Վարչապետի մասնակցությանբ քննարկվել են Արդարադատության նախարարության առաջիկա ծրագրերը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է Արդարադատության նախարարություն՝ գերատեսչության ընթացիկ և առաջիկա ծրագրերը քննարկելու նպատակով: Քննարկմանը մասնակցել են վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արսեն Թորոսյանը, Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը, նախարարի տեղակալները, նախարարության ենթակա մարմինների ղեկավարներն ու պաշտոնատար այլ անձինք: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Մինչ խորհրդակցությունը վարչապետն այցելել է Հանրային ծառայությունների միասնական գրասենյակ՝ ծանոթացել քաղաքացիներին մատուցվող ծառայություններին և դրանց արդյունավետությանը: Նշվել է, որ գրասենյակում ստեղծվել են բոլոր հարմարավետ պայմանները՝ միասնական կենտրոնից ստանալու Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման գործակալության, Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի, Պետական եկամուտների կոմիտեի, Ազգային արխիվի, Սոցիալական ապահովության ծառայության, Միգրացիոն ծառայության, Կադաստրի կոմիտեի, Թաղման բյուրոյի, ինչպես նաև նոտարական ծառայություններ: Կենտրոնում մատուցվում են մոտ 100 պետական ծառայություններ, որոնք հետագայում ընդլայնվելու են:
Վարչապետ Փաշինյանը, նշել է, որ Արդարադատության նախարարությունը գործունեության լայն շրջանակ ունի, բայց սովորաբար առաջին հերթին ասոցացվում է դատական, դատաիրավական համակարգի քաղաքականության և օրենսդրության հետ: «Եվ ես ուրախ եմ, որ մենք դատական համակարգի բարեփոխումներին վերջին շրջանում շատ մեծ թափ ենք հաղորդել: Իհարկե, այդ գործողությունների և բարեփոխումների արդյունքները միանգամից չէ, որ տեսանելի են դառնում և տեսանելի կդառնան, բայց համոզված եմ, որ մենք հետևողական քայլերի շնորհիվ կկարողանանք հասնել այն նպատակի իրագործմանը, որն ունենք մեր առաջ. այն է՝ անկախ և արդար դատական համակարգի հաստատմանը: Իհարկե, վերջին շրջանում մենք ականատես ենք եղել դատական համակարգի քաղաքականացման փորձերի, ինչը, իհարկե, անթույլատրելի է և խարխլում է դատական համակարգի և արդարադատության գաղափարն ինքնին: Եվ այստեղ մենք պետք է ոչ միայն ընթացիկ, այլև երկարաժամկետ մեխանիզմներ ունենանք նման երևույթները ոչ միայն արմատախիլ անելու, այլև, ընդհանրապես, թույլ չտալու համար»:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Արդարադատության նախարարության գործունեության ոլորտում են նաև բազմաթիվ ծառայություններ, որոնց հետ առնչվում են քաղաքացիները: «Եվ շատ կարևոր է, որ այդ ծառայությունները մատուցվեն բարձր որակով և մաքսիմալ հարմարավետ: Մենք այստեղ այցելելուց առաջ մտանք քաղաքացիների սպասարկման միասնական գրասենյակ: Այդ գրասենյակների գործունեության իմաստը և նպատակն այն է, որ քաղաքացին ստիպված չլինի նույն գործառույթի կամ նույն գործի շրջանակում տասնյակ տեղեր այցելել: Հիմա նման ծառայություններ մատուցվում են տարբեր ոլորտներում: Սոցիալական ապահովության ոլորտում նույնպես այսպիսի ծառայություններ մատուցվում են, և ես հույս ունեմ, որ այս պրակտիկան իրեն կարդարացնի, ու մենք կունենանք այսպիսի ծառայությունների ամբողջական ցանց Հայաստանի Հանրապետությունում: Հիմա մենք քննարկում ենք այս ցանցի զարգացման մի քանի տարբերակներ, սցենարներ և շատ մոտ ենք վերջնական որոշումներ կայացնելուն»,- ասել է վարչապետը:
Վարչապետը խոսքը փոխանցել է նախարար Ռուստամ Բադասյանին, ով ներկայացրել է նախարարության կողմից իրականացվող միջոցառումների ընթացքը: Նախարարը նախ անդրադարձել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ձևավորման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին և դրա կառուցվածքին: Նշվել է, որ կոմիտեի շենքն ունենալու է 5500 քմ տարածք: Շինարարական աշխատանքների համար նախատեսվում է ներդնել 2,7 մլրդ դրամ, շինաշխատանքները կտևեն 2,5 տարի: Կոմիտեն կունենա 150 աշխատակից: Նախարարը նշել է, որ կոմիտեն իր գործունեությունը կսկսի ավելի վաղ՝ ժամանակավոր այլ վայրում: Ռուստամ Բադասյանի խոսքով՝ կոմիտեի ղեկավարն ընտրվելու է մրցութային ընթացակարգով:
Այնուհետև նախարարն անդրադարձել է Հակակոռուպցիոն դատարանի ձևավորման աշխատանքներին, դատական համակարգը նոր դատավորներով համալրելու ուղղությամբ տարվող միջոցառումներին, արբիտրաժի ինստիտուտի բարեփոխումներին, որոնց արդյունքում ակնկալվում է էապես բեռնաթափել դատական համակարգը: Նշվել է, որ իրականացված միջոցառումների արդյունքում դատարաններում գումարի բռնագանձման վերաբերյալ գործերի թիվը 2018 թվականի 172 հազարից 2019-ին կազմել է 108 հազար, իսկ 2020 թվականի առաջին կիսամյակում այդ թիվը կազմել է 47 հազար: Ակնկալվում է, որ ոլորտում բարեփոխումներին նոր ազդակ հաղորդելուն կնպաստի նաև Արբիտրաժային կենտրոնի ստեղծումը, որի աշխատանքները ևս ընթացքի մեջ են: Դրա արդյունքում վեճերը կքննվեն առավել արդյունավետ, սեղմ ժամկետներում և օն-լայն ձևաչափով:
Պատասխանատուները զեկուցել են էլեկտրոնային արդարադատության, Պարեկային ծառայության ներդրման ուղղությամբ իրականացվող միջոցառումների ընթացքի մասին: Նշվել է, որ Պարեկային ծառայության համակարգում ընդգրկվելու նպատակով կազմակերպվող դասընթացներին մասնակցելու նախնական հայտերի թիվը գերազանցել է 2 հազար 5 հարյուրը, նրանցից 770-ի հետ, որոնք անցել են եռափուլ ստուգումը, կնքվել է պայմանագիր. միայն 1/3-ն է ոստիկանության համակարգի գործող ծառայող: Դասընթացներն անցկացնում են միջազգային վերապատրաստում անցած մասնագետներ:
Խորհրդակցությանն անդրադարձ է կատարվել նաև Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման համակարգի բարելավմանը, քրեակատարողական համակարգում նոր սննդակարգի ներդրման աշխատանքներին, որի արդյունքում դատապարտյալները և կալանավորներն ապահովվել են բարձրորակ սննդով, ՔԿՀ-ները ժամանակակից սարքավորումներով համալրելուն: Ըստ պատասխանատուների՝ վերջինս նպաստում է կոռուպցիոն դրսևորումների դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացմանը: Զեկուցվել է նաև Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունում իրականացվող բարեփոխումների մասին:

Под председательством премьер-министра обсуждены программы министерства юстиции
Премьер-министр Никол Пашинян посетил министерство юстиции, чтобы обсудить текущие и предстоящие программы министерства. В обсуждении приняли участие руководитель аппарата премьер-министра Арсен Торосян, министр юстиции Рустам Бадасян, заместители министра, руководители подведомственных органов министерства и другие должностные лица.
До начала совещания премьер-министр посетил Единый офис общественных услуг, чтобы ознакомиться с предоставляемыми гражданам услугами и их эффективностью. Было отмечено, что в офисе созданы все комфортные условия, чтобы получить услуги Агентства записи актов гражданского состояния, Государственного реестра юридических лиц, Комитета государственных доходов, Национального архива, Службы социального обеспечения, Миграционной службы, Комитета кадастра, Похоронного бюро, а также нотариальные услуги. Центр предоставляет около 100 государственных услуг, которые в будущем будут расширены.
Премьер-министр Пашинян отметил, что министерство юстиции имеет широкий спектр деятельности, но обычно в первую очередь ассоциируется с политикой и законодательством в судебной и судебно-правовой системе. “И я рад, что в последнее время мы придали большой импульс реформам судебной сферы. Конечно, результаты этих действий и реформ не сразу становятся заметными, но я уверен, что последовательными шагами мы сможем достичь поставленной перед нами цели - установления независимой и честной судебной системы. Конечно, в последнее время мы стали свидетелями попыток политизировать судебную систему, что, конечно, недопустимо, и подрывает саму идею судебной власти и идею правосудия. И здесь у нас должны быть не только действующие, но и долгосрочные механизмы, чтобы не только искоренить подобные явления, но и не допустить их совсем”, - подчеркнул глава правительства.
Никол Пашинян отметил, что в сфере деятельности министерства юстиции есть много услуг, которыми пользуются граждане. “И очень важно, чтобы эти услуги предоставлялись качественно и максимально комфортно. Перед тем как приехать сюда, мы посетили Единый офис общественных услуг. Цель и назначение этих офисов в том, чтобы гражданину не приходилось посещать десятки мест в рамках одной и той же функции или в рамках одного дела. Сейчас такие услуги предоставляются в различных сферах. Такие услуги предоставляются и в сфере социального обеспечения. Надеюсь, такая практика оправдает себя, и у нас будет полноценная сеть таких услуг в Республике Армения. Сейчас мы обсуждаем несколько вариантов, сценариев развития этой сети, и мы очень близки к принятию окончательных решений”, - сказал премьер-министр.
Премьер-министр передал слово министру Рустаму Бадасяну, который представил ход реализуемых министерством мероприятий. Сначала министр коснулся работы, осуществленной по формированию Антикоррупционного комитета и его структуры. Было отмечено, что здание комитета будет иметь площадь в 5500 квадратных метров. На строительные работы планируется вложить 2,7 млрд драмов, строительные работы продлятся 2,5 года. В комитете будет 150 сотрудников. Министр отметил, что комиссия начнет свою деятельность раньше, в другом временном месте. По словам Рустама Бадасяна, глава комитета будет избран на конкурсной основе.
Затем министр коснулся работ по формированию Антикоррупционного суда, мероприятий по пополнению судебной системы новыми судьями, реформ института арбитража, в результате которых ожидается существенная разгрузка судебной системы. Было отмечено, что в результате принятых мер количество дел о конфискации денег в судах со 172 тысяч в 2018 году достигло до 108 тысяч в 2019 году, а в первом полугодии 2020 года их количество составило 47 тысяч. Ожидается, что создание Арбитражного центра, работа над которым также продолжается, будет способствовать приданию нового импульса реформам в этой сфере. В результате споры будут решаться более эффективно в более короткие сроки и в онлайн-формате.
Ответственные лица сообщили о работах по внедрению электронного правосудия и Патрульной службы. Было отмечено, что количество предварительных заявок на участие в тренингах, организованных для включения в систему Патрульной службы, превысило 2 500, с 770 из них, прошедшими трехэтапную проверку, был подписан договор: только 1/3 - действующие сотрудники системы полиции. Курсы проводят специалисты, прошедшие международную подготовку.
В ходе совещания также были затронуты вопросы совершенствования системы записи актов гражданского состояния, введения нового порядка питания в пенитенциарной системе, в результате которой осужденные и задержанные будут обеспечены качественным питанием, а пенитенциарные учреждения оснащены современным оборудованием. По мнению ответственных лиц, последнее поспособствует повышению эффективности борьбы с коррупцией. Было также доложено о реформах в Службе принудительного исполнения.