Փոխվարչապետ․ «Կապիտալ ծրագրերի մուլտիպլիկատիվ էֆեկտը կարող է փոխել այս տարվա տնտեսական աճի սպասումները»
Կառավարությունն այսօր՝ փետրվարի 4-ին, հավանություն տվեց տնտեսական արձագանքման նոր ծրագրին և գործողությունների պլանին։ Գործադիրը տնտեսական արձագանքման ծրագրի միջոցով կարճաժամկետ հատվածում նախատեսում է իրականացնել տնտեսական ակտիվության խթանում և գործարար միջավայրի աշխուժացում։
Ըստ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի՝ 2020 թվականի տնտեսական անկումը գնահատվում է 7-8 %-ի շրջանակում։ Տնտեսական այլ հիմնական ցուցանիշների առումով նույնպես բացասական դինամիկա է գրանցվել։
Փոխվարչապետը նաև նշեց, որ Կառավարության նախորդ տարվա տնտեսական մի շարք միջոցառումների արդյունքում հնարավոր է եղել որոշակիորեն զսպել է՛լ ավելի մեծ անկման ռիսկը։
«Նոր ծրագիրը շեշտադրում է 3 հիմնական գերակայություն։ Դրանք են՝ տնտեսական ակտիվացման վերականգման արագացումը, վստահելի գործարար և սպառողական միջավայրի ապահովումը և միջնաժամկետ տնտեսական քաղաքականության օրակարգի ձևավորումը։ Ծրագրով նախատեսված են 12 նպատակային գործողություններ և 14 աջակցության ծրագրեր»,- հայտնեց Տիգրան Ավինյանը։
Ըստ նրա՝ նպատակային գործողությունների առանցքում է, օրինակ, գյուղատնտեսության ոլորտում բարձր ավելացված արժեք ստեղծող նոր մշակաբույսերի աճեցման և վերամշակման համար անհրաժեշտ նախապայմանների ապահովումը։ Աջակցության ծրագրերից են կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման մի քանի միջոցառումներ, գյուղանտեսական ծրագրեր։
«Կապիտալ ծրագրերի մուլտիպլիկատիվ էֆեկտը կարող է էականորեն փոխել այս տարվա տնտեսական աճի սպասումները»,- նշեց Ավինյանը։

Вице-премьер: “Мультипликативный эффект капитальных программ может существенно изменить ожидания по росту экономики в этом году”
Правительство на заседании сегодня, 4 февраля, одобрило новую программу экономического реагирования и план действий. Посредством этой программы предусматривается стимулировать экономическую активность и оживить бизнес-среду.
По словам вице-премьера Тиграна Авиняна, спад экономики в 2020 году оценивается в пределах 7-8%. Отрицательная динамика зафиксирована и по другим основным экономическим показателям.
“В новой программе акцент сделан на трех основных приоритетах: ускорение темпов восстановления экономической активности, обеспечение надежной предпринимательской и потребительской среды и формирование повестки среднесрочной экономической политики. Программой предусмотрены 12 целевых действий и 14 программ поддержки”,- сообщил Т.Авинян.
Он также отметил, что “мультипликативный эффект капитальных программ может существенно изменить ожидания по росту экономики в этом году”.