Կառավարությունը միջպետական գանգատ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան ընդդեմ Ադրբեջանի
Սույն թվականի փետրվարի 1-ին ՀՀ կառավարությունը միջպետական գանգատ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան ընդդեմ Ադրբեջանի` սանձազերծած 44 օրյա պատերազմի ընթացքում և դրան հաջորդող ժամանակահատվածում թույլ տրված կոնվենցիոն խախտումների համար:
Այս մասին տեղեկացնում է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչության ֆեյսբուքյան էջը։
«Մասնավորապես ՀՀ կառավարությունը պնդում է, որ Ադրբեջանը խախտել է Արցախի և ՀՀ-ի բնակչության կյանքի, խոշտանգումներից և անմարդկային վերաբերմունքից զերծ մնալու, անձեռնմխելիության, սեփականության, անձնական և ընտանեկան կյանքի, կրթության և մի շարք այլ իրավունքները: Կառավարության կողմից գանգատին կից ներկայացվել են բազմաթիվ և ծավալուն ապացույցներ: Գանգատում, ի թիվս բազմաթիվ այլի, բարձրացված է նաև ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց, Արցախի տեղահանված բնակչության, զոհված և վիրավորված քաղաքացիական անձանց, նրանց հարազատների, սեփականությունը կորցրածների, տեղական և միջազգային ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների իրավունքների պաշտպանության մի շարք հարցեր։ Այս Միջպետական գանգատը պետության անունից ըննդեմ Ադրբեջանի տարվող իրավական գործընթացի կարևորագույն քայլ է: Այս առումով հատկանշական է, որ այս գանգատը Եվրոպական դատարան ՀՀ-ի կողմից ներկայացվող առաջին միջպետական գանգատն է: Տեղեկացնում ենք, որ առաջիկայում Եվրոպական դատարան են ուղարկվելու արդեն իսկ ներկայացված պահանջները հիմնավորող լրացուցիչ մեծածավալ ապացույցներ: Ինչպես մինչ օրս, այնպես էլ ապագայում ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը հանրությանը կծանուցի հետագա զարգացումների և ձեռնարկած քայլերի մասին», - նշված է հայտարարության մեջ:

Армения подала в ЕСПЧ межгосударственную жалобу против Азербайджана
1 февраля с.г. правительство Республики Армения обратилось в Европейский суд по правам человека с жалобой против Азербайджана в связи с нарушениями конвенции, которые были допущены во время 44-дневной войны и в последующий период.
Об этом сообщается на фейсбуковской странице представительства РА в ЕСПЧ.
“Правительство Республики Армения утверждает, что Азербайджан нарушил права населения Арцаха и Республики Армения на жизнь, неприкосновенность, собственность, личную и семейную жизнь, образование, запрет на пытки и бесчеловечное обращение, ряд других прав.
К жалобе приложен объемный пакет доказательств. Помимо прочих вопросов в иске поднят вопрос защиты прав военнопленных и гражданских лиц, перемещенного населения Арцаха, погибших и раненых гражданских лиц, их родственников, потерявших собственность лиц, представителей местных и международных СМИ.
Данная межгосударственная жалоба представляет собой важнейший шаг в правовом процессе, которое осуществляется от имени государства против Азербайджана. В этом смысле примечательно, что данная жалоба является первой межгосударственной жалобой, представленной Арменией в Евросуд”,- говорится в сообщении.
В нем также отмечается, что в ближайшее время в ЕСПЧ будут направлены многочисленные дополнительные доказательства, обосновывающие уже представленные требования.
Офис представительства Армении в ЕСПЧ в будущем также будет сообщать о дальнейшем процессе и предпринимаемых шагах, говорится сообщении.