Փաշինյանի խոսքով՝ իրավապահները պատերազմի վերաբերյալ 1300 քրեական գործ են քննում
Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, Արցախյան երկու պատերազմների մասնակից Հրանտ Մադաթյանը ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանին հիշեցրեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն խոսքերը, որ եղել են դավաճաններ ու հայրենիքը վաճառողներ, պատգամավորը հետաքրքրվեց, թե ինչու այդ մարդիկ պատասխանատվության չեն ենթարկվել:
«Լինելով պատերազմի մասնակից, ընկերներ կորցրած` այդ թվում լեգենեդար հրամանատար Ռուստամ Գասպարյանին և իր որդուն, ես ինձ պահանջատեր եմ զգում: Ինչու մինչև հիմա չկան դավաճանների, հայրենիքը ծախածների անունները ու ինչու մինչև հիմա պատասխանատվության առաջ կանգնած չեն: Երկու ամիս է անցել, բայց կարծես թե մեր երկրում բան չի եղել»,- ասաց Մադաթյանը:
Փաշինյանը կոչ արեց իր` ավելի վաղ ասված խոսքերը ուղիղ մեջբերել, ապա հավելեց, որ պատերազմի առնչությամբ իրավապահները քննում են շուրջ 1300 քրեական գործ, ընթանում է նախաքննություն: Փաշինյանը նկատեց` քրեական գործերի քննության տեմպերը գուցե այնքան արագ չեն իրականացվում, ապա հավելեց` ամեն ինչ արվելու է այդ հարցերին մաքսիմալ պատասխաններ ստանալու համար:
Փաշինյանի խոսքով` իր հայտարարությունների մեջ կարող էին լինել նաև քաղաքական գնահատականներ, և դրանք ևս հետաքննվելու անհրաժեշտություն ունեն:

По словам Пашиняна, правоохранители расследуют 1300 уголовных дел по эпизодам последней войны
Депутат парламентской фракции “Процветающая Армения”, участник двух арцахских войн Грант Мадатян во время Правительственного часа в Национальном Собрании напомнил слова премьер-министра Никола Пашиняна о том, что во время последней войны нашлись продавшие родину предатели, и поинтересовался, почему никто не понес за это ответственность.
“Как участник войны, потерявший своих друзей, в том числе легендарного командира Рустама Гаспаряна и его сына, я считаю себя вправе спросить, почему до сих пор не названы имена предателей, продавших родину, и почему никто до сих пор не привлечен к ответственности. Прошло два месяца, однако такое ощущение, как будто в нашей стране ничего не произошло”,- сказал Мадатян.
Премьер сообщил, что правоохранители расследуют около 1300 уголовных дел по эпизодам войны, ведется предварительное следствие. По словам Пашиняна, темпы расследования, возможно, оставляют желать лучшего, однако будет сделано все, чтобы ответы на эти вопросы были получены в максимальном объеме.
Глава правительства также отметил, что в его заявлениях могли содержаться политические оценки, которые тоже нуждаются в изучении.