին պատերազմի զոհերին նվիրված հուշակոթողները: Թիրախավորում են և հրազենով խփում: Վնասել են նաև գերեզմանաքարերը: Նախարարը ռուս խաղաղապահներին տեղեկացրել է այդ մասին:
Համացանցում տարածվել էր նաև Շուշիում Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի գլխատված արձանի տեսանյութը:
«Հայերի նկատմամբ ունեցած բարդույթն այնքան չեն հաղթահարել, որ նույնիսկ քարի «վիզն» են կտրում: Արժանապատիվ հաղթանակի տերը նման բան չի անի: Իրենք դեռ բարդույթներ ունեն, որովհետև գիտեն, որ հաղթել են իրենց բայրաքթարները, ոչ թե իրենք: Հաղթանակը դրել են իրենց ձեռքը, հաղթանակը չեն վաստակել»,- ասում է Լ. Ղարախանյանը:
Նախարարը մտահոգված է նաև Ադրբեջանի ճարտարապետների միության նախագահ Էլբայ Քասիմ զադեի (Elbay Qasim-zade) հայտարարությամբ, ըստ որի՝ պետք է ոչնչացվեն Արցախի հայկական եկեղեցիները, մշակութային արժեքները։ Նախարարը նշում է, որ սա մշակութային եղեռն իրագործելու բացահայտ հայտարարություն է։
«Ցավոք, ուզում ենք արձանագրել, որ միջազգային կառույցներն այսօր էլ կա՛մ ի զորու չեն, կա՛մ պարզապես չեն ցանկանում կանխել մշակութային այս եղեռնը»,- ասում է Լ. Ղարախանյանը՝ հավելելով, որ հույս չունի, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն օբյեկտիվորեն կզբաղվի այս հարցով։
Պատերազմի օրերին, երբ ադրբեջանական զինուժը թիրախավորում էր Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ տաճարը և այլ մշակութային արժեքներ, կրթական հաստատություններ, Արցախի մշակույթի նախարարը մի քանի գրություն է ուղարկել ՄԱԿ-ի կառույցներին, այդ թվում՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրե Ազուլեին (Audrey Azoulay), սակայն մնացել է անպատասխան:
Լուսինե Ղարախանյանը նշում է, որ Օդրե Ազուլեն Ադրբեջանի առաջին տիկին Մեհրիբան Ալիևայի ընկերուհին է, հետևաբար նրանից որևէ ակտիվ գործողություն չեն սպասում:
«ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն մտադրված էր գալ և մոնիտորինգ իրականացնել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած հուշարձանների վերաբերյալ, սակայն Ադրբեջանը խոչընդոտել է, իսկ Օդրե Ազուլեն լռել է այդ մասին: Մենք պետք է այնպիսի կառույցի դիմենք, որ կարողանանք հետադարձ, արդյունավետ կապ ապահովել, ոչ թե գրենք ու մնանք անպատասխան»,- հավելում է Արցախի ԿԳՄ նախարարը:
Լուսինե Ղարախանյանը նշեց, որ հովանավորների միջոցով ցուցանակներ են պատրաստելու հայերեն և ադրբեջաներեն լեզուներով՝ կից ներկա վիճակի լուսանկարով և ռուս խաղաղապահների օգնությամբ փակցնելու են մշակութային հուշարձանների տարածքում:
«Հուշարձանների մեծ մասը մնացել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում: 4000-ից ավել հուշարձանների մեծ մասն իրենց վերահսկողության տակ է: Ընդ որում, հաշվառումը դեռ ավարտված չէր և եթե ավարտվեր, ըստ փորձագետների՝ հուշարձանների թիվը կանցներ 10 հազարից»,- ասում է Արցախի ԿԳՄ նախարարը:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչության պետ Սերոբ Բեջանյանի փոխանցմամբ՝ ադրբեջանական օկուպացիայի տակ հայտնված Արցախի տարածքներում պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության պաշտպանության հարցը գտնվում է նախարարության ուշադրության կենտրոնում: Ըստ նրա՝ թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի առաջին իսկ օրերից ԱԳՆ-ն ձեռնարկել է անհրաժեշտ քայլեր՝ սևեռելու միջազգային հանրության ուշադրությունը կատարվող հանցագործությունների վրա:
«Հայկական կողմը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին է իրազեկել ադրբեջանական օկուպացիայի տակ հայտնված տարածքներում հայկական պատմամշակութային ժառանգությանը սպառնացող ֆիզիկական ոչնչացման և ֆիզիկական վտանգի մասին: Ինչպես նաև հայկական քրիստոնեական հուշարձանները «աղվանական» ներկայացնելու միջոցով դրանց ինքնության աղավաղմանն ուղղված ադրբեջանական հետևողական քաղաքականության մասին՝ կազմակերպությանը փոխանցելով վտանգված հայկական հուշարձանների նախնական ցանկը»,- նշում է Սերոբ Բեջանյանը:
ԱԳՆ-ի լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչության պետը նաև փոխանցում է, որ 2020թ.-ի դեկտեմբերի 10-11-ին կայացել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության կոմիտեի նիստ: Հայաստանի նախաձեռնությամբ ընդունվել է որոշում՝ 1954թ. Հաագայի Կոնվենցիայի շրջանակներում մշտադիտարկման մեխանիզմի ներդրման վերաբերյալ: Այն հնարավորություն կընձեռի ստեղծել զինված հակամարտությունների ընթացքում մշակութային հուշարձանների միտումնավոր ոչնչացման դեպքերի վերահսկման գործիքակազմ:
«Հայկական կողմն անելու է առավելագույնը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործնական ներգրավման ընդլայնման համար, ինչն, անշուշտ, դրական ազդեցություն կունենա հայկական պատմամշակութային հուշարձանների պահպանության գործում»,- հավելում է ԱԳՆ պաշտոնյան:

Specialists in Artsakh are working to complete a list of Armenian historical and cultural sites captured by Azerbaijani forces in the recent Karabakh war.
Only the state list of immovable historical and cultural monuments of the Shahumyan (Karvachar) region of Artsakh is ready, which includes 377 monuments.
This list includes the Dadivank monastery complex (guarded by Russian peacekeepers), the Dadi church and its underground mausoleum that was excavated in 2008, a royal palace, the 9th-14th century fortress in the village of Knaravan, the 9-11th century palace/fortress, the monastery of St. Karapet in Chapni, numerous stone crosses, etc.
The head of the Tigranakert archeological group, Hamlet Petrosyan, told Hetq that since the first days of the war, the entire Tigranakert archeological collection has been taken care of and is in a safe condition. The works were carried out by the Tigranakert dig group with the support of government agencies in Armenia and Artsakh.
(The Tigranakert site, in Aghdam, is now under Azerbaijani control-ed.)
"If Artsakh settlements were bombed, museums and buildings where cultural items were kept were also shelled. Our goal was to take steps so that those cultural items would not be damaged," says Petrosyan.
Artsakh Minister of Education, Science and Culture Lusineh Gharakhanyan tells Hetq that her office has information that Azerbaijanis are desecrating Great Patriotic War monuments left behind. Monuments dedicated to the victims of the first Artsakh war have been blown up in several villages. Tombstones have also been damaged. Gharakhanyan says she has reported this to Russian peacekeepers.
The video of a damaged statue of Armenian Military Commander Vazgen Sargsyan in Shushi was also disseminated on the internet. (Sargsyan, who served as Armenia’s first defense minister, went on to serve as the country’s prime minister. He was assassinated in 1999,)
"They have not overcome the complex they have towards Armenians and have gone so far as to cut the neck of the stone. A dignified victor would not do such a thing. They still have complexes because they know that their Bayraktar drones have won, not themselves,” says Gharakhanyan.
The minister is also concerned about the statement of the President of the Union of Architects of Azerbaijan Elbay Qasim-zade, according to which the Armenian churches and cultural sites in Artsakh should be destroyed. Gharakhanyan ays that this is an open directive to implement cultural genocide.
"Unfortunately, we want to state that international organizations are either not able today or simply do not want to prevent this cultural genocide," says Gharakhanyan, adding that she is not hopeful that UNESCO will deal with this issue objectively.
During the war, when the Azerbaijani army targeted Shushi’s Ghazanchetsots Cathedral and other cultural sites and educational institutions, the Artsakh Minister of Culture sent several letters to UN agencies, including UNESCO Director-General Audrey Azoulay that went unanswered.
Gharakhanyan notes that Azoulay is a friend of Azerbaijan's first lady Mehriban Ali, so no active action is expected from her.
"UNESCO intended to monitor the monuments under the control of Azerbaijan, but Azerbaijan prevented it, and Audrey Azoulay remained silent about it. We must apply to those agencies that can provide feedback and effective communication, and not to those who fail to respond,” Gharakhanyan says.
Gharakhanyan says that with the help of sponsors they will make signs in Armenian and Azerbaijani, with photos of the current situation, and post them in the territory of cultural monuments with the help of Russian peacekeepers.
"Most of the monuments remain in the territories under Azerbaijani control. Most of the more than 4,000 monuments are under their control. At the same time, the list of these monuments hasn’t been completed. Experts say the number of monuments will exceed 10,000,” says Gharakhanyan.
Serob Bejanyan, Head of the Media and Public Diplomacy Department of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, says his office is paying close attention to the issue of protection of historical, cultural and religious heritage in Artsakh areas occupied by Azerbaijan. He says that from the very first days of the Turkish-Azerbaijani aggression, the Armenian Foreign Ministry has taken the necessary steps to draw the international community's attention to the crimes being committed.
"The Armenian side has informed UNESCO about the physical danger and physical danger threatening the Armenian historical and cultural heritage in the territories occupied by Azerbaijan. "As for the Azerbaijani policy of repression by distorting their identity by presenting Armenian Christian monuments as 'Afghan', passing on the preliminary list of endangered Armenian monuments to the organization," says Bejanyan.
Bejanyan says that a meeting of the UNESCO Committee for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict was held on December 10-11, 2020.
At the meeting, a decision was approved, on the initiative of Armenia, for the introduction of a monitoring mechanism within the framework of the 1954 Hague Convention. It will enable the establishment of measures to monitor cases of deliberate destruction of cultural monuments during armed conflicts.
"The Armenian side will do its utmost to expand the practical involvement of UNESCO, which, of course, will have a positive impact on the preservation of Armenian historical and cultural monuments," says Bejanyan.