Ա․ Ջանջուղազյան․ «Տարվա ավարտին պետական պարտքը կկազմի 8,9 մլրդ դոլար»
Այս տարվա ավարտին Հայաստանի պետական պարտքը կկազմի մոտ 8,9 մլրդ դոլար։ Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրուցում հայտնեց ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը։
Հայաստանի պետական պարտքը անցյալ տարվա վերջին կազմում էր 7 մլրդ 968 մլն դոլար։ Հայաստանն իր պարտքային բեռն ավելացնում է 750 մլն դոլարով։
«Նախարարին չի մտահոգու՞մ, թե որքան կկազմի պետական պարտք-ՀՆԱ հարաբերակցությունը, և ինչ ուղղությամբ են պատրաստվում ծախսել այդ գումարները»,- հարցրեց «Ազատության» թղթակիցը։ Ատոմ Ջանջուղազյանն ի պատասխան հայտնեց, որ այդ գումարները ծախսվում են բյուջեով նախատեսված ուղղություններով, քանի որ այն բյուջեի դեֆիցիտի ֆինանսավորման աղբյուր է։
«Ենթադրվում է, որ կառավարության պարտք-ՀՆԱ հարաբերակցությունը 66,3 տոկոս է լինելու։ Կառավարության պարտքը ենթադրվում է, որ բացարձակ թվով կմոտենա 8,5 մլրդի։ Պետական պարտքը կկազմի մոտավորապես 8,9 մլրդ դոլար։ Մոտ 66% Կառավարության պարտքն է, մոտ մինչև 70%՝ ընդհանուրը»,- ասաց Ատոմ Ջանջուղազյանը։
Ըստ նախարարի՝ պետք է մտածենք ոչ թե պարտքը բացարձակ թվով նվազեցնելու մասին, այլ՝ ՀՆԱ-ի ավելի արագ աճի։

А.Джанджугазян: “К концу года госдолг Армении составит 8,9 млрд долларов”
К концу этого года государственный долг Армении составит 8,9 млрд долларов. Об этом сообщил на сегодняшнем брифинге министр финансов Атом Джанджугазян.
К концу прошлого года госдолг РА составлял 7 млрд 968 млн долларов. Армения увеличила свое долговое бремя на 750 млн долларов.
“Беспокоит ли министра соотношение госдолга и ВВП? И на что будут потрачены эти суммы?” – поинтересовался журналист радио “Азатутюн” (“Свобода”). Джанджугазян сообщил, что суммы расходуются на предусмотренных бюджетом направлениях, поскольку эти средства представляют собой источник финансирования дефицита бюджета.
Предполагается, что соотношение долг правительства-ВВП составит 66,3%, госдолг – примерно 8,9 млрд долларов, сказал глава Минфина.
Джанджугазян также отметил, что нужно думать не о сокращении госдолга в абсолютном выражении, а об ускорении темпов роста ВВП.