Ադրբեջանցիները կրակոցներ են արձակում Սյունիքի բնակավայրերի հարևանությամբ. ՄԻՊ
Սյունքի մարզի Կապանի Ճակատեն, Ներքին Հանդ, Շիկահող, Եղվարդ, Ագարակ, Ուժանիս գյուղերի անմիջական հարևանությամբ ադրբեջանական զինվորականները կրակոցներ են արձակում փոքր, ինչպես նաև՝ խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից` լինելով նաև հարբած վիճակում: Այս մասին հայտնում է Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Նշված բոլոր գյուղերի բնակիչները և համայնքային մարմինները Մարդու իրավունքների պաշտպանին, մասնավորապես, ահազանգեր են ներկայացնում այն մասին, որ կրակոցներն արվում են պարբերաբար՝ ինչպես ցերեկային ժամերին, այնպես էլ գիշեր ժամանակ: Ըստ ահազանգերի՝ կրակոցներն ակնհայտ պարզ լսվում են գյուղերում, նպատակ ունեն ահաբեկել խաղաղ բնակիչներին ու առաջին հերթին երեխաներին ու կանանց: Ընդ որում, գյուղացիները դիտարկել են, որ հաճախ են դեպքերը, երբ հարբած վիճակում են ադրբեջանական զինվորականների կրակցներն արձակվում: Հենց այդ ժամանակ է, որ կրակոցները խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից են ու ինտենսիվ:
Այս կրակոցների մասին Մարդու իրավունքների պաշտպանի գլխավորած պատվիրակությանն ահազանգեր էին ներկայացվել դեռևս 2021 թվականի հունվարի 9-ին Կապանի Ճակատեն և այլ գյուղեր այցերի ընթացքում: Այդ ժամանակ նաև անմիջականորեն էր արձանագրվել, որ կրակոցներով ակնհայտ լարվածություն է առաջանում գյուղերում: Այս հանցավոր, բացարձակ դատապարտելի արարքները պետք է ի սպառ վերանան:
Դրանք դարձել են իրական սպառնալիք Հայաստանի խաղաղ բնակիչների կյանքի ու առողջության պահպանման, ֆիզիկական ու հոգեկան անձեռնմխելիության և միջազգայնորեն ճանաչված ու ՀՀ Սահմանադրությամբ երաշխավորված մյուս իրավունքների համար: Սրանք կոպտորեն խախտում են նաև նաև երեխաների շահերը: Այս փաստն ավելի է ամրապնդում Մարդու իրավունքների պաշտպանի համոզմունքը, որ խաղաղ բնակիչների կյանքի ու կենսական մյուս իրավունքների համար իրական սպառնալիք է նաև ադրբեջանական զինված ծառայողների առկայությունը Հայաստանի սահմանային բնակավայրերի անմիջական հարևանությամբ, միջպհամայնքային ու միջպետական ճանապարհներին: Այս փաստերի վերաբերյալ հաղորդումներ ուղարկվելու են միջազգային կառույցներին, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ-ին, ՄԱԿ-ին, ԵԽ-ին: Առանձին հաղորդումներ կուղարկվեն նաև միջկառավարական կազմակերպությունների հատուկ մեխանիզմներին»,-հայտնում է ՄԻՊ-ը։

Armenian Human Rights Defender Arman Tatoyan wrote the following on his FB page.
The Azerbaijani military is opening fire with small and large-caliber weapons in the immediate vicinity of the villages of Chakaten, Nerkin Hand, Shikahogh, Yeghvard, Agarak, Uzhanis in the Syunik province of Armenia.
Namely, civilians and community bodies of all these villages have informed the Human Rights Defender that shootings take place regularly, both during the day and at night. According to the alarms, the shootings are clearly heard in the villages, aimed at intimidating civilians and, first of all, children and women.
At the same time, the villagers observed that there are frequent cases when the shots of the Azerbaijani military are fired while they are drunk. It is then that the shooting is intensified with large-caliber weapons.
The delegation led by the Human Rights Defender was informed about these shootings on January 9, 2021 during their visits to Tshakaten and other villages of Kapan. At that time, it was directly reported that the shootings were causing tensions to rise in the villages.
These criminal and absolutely condemnable acts must be completely stop. They have become a real threat to the rights to life and health, physical and psychological integrity and other rights of civilians of Armenia, recognized internationally and guaranteed by the Constitution of Armenia. These shootings particularly and grossly violate the welfare of the children.
The referenced incidents further reinforce the Human Rights Defender's assessment that the presence of Azerbaijani armed forces in the immediate vicinity of Armenia's civilian border communities and on inter-community and interstate roads is a real threat to the lives and other vital rights of the civilians.
Reports of these facts and occurrences will be sent to international organizations, including the OSCE, the UN and the Council of Europe. Separate reports will also be sent to special mechanisms of intergovernmental organizations.