Բոյկոտելով թուրքական ապրանքը. կոռուպցիոն ռիսկերը, Կառավարության թերացումներն ու ներմուծողների մտավախությունները
10 տարում (2010-2019թթ.) Հայաստանը Թուրքիայից ներմուծել է մոտ 2 մլրդ 151 մլն դոլարի ապրանք: Նույն ժամանակահատվածում Հայաստանից Թուրքիա արտահանվել է ընդամենը 13.9 մլն դոլարի ապրանք:
Տարիներ շարունակ Հայաստանում թուրքական ապրանքները բոյկոտելու կոչերն արդեն օրենքի ուժ ունեն, սակայն բազմաթիվ հարցեր դեռևս չունեն միանշանակ պատասխան. արդյոք հայկական շուկան պատրա՞ստ է թուրքականին այլընտրանք գտնել` առանց ներմուծողներին ու սպառողներին վնասելու: Զուգահեռ ասպարեզ է եկել տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերն ապաշրջափակելու թեման, որի պայմաններում թուրքական ապրանքների ներմուծման արգելքի նպատակահարմարությունը հարցականի տակ է դրվում:
Հետք Մեդիա Գործարանի կոռուպցիայի լուսաբանման երեկոյան դպրոցի մասնակիցներն ուսումնասիրել են թեման ու պարզել, որ թուրքական ապրանք ներմուծող տնտեսվարողների մի մասն այս պահին դեռևս այլընտրանք չի գտել թուրքական շուկային, պետությունը թերանում է իր գործառույթներում, չկան հստակ ծրագրեր՝ ինչպե՞ս ընտրել այլ շուկաներ, ինչպե՞ս կապեր հաստատել օտարերկրյա բիզնեսմենների հետ և այլն:
Այս ամենից զատ, թուրքական ապրանքների ներմուծման արգելքը լի է նաև կոռուպցիոն ռիսկերով: Մինչ կանցնի որոշակի ժամանակ, ու պարզ կդառնա, թե ինչ ազդեցություն է թողել հայկական շուկայի վրա թուրքական ապրանքների բոյկոտը, փորձել ենք պարզել, թե արգելքի պայմաններում մաքսանենգության ինչ օղակներով կարող է թուրքական ապրանքը մտնել հայկական շուկա:
Արգելք՝ վեց ամսով
Երբ Արցախում դեռ ընթանում էին մարտական թեժ գործողությունները՝ հոկտեմբերի 20-ին, Հայաստանի կառավարությունը որոշում ընդունեց, ըստ որի՝ դեկտեմբերի 31-ից արգելվեց թուրքական ծագում ունեցող պատրաստի ապրանքների ներմուծումը։
Այս որոշումը հակիրճ բացատրող և հիմնավորող հաղորդագրության մեջ Կառավարությունը նշել էր, որ որոշման հիմքում ընկած է անվտանգության խնդիրը։
Քանի որ «Թուրքիան բացահայտորեն աջակցում ու սատարում էր Ադրբեջանի կողմից՝ Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմական և ահաբեկչական գործողություններին», թուրքական ծագմամբ ապրանքների ներմուծման արգելքով Հայաստանը դադարեցրեց Թուրքիայի պետական գանձարանի ֆինանսական սնուցումը:
Համաձայն «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» 2014 թվականի մայիսի 29-ի պայմանագրի և ԵԱՏՄ կարգավորումների, այս որոշումը ուժի մեջ է լինելու 6 ամիս, ժամկետը լրանալուն պես որոշումը հնարավոր կլինի երկարացնել ևս վեց ամսով։
Կարևոր է նշել, որ արգելքի տակ են ընկնում սպառման համար պատրաստի թուրքական ապրանքները, իսկ արտադրության համար անհրաժեշտ հումքի վրա այս արգելքը չի տարածվելու։ Սա նշանակում է, որ, օրինակ, տեքստիլի տեղական արտադրողները կկարողանան Թուրքիայից հումք ներկրել իրենց արտադրության մեջ օգտագործելու համար։
Թուրքական ծագում ունեցող հումքի վրա արգելքի չտարածումը հիմնավորվում է հայկական արտադրողներին չվնասելու սկզբունքով։ Նախ՝ հումքի դեպքում կարճ ժամկետում այլընտրանքային շուկաներ գտնելը մեծ դժվարություն է, ինչը կարող է վնասել տեղական արտադրողներին, և երկրորդ՝ հումքը ներկրվելուց հետո տեղական արտադրողները նոր ապրանքներ և արժեք են ստեղծում, ինչը կարող է խափանվել հումքի արգելքի դեպքում։
Հայ-թուրքական առևտուրը. բացասական հաշվեկշիռ, կախվածություն ապրանքային շուկաներից
2010-2019 թվականներին Հայաստանը տարեկան կտրվածքով 137-270 մլն դոլարի ապրանք է ներմուծել Թուրքիայից: Փոխարենը Թուրքիայում հայկական ապրանքների նկատմամբ պահանջարկ չկա: Բացի այդ՝ թուրքական կառավարությունը մաքսային տարբեր լծակներով փաստացի արգելել է հայկական ծագման ապրանքների մուտքը թուրքական շուկա: Արդյունքում, հայ-թուրքական առևտրում Հայաստանը հիմնականում ներմուծողի դերում է: Իսկ արտահանումը չնչին է:
Ըստ Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների (ՀՀ ՎԿ)՝ 2019 թվականին Թուրքիայից Հայաստան ներմուծել է 268 մլն ԱՄՆ դոլարի ապրանք։ Հայաստանի արտահանման կազմում Թուրքիայի տեսակարար կշիռը 0.1% է, ներմուծման կազմում՝ 4.9%: 2020 թվականի տարեկան տվյալները դեռևս չեն ամփոփվել, հետևաբար՝ մեր հետազոտության համար հիմք ենք ընդունել 2019-ի տարեկան ամբողջական տվյալները:
Համեմատության համար միայն նշենք, որ Թուրքիայի արտահանման կազմում Հայաստանի տեսակարար կշիռը ընդամենը 0.1% է եղել։
Ընդհանուր առմամբ, 10 տարում (2010-2019թթ.) Հայաստանը Թուրքիայից մոտ 2 մլրդ 151 մլն դոլարի ապրանք է գնել, փոխարենը Թուրքիան Հայաստանից ներմուծել է ընդամենը 13.9 մլն դոլարի ապրանք:
Ինֆոգրաֆիկան՝ Սուսինա Խաչատրյանի, Հետք Մեդիա Գործարան
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության հաշվարկներով՝ Հայաստանը Թուրքիայից ներմուծում է հիմնականում վերջնական սպառման ապրանքներ, որոնք կազմում են ներմուծման մոտ 80%-ը, իսկ մնացածը միջանկյալ սպառման ապրանքներն են, այսինքն՝ հումքը։
Չնայած, որ Հայաստան ներմուծման կազմում Թուրքիան զբաղեցրել է 4.9%, սակայն կան Հայաստան ներմուծվող որոշ ապրանքներ, որոնց 50-90%-ը թուրքական ծագման է: Օրինակ՝ տրիկոտաժե պաստառները, բամբակե գործվածքները, ցիտրուսային պտուղները, ալյումինե ձողերը և այլն:
Իսկ եթե ներմուծման բացարձակ ցուցանիշներն ենք համեմատում, ապա Թուրքիայից Հայաստան ներմուծվող ապրանքների առաջատար հնգյակում են՝ տրիկոտաժե հագուստը, ցիտրուսային պտուղները, տրիկոտաժե պաստառները, բամբակե գործվածքն ունավթ-նավթամթերքը:
Այս գրաֆիկում առավել մանրամասն և պատկերավոր ներկայացված է հայ-թուրքական առևտուրը 2019 թվականին:
Տեսակարար կշիռները ներկայացված են՝ ըստ քանակի:
Ինֆոգրաֆիկան՝ Կարին Մանուկյանի, Հետք Մեդիա Գործարան
Ներմուծողները փնտրտուքի մեջ են
Չնայած թուրքական ապրանքների ներկրումը թույլատրված էր մինչև 2020 թվականի տարեվերջ, սակայն բազմաթիվ ներմուծողներ արդեն նոյեմբերից հրաժարվել են ապրանք ներմուծել Թուրքիայից: Միևնույն ժամանակ, նրանք փաստի առաջ են կանգնել՝ չկողմնորոշվելով, թե դեպի ո՞ր այլընտրանքային շուկաները ձգտել, ինչպե՞ս վերապրոֆիլավորվել, ինչպե՞ս նոր կապեր հաստատել նոր շուկաներում:
«Իրանը կարող էր այլընտրանք լինել․ մեզ մոտ է, համ էլ իրենք էլ բարձրորակ կտորներ ունեն։ Բայց իրենց նույն որակի կտորը թուրքականի համեմատ ավելի ծանր է, նշանակում է, որ մաքսազերծումն էլ ավելի թանկ կարժենա, և արդեն իմ ապրանքի ինքնարժեքն ավելի բարձր կլինի։ Դրա համար էլ Իրանից բերելը ձեռնտու չէ»,- ասում է մանկական հագուստի ներմուծմամբ ու վաճառքով զբաղվող Անահիտ Կարապետյանը։
Ներմուծողները դեռ փնտրտուքի մեջ են: Փորձում են նոր առևտրային կապեր հաստատել Ռուսաստանի, Ղրղզստանի, Ուզբեկստանի, Չինաստանի շուկաներում։ Սակայն դա դյուրին գործընթաց չէ, և պետական աջակցության կարիք ունեն: Ասում են, որ Թուրքիայում իրենց վստահելի կոնտակտներն արդեն ունեին, առանց գնալու, զանգով պատվեր էին կատարում։ Մինչդեռ պատահական, անծանոթ մատակարարին հեռակա պատվեր տալ չեն կարող, պետք է գնան, տեղում որակին ու գներին ծանոթանան, պետք է դեռ մի քանի անգամ շփվեն, առևտուր անեն, որ վստահություն ձևավորվի։ Այս ամենը ժամանակ և ֆինանսներ է պահանջում։ Որոշ վաճառականներ չէին բացառում, որ ստիպված կլինեն ինչ-որ ժամանակով դադարեցնել իրենց գործունեությունը, մինչև նոր մատակարարների, ներմուծման նոր շուկայի հարցը կլուծվի։ «Ավելի լավ է իմ ունեցած հագուստեղենը վաճառեմ, պետք լինի, ոչինչ, մի քանի ամիս էլ «կսկեմ», մինչև լուծում գտնենք։ Թուրքական կտոր հաստատ չեմ բերելու»,- ասում է տիկին Անահիտը։
Ներմուծողները կարևոր են համարում թուրքական շուկային այնպիսի այլընտրանք գտնել, որ ոչ միայն գին-որակ չափանիշներով համապասխանեն թուրքական ապրանքներին, այլև՝ դիզայնով ու ոճով:
«Ղրղզստանի արտադրանքը շատ գույնզգույն է, «ճչան» գույների համադրությամբ, հագուստի ձևավորումն էլ տարբերվում է․ այդ տեսքով ու գույներով մեր շուկայում չի վաճառվի»,- ասում է առևտրական Մարինե Ղազարյանը ու ցույց տալիս մի քանի հագուստ, որոնցից որպես նմուշ պատրաստվում է Ղրղզստան ուղարկել, որպեսզի ըստ այդմ կարեն։ Իսկ թե որքանով կստացվի համագործակցությունը, դեռ չգիտի:
Չնայած, որ հայ առևտրականներն ու ձեռներեցներն օրինական ճանապարհով այլևս չեն կարողանա ապրանք ներկրել, մի շարք հասկանալի սոցիալական և սպառողների սպասումները բավարարելուն միտված պատճառներով կան ռիսկեր, որ այնուամենայնիվ մաքսանենգության փորձեր կլինեն: Ակնհայտ է, որ շատ ներկրողներ նորից կձգտեն դեպի թուրքական շուկա:
Կաշառք մաքսային մարմինների պաշտոնյաներին, ապրանքի սխալ գրանցում և այլն. կոռուպցիոն ռիսկերը՝ թուրքական ապրանքների ներմուծումն արգելելու ֆոնին
ACSES վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագետ Հայկազ Ֆանյանը հիշում է, որ տարիներ առաջ շատ ապրանքներ ներմուծվում էին Հայաստան, հետո արտահանվում Ռուսաստան որպես հայկական ծագման ապրանք։ Սակայն իրականում դրանք հայկական ծագման չէին։ Հնարավոր է նմանատիպ մեխանիզմներ կիրառվեն նաև Վրաստանի միջոցով, երբ թուրքական ծագման ապրանքները ներմուծվեն Վրաստան, հետո ծագման երկրի փոփոխություն տեղի ունենա, և դրանք արտահանվեն Հայաստան։ Թե ինչքանով ՊԵԿ-ն իր օպերատիվ հետախուզական աշխատանքի միջոցով կկարողանա այդ ամենը բացահայտել, ժամանակը ցույց կտա։
Բացի այդ, բազմաթիվ այլ մաքսանենգ ճանապարհներ կան՝ հումքի անվան տակ պատրաստի ապրանքների ներմուծում, կաշառք պաշտոնայներին և այլն, որոնք պետք է մաքսային ծառայությունների խիստ հսկողությանն արժանանան:
«Սահմանափակումների շրջանցման ուղղություններից մեկը կարող է լինել կաշառք առաջարկելը համապատասխան պաշտոնյաներին։ Այդպիսի ռիսկ տեսականորեն կա, թե որքանով իրականություն կդառնա, կդժվարանամ պատասխանել։ Երբ էմբարգո է սահմանվել, Կառավարությունը բավականին մանրամասն ուսումնասիրել է խնդիրը, և այն ապրանքները, որոնց ներմուծման արգելը կվնասի մեր տնտեսությանը, օրինակ՝ տրիկոտաժը բացառվել է էմբարգոյի ցանկից։ Առանձին ապրանքատեսակների գծով ներմուծումը հնարավոր է։ Տեսականորեն հնարավոր է նաև, որ պատրաստի ապրանքը ներմուծվի հումքի անվան տակ: Ամեն ինչ էլ հնարավոր է։ Գուցե փորձեն նաև սահմանը անցնել՝ շրջանցելով մաքսակետը։ Հայ-վրացական սահմանն այնպես չէ, որ խիստ հսկվում է։ Հազար-հազար ուղղություններ են հնարավոր»,- նշում է Հայկազ Ֆանյանը:
Տնտեսագետն առայժմ գնահատական չի տալիս, թե որքանով են պետությունն ու բիզնեսն այսօր պատրաստ հրաժարվել թուրքական ապարնքներից: Միայն նշում է, որ որոշ ապրանքների գներ կարող են բարձրանալ:
Պատահական չէ, որ հայ տնտեսվարողները տարիներ շարունակ ապրանքներ են ներմուծել Թուրքիայից: Դա ֆինանսապես ձեռնտու է եղել և՛ լոգիստիկ առումով՝(մոտ ճանապարհներ, ավելի էժան բեռնափոխադրում), և՛ գին-որակ չափանիշներով: Հայ սպառողների մեծ մասին բավարարել են թուրքական ապրանքների միջին որակն ու գինը, հետևաբար՝ տարիներ շարունակ այդ ապրանքների նկատմամբ պահանջարկ է եղել: Սակայն, արցախա-ադրբեջանական սահմանին թուրք-ադրբեջանական ուժերի սանձազերծած պատերազմը հետին պլան մղեց տնտեսական հաշվարկները՝ առաջնահերթությունը զիջելով քաղաքականին ու անվտանգությանը:
Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության համագործակցության ասոցիացիայի նախագահ Ռուբեն Օսիպյանն էլ 2020-ի դեկտեմբերին մեզ հետ հեռախոսազրույցում կանխատեսել էր առևտրականների խոշոր դժգոհություններ 2021-ի տարեսկզբից: «Մենք ասոցիացիայով տարածել ենք տեղեկություն, խնդրել ենք բոլոր այն մարդկանց, որոնք դեռ փոխարինող ապրանքներ չեն գտել կամ ինչ-որ խնդիրներ ունեն` մեզ տեղյակ պահեն։ Դեռ ոչ մի բան չեմ լսել, ենթադրում եմ պարզապես անտեսել են մեր գրածը։ Հունվարին՝ պոստֆակտում գալու են ու փորձելու են ինչ-որ հարց լուծել»,- ասաց Օսիպյանը։
Նրա կարծիքով՝ շատ տնտեսավարողներ թուրքական ապրանքներին փոխարինող տարբերակներ չեն գտել օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ հանգամանքներով պայմանավորված։
«Նաև ես դեռ չգիտեմ, թե պետական ապարատում ոնց են ապահովելու այդ մարդկանց աջակցությունը։ Եթե ինչ-որ տնտեսվարող գա և ասի՝ չեմ կարողանում գտնել որևէ ապրանք արտադրող փոխարինողի, կա՞ կառույց, որն իրենց կօգնի, թե՞ ոչ», - ասաց Օսիպյանը։
Տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանն ընդգծում է, որ եթե պետական մակարդակով որոշակի ապրանքների ներկրման արգելք է սահմանվում, պետք է այլընտրանքով ապահովել, ներկրման փոխարինման ռազմավարություն մշակել, ծրագրեր իրականացնել։ Բայց այս ընթացքում որևէ նման ծրագիր չի իրականացվել։ Այն, ինչ եղել է, առանձին անձանց և կազմակերպությունների նախաձեռնությամբ է եղել։
«2016-ին քննարկվում էր, որ տեղական տեքստիլ արտադրողները թուրքական ապրանք վաճառողներին կարող են ինքնարժեքով կամ ինքնարժեքին մոտ գնով հայրենական արտադրության ապրանքներ տրամադրել որոշ ժամանակով, որպեսզի նրանք կարողանան գրավել շուկան և թուրքական ապրանքը դուրս մղեն շուկայից։ Նման պայմանավորվածությանը կարող է նպաստել միայն պետությունը։ Մինչդեռ պետությունն այս առումով վերջին երկու-երեք ամիսներին անգործության է մատնված»,- նշում է Սուրեն Պարսյանը:
Նա հիշեցնում է, որ այս թեմայոբ կառավարության երկու որոշում է ընդունվել կամ բարձրաձայնվել: Մեկով ասվում է, որ թուրքական ապրանքների ներկրումը պետք է սահմանափակել, մյուսով ասվում է, որ ուզում ենք ակտիվացնել առևտրատնտեսական կապերը Թուրքիայի հետ։ Սրանք իրար հակասող որոշումներ են։ Արդյունքում տնտեսվարողը, որ Հայաստանում պետք է ներդրում կատարեր և թուրքական ապրանքներին փոխարինող հայրենական արտադրանք թողարկեր, լուրջ անորոշության առջև է կանգնած։ Նա չի հասկանում՝ հնարավոր է 6 ամիս հետո կամ նույնիսկ մինչև 6 ամիսը լրանալը փոխվի քաղականությունը, թե ոչ։ Որոշումն ընդունելուց հետո սկզբնական շրջանում մեծ աշխուժություն կար փոխարինող արտադրություններ բացելու առումով, բայց արդեն վերջին շրջանում այդ ողջ գործընթացը սառեցվեց անորոշության պատճառով։
«Եթե անգամ 6 ամիս հետո թուրքական ապրանքների ներկրումը թույլատրվի, ապա տեղական արտադրությունն ուղղակի չի կարող մրցակցել այս պայմաններում։ Նախ՝ Թուրքիան ունի մասշտաբի էֆեկտ, ավելի մեծ քանակով է ապրանքներ արտադրում, երկրորդ՝ թուրքական արտադրողները ստանում են բավականին մեծ պետական աջակցություն սուբսիդիաների տեսքով, երրորդ ՝ թուրքական լիրան շատ արժեզրկված է, ինչը թույլ է տալիս անհամեմատ էժան գներով ապրանք արտահանել»,- նշում է Սուրեն Պարսյանը:
Մաքսային ծառայությունը հավաստիացնում է, որ ունի բոլոր լծակները՝ մաքսանենգությունը կանխելու համար
Պետական եկամուտների կոմիտեին, որի կազմում են Հարկային ու Մաքսային ծառայությունները, խնդրել ենք պատասխանել, թե Մաքսային ծառայությունը ինչ հնարավոր լծակներ ունի ապրանքի ծագման երկրի փոփոխության խախտումները պարզելու և կանխելու համար, ինչպես նաև՝ թե ինչ քայլեր են ձեռնարկվել թուրքական պատրաստի ապրանքը հումքի անվան տակ Հայաստան ներմուծելու ռիսկը հնարավորինս կառավարելու համար։
Մաքսայինից մեզ պատասխանեցին, որ ապրանքների ծագումը հավաստվում է բոլոր այն դեպքերում, երբ մաքսային մարմնի կողմից հայտնաբերվել են նշաններ, որ տվյալ ապրանքները ծագում են այնպիսի երկրից, որտեղից ներմուծումը արգելված է։
Իսկ ապրանքի ծագումը հավաստվում է ապրանքի ծագման հավաստագրով, ստուգում են ապրանքների ծագման մասին տեղեկությունները, դրանց հավաստիությունը, փաստաթղթերի կազմելու և լրացնելու ճշտությունը։ Այն դեպքերում, երբ ապրանքի ծագումը անհայտ է, և կասկած է առաջանում, որ հնարավոր է տվյալ ապրանքի վրա տարածվեն սահմանափակումներ, Մաքսային ծառայությունն իրավունք ունի պահանջել ապրանքի ծագման մասին փաստաթղթեր։
Մեր հարցման մեջ նաև խնդրել էինք պարզաբանել, թե ՊԵԿ-ը ինչ քայլեր է նախատեսում մաքսային ծառայությունում կաշառք ստանալու կամ առաջարկելու դեպքերը կանխելու համար։
ՊԵԿ-ից մեզ հայտնեցին, որ մաքսային օրենսդրության պահանջների պահպանման նկատմամբ հսկողությունն իրականացվում է ռիսկերի կառավարման համակարգի կիրառմամբ։ Սակայն այս համակարգի մեջ ներառված՝ ռիսկերի նվազեցմանն ուղղված միջոցառումները գաղտնի են և ենթակա չեն հրապարակման։
ՊԵԿ-ից մեզ հայտնեցին նաև, որ օժանդակության խնդրանքով դիմել են Վրաստանի Հանրապետությանը՝ Վրաստանի տարածքով Հայաստան տեղափոխվող թուրքական ծագման ապրանքների նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնելու հարցում։
Էկոնոմիկայի նախարարությունը հատուկ ծրագրեր չունի թուրքական ապրանքների ներմուծման արգելքի բացասական հետևանքները մեղմելու համար
Քանի որ տարբեր պաշտոնյաներ եւ մասնագետներ նշում են, որ արգելքի բացասական ազդեցությունը մեղմելու համար ներմուծումը հնարավորինս պետք է փոխարինել տեղական արտադրության զարգացմամբ, հարցումով դիմեցինք նաև Էկոնոմիկայի նախարարություն։
Մասնավորապես խնդրեցինք հայտնել, արդյոք նախարարությունն արդեն ընդունել կամ պլանավորում է ընդունել որոշումներ կամ ոլորտի նոր կարգավորումներ, որոնք կնպաստեն տեղական արտադրանքի զարգացմանը։
Էկոնոմիկայի նախարարության պատասխանից պարզ է դառնում, որ արգելքի որոշումից բխող և տեղական արտադրության զարգացմանը նպաստող հատուկ փոփոխություններ կամ հատուկ միջոցառումներ չեն նախատեսվում։
Մեզ ուղարկած պատասխան նամակում, որի տակ ստորագրել է Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Վարոս Սիմոնյանը, սկզբից մինչև վերջ նախարարության վերլուծությունն է, թե ինչ ապրանքներ է Թուրքիայից ներմուծում Հայաստանը, որոնք կարելի է փոխարինել տեղականով: Իսկ թե ինչպես պետք է փոխարինել, նախարարությունը չի ներկայացնում: Մինչդեռ, այս պահին նախարարությունից հենց դա են ակնկալում լսել տնտեսվարողները:
Նախարարությունը հիմնական շեշտը դնում է Թուրքիայից ներմուծվող ապրանքների համադրելի որակներով փոխարկելիություն վրա։ Ըստ նախարարության՝ հետազոտությունները ցույց են տվել, որ նույն որակի և տեսակի վերջնական սպառման ապրանքներ Հայաստան կարող են ներմուծվել այլ երկրներից, սակայն ընդունում են, որ այս անցումը կպահանջի որոշակի ժամանակ։ Օրինակ՝ տեքստիլի դեպքում ուղղորդում են կենտրոնանալ հետևյալ շուկաների վրա՝ Չինաստան, ԱՄԷ, ԵՄ երկրներ, Միացյալ Նահանգներ, ԻԻՀ, Վիետնամ, Բանգլադեշ, Ինդոնեզիա, Հնդկաստան, ՌԴ, Պերու, Թունիս:
Նախարարությունը նաև պնդում է, որ նման ապրանքները կարող են արտադրվել Հայաստանում նույնպես՝ նշելով տեքստիլ արտադրության ոլորտում գործող տնտեսվարողների արտադրական մեծ ներուժը։
Թե ինչ ազդեցություն կունենա թուրքական ապրանքների նկատմամբ կիրառվող էմբարգոն Հայասատում, ժամանակը ցույց կտա: Սակայն, ակնհայտ է, որ այս հարցում միայն բիզնես-պետություն համագործակցությամբ ու ճիշտ ընտրված ծրագրերով կարելի է հասնել ցանկալի ու անվնաս արդյունքների: Այս առումով Էկոնոմիկայի նախարարությունն արդեն իսկ ուշացել է, քանի որ օրենքն արդեն ուժի մեջ է: Այս տեմպով շարունակելու դեպքում, դատելով փորձագետների կանխատեսումներից՝ տուժելու են ինչպես սպառողներն, այնպես էլ ներմուծողները։
Հիշեցնենք, որ արգելքը կգործի վեց ամիս, դրանից հետո արդեն պարզ կդառնա՝ արգելքի մասին նոր որոշում կընդունվի՞, թե՞ Կառավարությունը կփոխի իր դիրքորոշումը:

In ten years (2009-2019), Armenia has imported about $2,151,000,000 worth of goods from Turkey. During the same time period, exports from Armenia to Turkey amounted to only $13,900,000.
For years there have been calls to boycott Turkish goods in Armenia. Now those calls have found legal ground. However, there are still many questions without definite answers. Is the Armenian market ready to find an alternative for Turkish goods without hurting importers and consumers? At the same time, talks about unblocking economic and transportation routes in the region are being held. This puts under question the expediency of putting an embargo on Turkish goods.
The Hetq Media Factory Corruption Reporting Evening School students have investigated the issue and discovered that some importers of Turkish goods have not found an alternative so far, the government is failing to fulfill its functions, and there are no programs directed towards choosing other markets and establishing contacts with foreign businessmen.
Aside from all of the above-mentioned issues, the embargo of Turkish goods also creates ground for corruption risks. Until time passes and the impact of the embargo of Turkish goods on the Armenian economy becomes clear, we have tried to figure out the smuggling routes through which Turkish goods can enter the Armenian market under the ban.
Six-month embargo
When the war was still flaring in Artsakh, the Armenian government passed a bill on October 20th, according to which the import of certain ready-made Turkish products would be banned starting December 31st.
In a short statement explaining and justifying the decision, the Government stated that it was based on security concerns.
As “Turkey openly encouraged and supported the war and terror acts that Azerbaijan unleashed against Artsakh”, Armenia put an end to financial contribution to Turkey’s state treasury by banning the import of Turkish goods.
In accordance with the May 29, 2014 treaty on the Eurasian Economic Commission and EEC regulations, this decision will be in force for 6 months, and after its expiry it will be possible to prolong the decision for another six months.
It is important to point out that the ban concerns ready-made Turkish goods for consumption and that raw materials needed for production do not fall under the ban. This means that local textile producers, for instance, can still import raw materials to use in their productions.
The ban was not extended to the import of Turkish raw materials so that local producers would not be harmed. Firstly, it is difficult to find alternative markets for raw materials in a short period of time, and this could harm local producers. Secondly, after importing raw materials local producers create new products and new value, which can be impeded if the import of raw materials is banned.
Armenian-Turkish trade: Negative balance and dependence on product markets
During 2010-2019 Armenia imported goods worth $137,000,000-$270,000,000 from Turkey annually. In contrast, there is no demand for Armenian goods in Turkey. In addition, the Turkish government has technically hindered the entry of Armenian products into the Turkish market through various custom levers. As a result, Armenia mainly plays the role of importer in Armenian-Turkish trade relations; Armenian export to Turkey is minimal.
According to data provided by the Statistics Committee (RA SC), goods worth $268,000,000 were imported from Turkey to Armenia in 2019. Armenia’s share of Turkish exports is 0.1%, while imports make up 4.9%. Data has not been summarized yet for 2020; therefore, we have based our investigation on 2019 data.
Simply for comparative purposes, let us say that the share of Armenian exports in Turkey was only 0.1%.
This would mean that, in total, over 10 years (2009-2019) Armenia has imported goods worth $2,151,000,000 from Turkey, while Turkey has imported goods worth only $13,900,000 from Armenia.
Infographic by Susina Khachatryan, Hetq Media Factory
Based on calculations conducted by Armenia’s Ministry of Economy, Armenia imports mainly final consumer goods from Turkey, which make up around 80% of total imports. The rest are intermediate goods, that is, raw materials.
Despite the fact that Turkish products comprise only 4.9% of total Armenian imports, 50-90% of certain imported goods in Armenia have Turkish origin, for example, knitted tapestry, cotton fabric, citrus fruits, aluminium rakes, etc.
If we look at absolute indicators of imports, we see that the top 5 goods imported from Turkey are petroleum or petroleum-based products, knitted wear, citrus fruits, tapestry, and cotton fabric.
In this graph, Armenian-Turkish trade is presented visually and in more detail:
Infographic by Karin Manukyan, Hetq Media Factory
Importers are searching
Although the import of Turkish goods was allowed until the end of 2020, many importers had already stopped importing from Turkey by November 2020. At the same time, the importers are facing a dilemma: They are not able to decide which alternative markets to turn to, how to redefine themselves, and how to establish new connections in new markets.
“Iran could have been an alternative; it is close to us and they also have quality fabrics. However, the same quality fabric is heavier compared to the Turkish one, which means that customs clearance will be more expensive and, as a result, the cost of my product will be higher. That is why it is not profitable to import from Iran,” says Anahit Karapetyan, who imports and sells children’s clothes.
The importers are still searching. They are trying to make new trade connections in Russian, Kyrgyz, Uzbek and Chinese markets. However, it is not an easy process, and they require assistance from the State. They say that they already had trusted contacts in Turkey and that they placed orders over the phone, without needing to go over themselves. Meanwhile, it will not be possible to place orders with random, unknown suppliers. They will have to go there and get acquainted with the quality and prices, and they will have to communicate and trade several times to build trust. All this requires time and money. Some traders did not rule out going out of business for a while until the issues of new suppliers and new import markets were solved.
“It is better for me to sell the clothes I have. It’s alright, I will work without profit for some time until we find a solution. I will not import Turkish fabric for sure,” says Anahit.
For the importers, it is important to find alternatives to the Turkish products that are not only compatible in terms of price and quality standards but also in terms of design and style.
“The products in Kyrgyzstan are too colorful, with colors that scream, and the design of the clothing is also different. Clothes with such design and colors won’t sell in our market,” says Marine Ghazaryan, a vendor, who shows us a few clothing items that she is going to send to Kyrgyzstan as samples so they can sew clothes accordingly. She is not sure how well the collaboration will work out.
Despite the fact that traders and businessmen will not be able to import goods legally, there are risks that nevertheless there will be attempts to smuggle Turkish goods into Armenia due to several understandable social reasons and to meet consumer demands. It is obvious that many importers will turn to the Turkish market again.
Bribes to customs officials, incorrect product registration, and more: Corruption risks against the backdrop of banning Turkish imports
Director of the ACSES analytical center Economist Haykaz Fanyan remembers that years ago many goods were imported to Armenia and then those goods were exported to Russia as Armenian products. However, in reality they were not Armenian goods. It is possible that similar mechanisms will employ Georgia, whereby Turkish goods are imported to Georgia, the country of origin is changed, and then the goods are imported to Armenia. Time will show to what extent the State Revenue Committee will be able to discover such incidents.
In addition, there are many other smuggling routes, such as importing ready-made products labeled as raw materials, bribing officials, etc. All these must be strictly controlled by customs services.
“One way to get around the restrictions is bribing officials. Such risk exists in theory; whether it will become a reality I cannot tell. When the embargo was imposed, the government studied the issue in detail and excluded certain goods like knitted fabrics that, if banned, would harm the economy. Importing certain products will be possible. Theoretically it is possible that ready-made products could be imported under the guise of raw materials. Anything is possible. Some may try to cross the border to avoid the customs checkpoint. The Armenian-Georgian border is not tightly controlled. Thousands of routes exist,” says Haykaz Fanyan.
At this stage the economist has not yet commented on to what extent the state and businesses are prepared to refuse Turkish goods. He only notes that prices on certain goods may go up.
It is no coincidence that, for years, Armenian businesses have been importing goods from Turkey. It was financially profitable in terms of logistics (close routes, cheaper freight) as well as price-quality indicators. The majority of Armenian consumers was satisfied with the average price and quality of Turkish goods, hence there has been demand for those goods for years. However, the war that Turkey and Azerbaijan unleashed on the Artsakh-Azerbaijan border pushed economic calculations into the background, giving way to politics and security.
During a phone call in December 2020, President of the Small and Medium Enterprise Cooperation Association Ruben Osipyan predicted major grievances by traders in the beginning of 2021. “We have disseminated information through our association and have asked that all those who were not able to find alternative products or have any issues reach out to us. I have not heard anything so far. I suppose they simply disregarded what we wrote. In January they will come and try to solve their issues post factum,” said Osipyan.
He thinks that many businesses have not been able to find alternatives for Turkish materials due to objective and subjective factors.
“I also still don’t know how the State is going to ensure support for those people. If a business says they are not able to find an alternative supplier, is there any state structure that will help them?” asked Osipyan.
Economist Suren Parsyan emphasizes that if a ban is imposed on the import of certain goods at the state level, it is necessary to provide an alternative, develop an import substitution strategy, and implement programs. But during this time no such program has been implemented. Anything carried out has been initiated by individuals and organizations.
“In 2016 there was a discussion around local textile producers providing Turkish sellers with domestically produced goods at cost or near-cost price for some time, so that they could capture the market and drive Turkish goods out of the market. Only the State can promote such an agreement. Meanwhile, the State has been inactive in the last two or three months,” noted Suren Parsyan.
He recalls two government decisions that have been made or voiced on this issue: one says that the import of Turkish goods should be limited, the other that we want to intensify trade and economic ties with Turkey. These decisions contradict each other. As a result, businesses that were supposed to invest in Armenia and replace Turkish goods with Armenian goods are facing serious uncertainty. He doesn’t know whether the policy will be changed in 6 months or even before 6 months is up. Initially, after the decision was made, there was a lot of activity in terms of opening replacement productions, but recently the whole process has been frozen due to uncertainty.
“Even if the import of Turkish goods is allowed in 6 months, the local production simply cannot compete in these conditions. First of all, Turkey has an economy of scale; it produces more goods. Secondly, Turkish producers receive quite a lot of state support in the form of subsidies. Third, the Turkish lira is very devalued, which allows us to export goods at incomparably cheaper prices,” says Suren Parsyan.
The Customs Service ensures that they have all necessary levers to prevent smuggling attempts
We have asked the State Revenue Committee (SRC), which includes Taxation and Customs Services, to answer the following questions: What levers does the Customs Service have to identify and prevent violations regarding changing the origin country of the products? What steps have been taken to manage the risks, as much as possible, of importing Turkish ready-made products under the guise of raw materials?
Customs answered that the origin of goods is confirmed in all cases where they find signs that the goods originated from a country where imports are prohibited.
The origin of the product is verified through the product’s certificate of origin. They check the information concerning the origin of the product as well as its authenticity and the accuracy with which documents are compiled and completed. In cases where the origin of the product is unknown and there is suspicion that there are restrictions imposed on the product, the Customs Service has the right to demand documents concerning the origin of the products.
In our inquiry, we also asked the SRC to clarify what steps they envisage to take to prevent cases whereby bribes are received or offered in the Customs Service.
The SRC informed us that compliance with the requirements of customs legislation is exercised through the application of a risk management system. However, the risk mitigation measures that are included in the system are confidential and not subject to disclosure.
The SRC also informed us that they have reached out to the Republic of Georgia for assistance in controlling goods of Turkish origin transported to Armenia via Georgia.
The Ministry of Economy has no specific programs to mitigate the negative effects of the ban on the import of Turkish goods
Since various officials and experts note that the negative effects of the ban have to be mitigated by developing local production, we also sent a request to the Ministry of Economy.
In particular, we asked if the Ministry has already made or is planning to make new decisions and adopt new regulations in the field that will boost local production development.
It is clear from the response of the Ministry of Economy that no special changes or special measures stemming from the decision of the ban are planned to promote the development of local production.
In the reply letter sent to us, signed by Deputy Minister of Economy Varos Simonyan, the Ministry analyzes from beginning to end what goods Armenia imports from Turkey that can be replaced with local goods. The Ministry does not indicate how to replace those goods. Meanwhile, this is exactly what businesses are expecting to hear from the Ministry.
The Ministry focuses on the convertibility of goods imported from Turkey that are of comparable quality. According to the Ministry, research shows that it is possible to import end products with the same quality from other countries, but they admit that the transition will take some time. For example, in the case of textiles, the Ministry directs its focus on the markets of China, the UAE, EU countries, the United States, Iran, Vietnam, Bangladesh, Indonesia, India, Russia, Peru, and Tunisia.
The Ministry also claims that such products can be produced in Armenia, pointing out the big potential of the businesses already operating in the textile field.
The Ministry’s response in full can be found here:
Only time will show the effects of the embargo of Turkish goods in Armenia. However, it is clear that desirable and safe results can only be reached through state-business cooperation and the right programs. The Ministry of Economy is already late in this regard, given that the law has already been adopted. Judging by expert predictions, both consumers and importers will suffer if we go on at this pace.
Let us remember that the ban will be in force for 6 months, after which it will be clear whether a new decision about the ban will be made or whether the government will change its position.