Արցախի ԱԳՆ-ն մտահոգված է «Գորշ գայլեր» կազմակերպության՝ Շուշիում ծրագրեր իրականացնելու մտադրությամբ
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը մեկնաբանել է թուրքական «Գորշ գայլեր» կազմակերպության հայտարարությունները Արցախի Հանրապետության տարածքներում, մասնավորապես՝ Շուշի քաղաքում ծրագրեր իրականացնելու վերաբերյալ:
«Լրջագույն մտահոգության տեղիք են տալիս ծայրահեղ աջ ազգայնական «Թուրքական ազգայնական շարժում» կուսակցության և դրան հարող ծայրահեղական նեոֆաշիստական «Գորշ գայլեր» կազմակերպության մտադրությունները՝ որոշ նախագծեր իրականացնելու Արցախի Հանրապետության օկուպացված տարածքներում, մասնավորապես՝ Շուշի քաղաքում:
Պանթուրքիզմի և նեոֆաշիզմի գաղափարախոսություն քարոզող և ահաբեկչությունը որպես նպատակների իրականացման հիմնական միջոց օգտագործող արտաքին ուժերի ցանկացած ձևով ներկայությունը Արցախի օկուպացված տարածքներում ծայրաստիճան մեծ վտանգ է ներկայացնում ոչ միայն Արցախի Հանրապետության, այլև տարածաշրջանային և համաշխարհային անվտանգության համար: Այն փաստը, որ այդ ուժերը օկուպացված Շուշիում իրենց նախագծերի իրականացման համար ստացել են Թուրքիայի և Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության հավանությունը, վկայում է Անկարայի և Բաքվի՝ տարածաշրջանում և հարևան երկրներում լարվածության օջախներ ստեղծելու, ինչպես նաև ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ, համապարփակ, արդար կարգավորմանն ուղղված միջազգային հանրության ջանքերը խափանելու ծրագրերի մասին։
Ծայրահեղ աջ նեոֆաշիստական ուժերի տեղափոխումը Արցախի Հանրապետության օկուպացված տարածքներ, ինչպես նաև Արցախի դեմ զինված ագրեսիայի ժամանակ միջազգային ահաբեկիչների օգտագործումը ոչ միայն Արցախի ու Հարավային Կովկասի, այլև դրանց սահմաններից դուրս գտնվող տարածաշրջանների նկատմամբ Թուրքիայի ծավալապաշտական քաղաքականության նույն շղթայի օղակներն են։
Թուրքիայի և Ադրբեջանի այս քաղաքականությունն արժանի է ամենախիստ դատապարտման և պահանջում է, որ միջազգային հանրությունը, շահագրգիռ կազմակերպություններն ու կառույցները համապատասխան անհապաղ քայլեր ձեռնարկեն` ուղղված նման ապակառուցողական նախաձեռնությունների կանխմանն ու կասեցմանը»,- ասված է ԱԳՆ մեկնաբանության մեջ:

Artsakh Condemns Plans of Turkish Far-Right Group to Implement Projects Shushi
The Artsakh Ministry of Foreign Affairs issued the following statement today regarding recent reports that the Turkish Grey Wolves organization plans to carry out programs in Shushi and elsewhere in the country.
The intentions of the far-right nationalist Turkish National Movement party and its affiliated extremist neo-fascist Gray Wolves to carry out some projects in the occupied territories of the Artsakh Republic, particularly in the city of Shushi, are of serious concern.
The presence of any foreign force in the occupied territories of Artsakh, which promotes terrorism, propagating the ideology of Pan-Turkism, neo-fascism, as the main means of achieving its goals, poses an extreme threat not only to the Artsakh Republic, but also to regional and global security. The fact that these forces have received the approval of the top leadership of Turkey and Azerbaijan for the implementation of their projects in occupied Shushi testifies to the establishment of tensions between Ankara and Baku in the neighboring countries, as well as the international community for a peaceful, comprehensive and just settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict. about plans to thwart efforts.
The transfer of far-right neo-fascist forces to the occupied territories of the Artsakh Republic, as well as the use of international terrorists during the armed aggression against Artsakh, are part of the same chain of Turkish expansionist policy not only in Artsakh and the South Caucasus.
This policy of Turkey's Azerbaijan deserves the strongest condemnation. It demands that the international community, interested organizations and institutions take immediate steps to prevent and stop such destructive initiatives.