Շուռնուխ և Որոտան բնակավայրերում տուն կորցրած քաղաքացիներն աջակցություն կստանան
Սյունիքի մարզի Շուռնուխ և Որոտան բնակավայրերում գտնվող և Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած բնակելի անշարժ գույքի հասցեում հաշվառված կամ այդ հասցեում փաստացի բնակված քաղաքացիները դրամական աջակցություն կստանան։ Որոշումն ընդունվեց Կառավարության փետրվարի 4-ի նիստի չզեկուցվող հարցերի փաթեթով։
Աջակցություն կստանան այն քաղաքացիները (այդ թվում՝ երեխաները), որոնք 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ի դրությամբ առնվազն վերջին 3 ամիսը, համայնքի ղեկավարի կողմից տրված տեղեկանքի համաձայն, փաստացի բնակվել են այնտեղ:
Սոցիալական աջակցությունը կտրամադրվի՝
- միանվագ դրամական օգնության ձևով՝ յուրաքանչյուր շահառուի համար 300 000 դրամ՝ որոշումն ընդունվելուց հետո 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում,
- ամենամսյա դրամական վճարի ձևով՝ յուրաքանչյուր շահառուի հաշվով ամսական 68 000 դրամ, 6 ամսվա համար՝ սկսած սույն միջոցառումը հաստատելու ամսվանից։

Потерявшие свои дома жители Шурнуха и Воротана получат денежную помощь
Граждане, зарегистрированные в населенных пунктах Шурнух и Воротан Сюникской области по адресам домов или фактически проживавшие в домах, которые перешли под контроль Азербайджана, получат денежную помощь. Такое решение было принято на сегодняшнем заседании правительства.
Поддержку получат те граждане (в том числе дети), которые по состоянию на 27 сентября 2020 г., согласно выданной руководителем общины справке, в течение как минимум последних трех месяцев фактически проживали в указанных населенных пунктах.
Помощь будет оказана в виде единовременной выплаты по 300 тысяч драмов каждому бенефициару в течение 10 рабочих дней после принятия решения, а также в виде ежемесячных денежных выплат в размере 68 тысяч драмов каждому бенефициару в течение 6 месяцев с момента утверждения данного мероприятия.