ԱԺ-ն քննարկեց հակակոռուպցիոն դատարանի ստեղծման փաթեթը
Խորհրդարանը հերթական նիստում քննարկեց Կառավարության ներկայացրած «Դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում և կից ներկայացված օրենքներում փոփոխություններ կատարելու նախագծերի փաթեթը: Այս փոփոխություններով առաջարկվում է ստեղծել հակակոռուպցիոն դատարան, որը մասնագիտացված է լինելու կոռուպցիոն գործերի ուսումնասիրմամբ: Նախագծերը ներկայացրեց Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը:
Հակակոռուպցիոն դատարանին են ենթակա Քրեական դատավարության օրենսգրքով հակակոռուպցիոն դատարանների իրավասությանը վերապահված գործերը, ինչպես նաև քաղաքացիական դատավարության կարգով պետության գույքային և ոչ գույքային շահերի պաշտպանության հայցերով և «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի հիման վրա գույքի բռնագանձման հայցերով հարուցված քաղաքացիական գործերը:
Նախարարի խոսքով` հակակոռուպցիոն դատարանը գործելու է առնվազն 25 դատավորի կազմով, որից 20-ը պետք է լինեն կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության գործերով մասնագիտացմամբ, իսկ 5-ը` պետական շահերի պաշտպանության հայցերով հարուցված քաղաքացիական գործերով մասնագիտացմամբ դատավորներ:
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշվում է, որ մի շարք երկրներում գործում են մասնագիտացված հակառուպցիոն դատարաններ, ինչպես` Աֆղանստան, Բուլղարիա, Կամերուն, Խորվաթիա, Ինդոնեզիա, Պակիստան, Մադագասկար, Ֆիլիպիններ, Սլովակիա և այլն: Ըստ նախարարի` մասնագիտացված դատարանները բարձրացնելու են գործերի քննության արդյունավետությունը:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանն իր ելույթում նշեց, որ այն երկրներում, որտեղ կա այս համակարգը, չեն փայլում կոռուպցիայի ցածր ցուցանիշներով: Ըստ նրա` այս փոփոխությունները ոչ թե նվազեցնելու են կոռուպցիան, այլ ծաղկեցնելու, քանի որ խտրականություն է լինելու դատական համակարգում: Պատգամավորի համար անտրամաբանական է, որ հակակառուպցիոն դատարանի նախագահի աշխատավարձի դրույքաչափը լինի ավելին, քան վարչական դատարանի նախագահինը: Ըստ նրա` անհավասար պայմաններ ստեղծելով դատավորների միջև՝ անարդարություն է լինելու:
Տեղեկացնենք, որ հակակոռուպցիոն դատարանի նախագահի աշխատավարձի գործակիցն առաջարկվում է ամրագրել 13.50, դատավորինը` 13, ըստ այդմ նախագահի աշխատավարձը կլինի 892620 դրամ (հարկերը ներառյալ), դատավորինը` 859560 (հարկերը ներառյալ):

В НС обсудили пакет законопроектов о создании антикоррупционного суда
Национальное Собрание на очередном заседании обсудило представленный правительством пакет изменений в Судебный кодекс и сопутствующие законы. Этими изменениями предлагается создать антикоррупционный суд, который должен специализироваться в рассмотрении дел о коррупции. Законопроекты представил министр юстиции Рустам Бадасян.
По словам министра, в состав антикоррупционныого суда войдут 25 судей, 20 из которых должны иметь специализацию в рассмотрении дел о коррупционных преступлениях, пять судей – в рассмотрении дел, возбужденных по искам о защите государственных интересов.
В обосновании проекта отмечается, что антикоррупционные суды действуют в ряде стран – Афганистане, Пакистане, Камеруне, Хорватии, Индонезии, Болгарии, Словакии и др.
Депутат фракции “Просвещенная Армения “Ани Самсонян отметила, что те страны, где действует эта система, не блещут низким уровнем коррупции. Предложенные изменения, по словам депутата, будут способствовать не сокращению коррупции, а ее процветанию, поскольку предусматривают дискриминацию в судебной системе. Самсонян назвала нелогичным тот факт, что зарплата председателя антикоррупционного суда будет выше зарплаты председателя административного суда. Создание неравных условий для судей будет означать несправедливый подход, считает депутат.
Отметим, что зарплата председателя антикоррупционного суда составит 892620 драмов (включая налоги), зарплата судей – 859560 драмов (включая налоги).