«Մենք պարտք ունենք մեր հերոս նահատակների առաջ». Արմեն Սարգսյանի ուղերձը բանակի օրվա առթիվ
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը ուղերձ է հղել Հայոց բանակի օրվա առթիվ։ Այն ներկայացնում ենք ստորեւ։
Բանակի օրն այս տարի առանձնահատուկ խորհուրդ ունի. այն նշում ենք մեր երկրի ու ազգի համար արտակարգ պայմաններում՝ հետպատերազմական բարդ իրավիճակ, բազմաբնույթ ճգնաժամ, ծանրագույն կորուստներ:
Եվս մեկ անգամ գլուխ եմ խոնարհում Հայրենիքի պաշտպանության և ազատության համար զոհված մեր բոլոր նահատակների միշտ կենդանի հիշատակի առաջ:
Ապաքինում եմ մաղթում մեր բոլոր վիրավոր հերոսներին։
Զորակցությունս եմ հայտնում բոլոր այն ընտանիքներին, որոնք զօր ու գիշեր սպասում են գերության կամ անհայտության մեջ գտնվող իրենց զավակներին ու հարազատներին:
Այսօր, առավել քան երբևէ, մեր միտքն ու գործը պետք է ծառայեցնենք նախ և առաջ մեր բանակի հզորացմանը, լինենք մեր բանակի կողքին:
Անհրաժեշտ են ծրագրային ու հայեցակարգային մոտեցումներ, արմատական քայլեր՝ վերակազմավորումից մինչև վերազինում, հաշվի առնելով ժամանակակից ռազմարվեստի ու տեխնոլոգիաների զարգացման, ինչպես նաև աշխարհաքաղաքական միտումները:
Սակայն անգամ ամենաժամանակակից զենքը չի կարող հանգեցնել ցանկալի արդյունքի,
եթե խիզախություն չունենանք ընդունել կատարված սխալներն ու պատրաստ լինել հիմնարար փոփոխությունների,
եթե չվերականգնենք սպայի պատիվը, հարգանքը զինվորական ծառայության հանդեպ,
եթե չունենանք ծրագիր և այն իրականացնելու կամք,
եթե արտաքին թշնամուն թողած՝ չդադարենք թշնամի փնտրել միմյանց մեջ,
եթե համերաշխ ու համախմբված չլինենք որպես պետություն և հասարակություն, որպես մեկ ազգ Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում:
Մենք պարտք ունենք մեր հերոս նահատակների առաջ։
Մեր բանակը, ինչպես մեր պետությունն ու ողջ ազգը, անցնում է փորձությունների միջով: Բայց մենք մեկ անգամ չէ, որ փորձությունը կարողացել ենք վերածել հաղթանակի: Եվ դա՝ առաջին հերթին շնորհիվ մեր բանակի:

President Sarkissian’s Address on Army Day
This year, the Army Day is of particular importance. We are marking it in a state of emergency for our country and nation: a difficult post-war situation, various crises and heaviest losses.
Once again, I bow my head to the ever-living memory of all our martyrs who died defending our Homeland and freedom.
I wish recovery to all our injured heroes.
I extend my support to all the families, waiting day and night for their captive or missing sons and relatives.
Today, more than ever, we must use our minds and deeds first of all to strengthen and support our army.
We need programmatic-conceptual approaches and radical steps from reorganization to re-equipment, taking into account the advancement of modern military art and technologies, also geopolitical tendencies.
However, even the most modern weapons cannot bring forth the wished result
if we have no courage to admit the mistakes made and be ready for fundamental changes,
if we do not recover the honour of the officers and the respect towards military service,
if we do not have a program and the will to carry it out,
if we do not stop looking for enemies among us, having left the external ones aside,
if we are not united and consolidated as a state and society, as one nation in Armenia, Artsakh and the Diaspora.
We are indebted to our heroic martyrs.
Our army, like our state and the entire nation, is going through trials. But we have more than once been able to turn the ordeal into a victory. And that, first of all, owing to our army.
Long live the Armenian army!
Glory to our heroes!
A wreath was laid on behalf of President Sarkissian at the Yerablur Military Pantheon on the wall commemorating the heroism of those who died for the freedom and independence of the Motherland.