ԵԱՀԿ և ԵՄ կաջակցեն ՀՀ-ում ընտրությունների լուսաբանման բարելավմանն ուղղված դասընթացների անցկացմանը
Այսօր Երևանում լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների համար մեկնարկեց ընտրությունների պատասխանատու, ճշգրիտ և հավասարակշռված լուսաբանմանը նվիրված երկօրյա դասընթաց` 2012-ի խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ:
Դասընթացը կազմակերպել է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակը և «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» հասարակական կազմակերպությունը` Եվրամիության ֆինանասական աջակցությամբ: Միջոցառմանն աջակցում է նաև Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը:
Կլոր սեղանը նպատակ ունի բարձրացնել հայ լրագրողների իրազեկությունը ընտրական գործընթացների և խոսքի ազատության միջազգային չափանիշների ոլորտում` ընտրությունների հետ առնչվող հարցերի էթիկապես ճիշտ և հավասարակշռված լուսաբանումը խթանելու համար:
«Ընտրական գործընթացների հավասարակշռված լուսաբանումը հիմնարար կարևորություն ունի ազատ և արդար ընտրությունների անցկացման համար: Մենք հույս ունենք, որ այս դասընթացը լրագրողներին կզինի անհրաժեշտ գիտելիքով և հմտություններով, որպեսզի կարողանան ապահովել ընտրությունների ճշգրիտ և հավասարակշռված լուսաբանում և դրանով իսկ օգնեն ընտրողներին կատարել գիտակցված ընտրություն»,- ասաց ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Անդրեյ Սորոկինը:
«Ըստ կառավարության, հաջորդ ընտրությունները կլինեն Հայաստանում երբևէ անցկացված ամենաազատն ու ամենաարդարը: Մենք հավատացած ենք, որ լրագրողները պատասխանատվություն ունեն տեղում ստուգելու` արդյոք դա իսկապես այդպես կլինի»,- նշեց Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիստեան:
«Իրավունքի Եվրոպա միավորում» ՀԿ-ի իրավաբանների թիմը, ինչպես նաև լրատվամիջոցների և մարդու իրավունքների ոլորտների փորձագետները, ովքեր անցկացնում են դասընթացը, կանդրադառնան նոր ընտրական օրենսդրությանը, ներառյալ ընտրական վեճերին, ինչպես նաև զրպարտությանն ու վիրավորանքին առնչվող օրենսդրությանն ու իրավակիրառ փորձին, տեղեկատվություն ստանալու իրավունքին ու լրագրողական էթիկային:
«Կարևոր է, որ կարծիքներն ու ցանկացած տեսակի տեղեկատվություն ընտրություններից առաջ շրջանառվեն: Բայց հատկապես կարևոր է, որ այս շրջանում լրագրողները լուսաբանեն պատասխանատու կերպով և օրենքի համաձայն: Ակնկալում եմ մասնակցել դասընթացին, որը կքննարկի այս հարցերը»,- ավելացրեց ԵԱՀԿ բրիտանացի փորձագետ Գեվին Միլլարը:
«Այս դասընթացը միտված է նպաստել հասնելու Հայաստանում ազատ և արդար ընտրությունների անցկացման առավել մեծ նպատակին` համապատասխան օրենսդրության վերաբերյալ լրագրողների իրազեկության բարձրացման միջոցով և տրամադրելով իրավաբանական խորհրդատվություն և ներկայացուցչություն դատարանում, եթե քրեական կամ քաղաքացիական գործեր հարուցվեն նրանց դեմ»,- ասաց «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» ՀԿ-ի նախագահ Լուսինե Հակոբյանը:
Կլոր սեղանը Հայաստանում ընտրական գործընթացների հզորացմանն ուղղված 1.7 միլիոն եվրո արժողությամբ ծրագրի մասն է, որն իրականացվում է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի կողմից` Եվրամիության ֆինանսական աջակցությամբ:

OSCE, EU Support Training to Improve Media Coverage of Elections in Armenia
A two-day training workshop for media representatives on responsible, accurate and balanced reporting on elections was launched today in Yerevan, ahead of the 2012 parliamentary elections.
The workshop is organized by the OSCE Office inYerevanand the non-governmental organization theEuropein Law Association (ELA) and financed by the European Union. The event is also supported by the US Embassy inArmenia.
The workshop aims to familiarize Armenian journalists with the electoral framework as well as international freedom of expression standards in order to report on election issues in a balanced and ethical manner.
“Balanced media coverage of electoral processes is essential for the conduct of free and fair elections. We hope that this workshop will equip journalists with the necessary knowledge and skills to provide accurate and balanced coverage of elections and thereby help voters to make an informed choice,” said Ambassador Andrey Sorokin, Head of the OSCE Office inYerevan.
"According to the government, the next elections will be the freest and fairest ever held inArmenia. We believe that journalists have a responsibility to check on the ground whether this will indeed be the case", said Traian Hristea, Head of Delegation of the European Union.
ELA’s legal team and experts from the media and human rights fields, who are giving the training, will cover the new electoral legislation, including electoral disputes, legislation and practice on defamation and insult, right to access to information and journalistic ethics.
Gavin Millar, an OSCE expert from the UK, added: "It is vital that opinions and information of all kinds can circulate before an election. But it is also particularly important that journalists report responsibly and lawfully at such a time. I look forward to participating in the workshop which will discuss these issues”.
Lousineh Hakobyan, the President of Europe in Law Association, said: “This workshop is aimed at contributing to the achievement of the bigger goal of free and fair elections inArmeniathrough raising the awareness of the relevant legislation among journalists and providing legal advice and representation before courts if criminal or civil cases are instituted against them.”
The workshop is part of a 1.7 million euro project on strengthening electoral processes inArmeniain line with international standards, implemented by the OSCE Office inYerevanand financed by the EU.