Արցախի ԱԳՆ մեկնաբանությունը Ադրբեջանի իրականացրած տեղեկատվական արշավի առնչությամբ
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը հրապարակել է ԱԳՆ-ի մեկնաբանությունը Ադրբեջանի իրականացրած տեղեկատվական արշավի վերաբերյալ: Մեկնաբանությունն ամբողջությամբ՝ ստորև.
«Վերջին ժամանակներս մենք ականատես ենք դարձել Ադրբեջանի կողմից իրականացվող տեղեկատվական արշավի, որը, ձգտելով ցուցադրել, թե իբր վայելում է միջազգային հանրության աջակցությունը Արցախի դեմ թուրք-ադրբեջանական զինված ագրեսիային, տեղեկություններ է տարածում, այսպես կոչված, «գրավյալ» տարածքների «ազատագրման» կապակցությամբ մի շարք երկրների քաղաքական շրջանակների և որոշ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների շնորհավորանքների վերաբերյալ։
Մի կողմ թողնելով նման հայտարարությունների հավաստիության հարցը՝ այնուամենայնիվ, հարկ ենք համարում մեկ անգամ ևս նշել, որ Թուրքիայի աջակցությամբ և միջազգային ահաբեկիչների մասնակցությամբ Ադրբեջանի կողմից 2020թ. սեպտեմբերին Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված զինված ագրեսիան հանգեցրել է բազում տառապանքների. սպանվել և վիրավորվել են հայազգի հազարավոր անմեղ քաղաքացիներ, հարյուրավորներն անհայտ կորել են, այժմ գտնվում են գերության մեջ, պատանդ են դարձել, այդ ընթացքում ենթարկվել խոշտանգումների, անմարդկային և նվաստացուցիչ վերաբերմունքի, ոչնչացվում է հայկական մշակութային ժառանգությունը:
Կոչ ենք անում բոլոր երկրներին և կազմակերպություններին առավելագույն զգույշ և կոռեկտ լինել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ իրենց արտահայտություններում, խուսափել հայտարարություններից, որոնք կարող են բացասաբար ազդել հակամարտության համապարփակ կարգավորմանը, տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանմանն ուղղված միջազգային ջանքերին, ինչպես նաև վիրավորել հազարավոր մարդկանց զգացմունքները:
Դիվանագիտական էթիկետը չի կարող և չպետք է հիմք հանդիսանա այնպիսի արտահայտությունների համար, որոնք կարող են դիտարկվել Արցախի Հանրապետության տարածքների օկուպացիան օրինականացնելու և ամրագրելու և միջազգային հակաիրավական գործողություններն արդարացնելու համատեքստում»,- ասված է մեկնաբանության մեջ:

В последнее время мы стали свидетелями информационной кампании Азербайджана, который, стремясь продемонстрировать мнимую поддержку со стороны международного сообщества турецко-азербайджанской вооруженной агрессии против Арцаха, распространяет сообщения о поздравлениях со стороны представителей некоторых международных организаций и политических кругов ряда стран в связи с «освобождением» Азербайджаном так называемых «оккупированных» территорий.
Оставив в стороне вопрос о достоверности этих заявлений, тем не менее считаем необходимым еще раз отметить, что вооруженная агрессия, развязанная в сентябре 2020 года Азербайджаном при поддержке Турции и с участием международных террористов против Республики Арцах, привела к многочисленным страданиям: тысячи невинных граждан армянской национальности были убиты и ранены, сотни пропали без вести, находятся сейчас в плену, стали заложниками, подверглись при этом пыткам, бесчеловечному и унижающему достоинство обращению, уничтожается армянское культурное наследие.
Призываем все страны и организации быть предельно осторожными и корректными в своих высказываниях относительно азербайджано-карабахского конфликта, избегать заявлений, которые могут негативно отразиться на международных усилиях по всеобъемлющему урегулированию конфликта, поддержанию мира и стабильности в регионе, а также задеть чувства тысяч людей.
Дипломатический этикет не может и не должен служить основанием для высказываний, которые могут рассматриваться в контексте легитимизации и закрепления оккупации территорий Республики Арцах и оправдания международно противоправных деяний.